Data publikacji:

Jak wybrać dobrą pralkę dla alergika?  

Pralka wyposażona w nowoczesne funkcje dla alergików jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli ograniczyć ilość szkodliwych roztoczy oraz bakterii. Przygotowaliśmy kompletny przewodnik, w którym pomożemy wybrać Ci odpowiednie urządzenie!
pralka dla alergików

Pralka dla alergika – jakie programy powinna mieć?

W każdej dobrej pralce znajdziemy dedykowany program antyalergiczny, który jest absolutną podstawą do tego, aby pozbyć się roztoczy i bakterii z ubrań. Jego działanie jest bardzo proste, ponieważ podczas cyklu zwiększana jest temperatura. Na koniec mamy dodatkowy proces płukania i to powinno wystarczyć do odświeżenia ubrań. W niektórych wersjach cały proces jest powtarzany kilkukrotnie. Może to trochę zwiększyć zużycie, ale dla osób zmagających się z rozmaitymi uczuleniami i problemami będzie to doskonały wybór.  
W niektórych modelach znajdziemy jeszcze funkcję parową. Wytwarzana gorąca para lepiej przenika w najmniejsze drobinki włókien, dlatego tutaj możesz być praktycznie w 99,99% pewien, że wszystkie bakterie zostały skutecznie usunięte. To jedno z lepszych rozwiązań w pralkach dla alergików. Warto dodać, że właściwości pary są również bardzo dobre do usuwania plam i nieprzyjemnych zapachów. Pranie przy wykorzystaniu pary nie wymaga stosowania detergentów, co jest dodatkową zaletą. Tę technologie obserwujemy w coraz większej liczbie urządzeń, dlatego wybór pralek parowych z każdym rokiem jest coraz większy.

Na co zwracać jeszcze uwagę przy wyborze pralki?

Decydując się na wybór nowej pralki, w pierwszej kolejności warto spojrzeć na to, jaką ładownością dysponuje. Dla singli lub par najbardziej optymalne będą pralki o ładowności 5-6 kg. Dla rodzin z dziećmi ładowność 7-8 kg jest rekomendowana. Rodziny wieloosobowe powinny spojrzeć na pralki o ładowności 9-10 kg. Wówczas możesz ograniczyć liczbę cykli, ponieważ do bębna zmieści się zdecydowanie więcej prania.  
Oczywiście jednym z istotniejszych parametrów jest klasa energetyczna. Aktualnie do najbardziej energooszczędnych pralek możemy zaliczyć modele z klasą B lub C, choć tutaj trzeba zaznaczyć, że różnice w zużyciu nie są ogromne, dlatego nawet gdy wybierzesz niższą klasę, to wcale nie musi oznaczać wysokich rachunków.
Jeszcze ważniejszym parametrem jest zużycie wody na cykl. W najbardziej oszczędnych modelach zużycie waha się od 30 do 40 litrów wody na cykl. Przeciętne zużycie w pralkach wynosi 43 litry i może sięgać nawet 50 litrów, co jest uzależnione od programu, jaki wybierzemy. Na etykietach często są podane dane dotyczące programu ECO, który jest bardziej oszczędny. W antyalergicznych programach zużycie z pewnością będzie większe.  
Istotny jest parametr określający głębokość pralki. Do małych łazienek, gdzie ilość miejsca jest ograniczona, polecamy wybrać model typu slim, który ma głębokość od 38 do 45 cm. W standardowych modelach głębokość wynosi 55-60 cm i takie pralki w większości łazienek sprawdzają się dobrze.  
Oczywiście warto spojrzeć na dodatkowe funkcje pralki, które pozwolą na jeszcze efektywniejsze czyszczenie ubrań. Wiele modeli korzysta już ze sztucznej inteligencji, która wykrywa wielkość załadunku, a także rozpoznaje ubrania. Na tej podstawie dobierane są najbardziej optymalne parametry uwzględniające efektywność prania i oszczędność energii.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.