Data modyfikacji:

Jaki procesor do 1000 zł wybrać?

Procesor jest mózgiem naszego komputera, wpływającym na jego wydajność podczas codziennego surfowania w sieci, pracy oraz zabawy z grami. CPU dostępne są w bardzo zróżnicowanych cenach, po procesor do 1000 złotych sięgają zazwyczaj bardziej wymagający użytkownicy komputerów. Czego należy spodziewać się po układzie tego typu?

procesor do 1000

Dla kogo procesor do 1000 złotych?

Na początek podkreślmy, że kiedy pada hasło „procesor do 1000 złotych”, mamy zazwyczaj na myśli układy w widełkach cenowych od 750 do 1000 złotych. Za takie pieniądze nabędziemy wydajne CPU ze średniej półki, zarówno z katalogu produktów Intela, jak i AMD.

Procesory do 1000 złotych odznaczają się wysokim taktowaniem zegara, używają najnowszych technologii i procesów produkcyjnych. Większość z nich posiada też od sześciu do ośmiu rdzeni, a także 16 wątków. Kilka z dostępnych w sklepach modeli pozwala też na podkręcanie zegara, co w bezpiecznych warunkach pozwala uzyskać około kilka procent dodatkowej mocy.

Omawiane chipy powinny spełnić wszystkie potrzeby przeciętnego użytkownika komputera. Sprawdzą się one zarówno podczas zadań multimedialnych, jak i pracy z bardziej zaawansowanymi aplikacjami, w tym edytorami wideo i grafiki, które najbardziej obciążają CPU. Po produkty do 1000 złotych sięgają też gracze składający solidny komputer do zabawy z najnowszymi tytułami, w rozdzielczościach 1080p i 1440p. Muszą oni jednak pamiętać o dobraniu odpowiednio silnej karty graficznej.

We wszystkich wymienionych przypadkach kupno droższego procesora z wyższej półki mija się kompletnie z celem. Oferują one bowiem moc, której nie będziemy w stanie spożytkować. Po najdroższe CPU sięgają bowiem tylko profesjonaliści, entuzjaści nowych technologii oraz najbardziej zapaleni gracze poszukujący możliwości zabawy przy najwyższych możliwych ustawieniach.

Procesor do 1000 złotych – AMD czy Intel?

Podczas poszukiwań procesora do 1000 złotych pojawia się pytanie – czy zdecydować się na produkty firmy Intel, czy też może AMD? Procesory obu producentów w omawianym przedziale cenowym są do siebie zbliżone pod względem wydajności oraz możliwości, z pewną przewagą na korzyść popularniejszego w tym segmencie cenowym AMD i jego chipów z rodziny Ryzen. Wybór jest więc kwestią preferencji i nie wpłynie znacząco na wydajność komputera.

Należy mieć na uwadze to, że CPU determinuje wybór konkretnych modeli płyt głównych, posiadających odpowiednie gniazda instalacyjne. Na szczęście wytwórcy nie różnicują specjalnie modeli przeznaczonych dla procesorów Intel Core lub AMD Ryzen, tak więc płyty sprzedawane w podobnej cenie zazwyczaj odznaczają się zbliżonymi możliwościami technicznymi.

Polecane procesory do 1000 złotych

AMD Ryzen 5 3600

Ceniony przez graczy procesor do 1000 złotych od firmy AMD. Model gwarantuje wysoką wydajność i niezawodność, która przyda się również w bardziej profesjonalnych zastosowaniach.
 • Częstotliwość bazowa – 3,6 GHz 
 •  Częstotliwość turbo – 4,2 GHz 
 •  Liczba rdzeni – 6 
 • Liczba wątków – 12 
 • TDP – 65 W 
 • Zintegrowany układ graficzny – nie posiada 
 • Gniazdo – AM4

Intel Core i5-11400

Jeden z najlepszych procesorów do 1000 złotych, który reprezentuje 11. generację układów Intela. Zegar CPU osiąga prędkość nawet 4,4 GHz.
 • Częstotliwość bazowa – 2,6 GHz 
 • Częstotliwość turbo – 4,4 GHz 
 • Liczba rdzeni – 6 
 • Liczba wątków – 12 
 • TDP – 65 W 
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD Graphics 730 
 • Gniazdo – Socket 12000

autor: Michał Kułakowski