Data publikacji:

Jak dobrać wielkość pralki do łazienki? Wymiary pralek

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów AGD w każdym domu. Co w sytuacji, gdy twoja łazienka jest mała i każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota? A może masz duże wnętrze i chcesz je jak najpraktyczniej zagospodarować? W obu przypadkach niezbędna jest odpowiednia pralka – jej wymiary muszą być dopasowane do specyfiki przestrzennej w danym pomieszczeniu. W tym artykule bierzemy pod lupę wymiary pralek automatycznych i podpowiadamy, jak dobrać wielkość pralki do łazienki.
pralka wymiary

Wymiary pralek automatycznych – modele wolnostojące i do zabudowy

Sprawdzając wymiary pralek automatycznych, należy mieć na uwadze, że na rynku znajdziesz dwie główne kategorie urządzeń:
 • pralki wolnostojące,
 • pralki do zabudowy.
 • Oprócz tego producenci oferują dodatkowe rozwiązania – pralki automatyczne slim i superslim, które są zarezerwowane do małych łazienek. Najczęściej są one ładowane od góry.

  Pralka – najważniejsze wymiary. O tym należy pamiętać

  W przypadku pralki liczą się trzy wymiary: wysokość, szerokość i głębokość. Niektórzy producenci dodają też informację na temat głębokości lub wysokości z otwartymi drzwiczkami (u góry lub z przodu).
  Bez względu na to, czy planujesz kupić małą pralkę o wymiarach slim, pełnogabarytową, czy może do zabudowy – dopasowując jej rozmiar do pomieszczenia, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Dotyczą one dodatkowego miejsca, z którego nie warto (a często nawet nie można) rezygnować. Mowa o:
 • 2 cm wysokości, które można wykorzystać np. na specjalną matę, która ochroni i ciebie, i sąsiadów przez nadmiernym hałasem w trakcie pracy;
 • 1 cm szerokości, czyli po bokach, aby uniknąć uszkodzenia obudowy w trakcie wirowania, gdy pralka zacznie intensywnie drgać;
 • 5–10 cm głębokości, które są niezbędne do podłączenia pralki.
 • Standardowe wymiary pralek automatycznych

  Jakie są standardowe wymiary pralek automatycznych dostępnych na rynku? Poniżej podajemy orientacyjne wartości
 • Pralki slim – 60 cm szerokości, 85 cm wysokości oraz 40–45 cm głębokości. Ładowność wynosi 4–7 kg.
 • Pralki wolnostojące – 60 cm szerokości, 85 cm wysokości oraz nawet do 68 cm głębokości. Ładowność pełnogabarytowych modeli sięga nawet 12 kg.
 • Pralki do zabudowy – 60 cm szerokości, 82 cm wysokości oraz 55 cm głębokości. Ładowność wynosi 6–9 kg.
 • Dobieramy pralkę do wymiarów pomieszczenia. O czym warto wiedzieć?

  O czym należy pamiętać, dobierając wymiary pralki automatycznej do łazienki? Jeżeli jest ona mała, to jedynym słusznym wyborem jest model slim, czyli o zmniejszonej głębokości i ładowany od góry. Jeżeli jednak chcesz ustawić np. dwa urządzenia w słupku, czyli pralkę razem z suszarką, to lepszym rozwiązaniem jest sprzęt przeznaczony pod zabudowę, czyli o mniejszej wysokości.
  Nie zapomnij, że w przypadku pralki wymiary powinny być dopasowane nie tylko do specyfiki przestrzennej w łazience, ale także do twoich indywidualnych potrzeb i liczby domowników. Model slim z ograniczoną ładownością może nie sprawdzić się w domach z rodzinami 2+2. W takiej sytuacji warto rozważyć albo zakup większej pralki, albo umieszczenie jej w innym pomieszczeniu, np. w kuchni.
  Co więcej, wymiary pralki automatycznej to tylko jeden z wielu parametrów, na które należy zwrócić uwagę w trakcie jej zakupu. Oprócz rozmiaru i ładowności sprawdź również rodzaj silnika, pobór energii i wody, liczbę obrotów, poziom generowanego hałasu w trakcie prania i wirowania, dostępne programy, zastosowane technologie oraz dodatkowe funkcje, np. opóźniony start, czyszczenie bębna czy nawet zdalne sterowanie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.