Data publikacji:

Proste tricki na porysowane okulary

Rysy na okularach powstają na wiele sposobów – czasem to efekt niewłaściwego ich przechowywania, czasem upuszczenia, a czasami… wpadnięcia w niepowołane (zazwyczaj dość małe) ręce. Choć nie ma magicznego sposobu na całkowite pozbycie się uszkodzeń, to istnieje kilka sprytnych metod na zmniejszenie ich widoczności. Śmiało możesz wypróbować je wszystkie. Zobacz nasze tricki na porysowane okulary.

porysowane okulary

Jak wygładzić porysowane okulary?

Szkła i oprawki dobrej jakości – zarówno te korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne, mogą bardzo dużo kosztować. Nic zatem dziwnego, że w obliczu uszkodzeń niechętnie wybieramy się do optyka. I słusznie. Istnieje całkiem spora szansa, że całkowicie porzucisz taki pomysł albo przełożysz zakup po sprawdzeniu kilku przedstawionych przez nas metod. Oto domowe sposoby na porysowane okulary.

Sprawdź, jakie są modne okulary korekcyjne.

1. Środek do polerowania mebli sposobem na porysowane okulary

Jak naprawić porysowane okulary? Wystarczy wykorzystać środek do polerowania mebli. Chodzi o zwykły, dość tłusty i zazwyczaj biały spray, którego tradycyjne zadanie to usuwanie plam z mebli z drewna i nadawanie im połysku. Zarówno porysowane okulary przeciwsłoneczne, jak i szkła korekcyjne możesz za jego pomocą nieco „naprawić”. W tym celu nanieś trochę preparatu na specjalną ściereczkę do czyszczenia okularów, a potem dokładnie je wypoleruj.

2. Pasta do zębów na porysowane okulary

Pasta do zębów na rysy na okularach? Choć brzmi to ryzykownie, w istocie jest to sprawdzony i skuteczny sposób na zmniejszenie widoczności rys. Pamiętaj jednak, że nie możesz stosować pasty, która zawiera dużo ściernych drobinek albo substancji silnie wybielających.

Aby poprawić wygląd swoich szkiełek, musisz nałożyć odrobinę pasty na szmatkę, a następnie dokładnie wypolerować okulary – od zewnętrznej i wewnętrznej strony. Następnie włóż je pod bieżącą wodę i dokładnie wypłucz.

Uwaga! Oczywiście nie należy szorować okularów przy użyciu szczoteczki do zębów – może to spowodować jeszcze większe uszkodzenia.

Przeczytaj również: Okulary przeciwsłoneczne - co warto wiedzieć przed zakupem

3. Soda oczyszczona na rysy na okularach

Ten sprytny sposób na porysowane okulary stosuje się od pokoleń. Pozwala znacznie poprawić wygląd szkieł, zarówno tych przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Jest to jedna z najtańszych i najbardziej skutecznych metod.

Zanim zaczniesz polerować okulary, musisz przygotować papkę: wymieszaj łyżeczkę sody z odrobiną wody. Proporcje dopasowuj tak, aby powstała gęsta substancja. Nałóż ją na okulary, a potem za pomocą miękkiej szmatki energicznie poleruj. Po chwili wystarczy już tylko opłukać całość i podziwiać naprawdę imponujące efekty.

4. Jak wygładzić porysowane okulary? Proszek do pieczenia

Czy wiesz, że rysy na okularach są najbardziej widoczne wtedy, kiedy szkła są po prostu brudne? Proszek do pieczenia szybko rozpuści nawet głęboko osadzone zabrudzenia i sprawi, że uszkodzenia będą niemal niewidoczne. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci użyć papieru toaletowego czy ręcznika papierowego. Możesz za to polerować szkła szmatką z mikrofibry.

Potrzebna będzie ci specjalna mikstura – podobnie jak w przypadku sody, tak i do proszku do pieczenia musisz dodać trochę wody. Następnie „wyszoruj” szkła i dokładnie je opłucz. Z pewnością zadowoli cię uzyskany w ten sposób efekt.

5. Domowy preparat na porysowane okulary

Ostatni sposób na porysowane okulary to wykorzystanie specjalnego preparatu czyszczącego. Precyzując, chodzi o substancję trawiącą szkło, czyli kwas fluorowodorowy. Poza nią będą potrzebne ci gumowe rękawice oraz bawełniane waciki – np. takie do czyszczenia uszu.

Załóż rękawice (nie omijaj tego kroku, bo zaszkodzisz skórze rąk!), a następnie nałóż kwas na szkła. Nie pocieraj i nie poleruj, tylko delikatnie nakładaj. Pozostaw substancję na 4 minuty – nie dłużej, bo uszkodzisz szkło, a następnie dokładnie ją spłucz. Ostatni krok to już tylko wypolerowanie okularów szmatką z mikrofibry – i już, po rysach ani śladu.