Data modyfikacji:

Jaki program do rysowania? Rysunki 3D, wykresy i schematy elektryczne

Grafika komputerowa to dynamicznie rozwijająca się branża, która na ten moment zapewnia wszystkim profesjonalistom, ale też adeptom sztuki szereg narzędzi, które znacznie usprawnią i ułatwią tworzenie komputerowych projektów artystycznych, ale też rysunków 3D bądź schematów. Sprawdźmy, na jaki program do rysowania warto postawić.
program graficzny
Wybór odpowiedniego laptopa dla grafika to nie wszystko. Wymagane jest także właściwe oprogramowanie. Ze względu na bogactwo nowoczesnych narzędzi umożliwiających rysowanie, postanowiliśmy podzielić programy na trzy kategorie – ogólne programy do rysowania, programy do rysowania 3D, a także niezbędne w wielu dziedzinach programy do rysowania schematów i wykresów. W naszym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie. Jaki program do rysowania wybrać?

Sprawdź także: Jak zarabiać na instagramie? Skuteczne sposoby.

Programy do rysowania

Adobe Photoshop Illustrator

Adobe Photoshop to doskonale wszystkim znany program do grafiki, którego nazwa obiła się o uszy każdemu, nawet tym osobom, które z edycją zdjęć, grafiką komputerową i rysowaniem nie mają absolutnie nic wspólnego. To narzędzie stanowi fundament każdego profesjonalisty i wciąż rozwija się, oferując setki funkcji obsługę CMYK.

Adobe Photoshop jednak każe sobie dość słono płacić za ogrom funkcjonalności. Jeśli interesujemy się fotografią, a edycja zdjęć to nasze podstawowe zajęcie, miesięczny abonament kosztuje około 50 złotych. Jeśli jednak zależy nam na rysunkach i tworzeniu zaawansowanych grafik, musimy liczyć się z wydatkiem nawet 200 złotych.

Concepts

Concepts to kolejne płatne narzędzie, które nastawione jest głównie na szkicowanie i rysowanie. Program oferuje też zaawansowane funkcjonalności malarskie, dzięki czemu zyskał sobie grono stałych użytkowników. Concepts to narzędzie znacznie łatwiejsze w obsłudze, niż przytłaczający Photoshop, a w dodatku oferuje najbardziej podstawowe opcje bez wymogu opłacenia abonamentu. Dla tych użytkowników, którzy chcą wykorzystać cały potencjał narzędzia, przygotowano specjalne pakiety, dzięki którym za dostęp do Concepts zapłacimy w ramach jednej płatności lub cyklicznych płatności miesięcznych.

Affinity Photo & Designer

Affinity Photo & Designer to kolejny profesjonalny, płatny program, który podobnie jak Photoshop charakteryzuje się bogatą funkcjonalnością skierowaną do wielu grup graficznych. To narzędzie z obsługą CMYK oferuje prosty wybór palety funkcjonalności, które są podzielone na konkretne grupy, przydatne, jeśli skupiamy się jedynie na jednym aspekcie tworzenia grafik. Cena narzędzia oscyluje w okolicach od 150 do 200 złotych, co stanowi bardzo atrakcyjny koszt, biorąc pod uwagę potencjał tego narzędzia.

Programy do rysowania 3D

Google SketchUp

Modelowanie 3D to dziedzina, która ujrzała światło dzienne relatywnie niedawno, jednak zdaniem ekspertów będzie stanowiła bardzo szybko rozwijającą się branżę, z której czerpać będzie praktycznie cała gospodarka. Jednym z najlepiej rozwiniętych programów do modelowania 3D jest SketchUp, program tworzony przez studentów, który został zaadaptowany do potrzeb profesjonalnych zastosowań i kupiony przez Google. Dla wielu SketchUp nadaje się jedynie do tworzenia prostych szkiców koncepcyjnych 3D, jednak ciągły rozwój narzędzia sprawia, że każdy z powodzeniem może wykorzystać oprogramowanie do tworzenia profesjonalnych modeli 3D.

Blender 3D

Blender 3D to najpopularniejsze darmowe narzędzie, które charakteryzuje się bardzo różnorodnym portfolio funkcjonalności, które służą tworzeniu profesjonalnych rysunków 3D. To, co szczególnie zachwyca profesjonalistów korzystających z Blendera 3D, to nadzwyczajny poziom renderowania i modelowania. Blender 3D wyróżnia się też bardzo prostą obsługą, która sprzyja nauce modelowania w 3D.

AutoDesk TinkerCAD

ThinkerCAD to biblioteka do modelowania 3D, której główna koncepcja polega nie tyle na projektowaniu pewnych koncepcji od nowa, co wykorzystaniu predefiniowanych obiektów do stworzenia swojego autorskiego modelu 3D. Proste w obsłudze narzędzie często wykorzystywane jest przez profesjonalistów, którzy poszukując inspiracji, często wspierają się gotową bazą obiektów 3D mogących wzbogacić nowe projekty.

Programy do rysowania schematów

DesignSpark Electrical

DesignSpark Electrical to program dedykowany wąskiej grupie specjalistów zajmujących się modelowaniem i projektowaniem schematów elektrycznych. Czym charakteryzuje się DesignSpark Electrical? Przede wszystkim bardzo duża liczba części i wykorzystywanych w praktyce symboli elektrycznych, dużo gotowych projektów możliwych do zastosowania, a także dużo ciekawych funkcji skupionych na zautomatyzowaniu numeracji czy generowaniu list materiałowych.

Co jednak jest największą zaletą narzędzia do rysowania schematów elektrycznych DesignSpark Electrical? Brak opłat za możliwość korzystania z pełnej wersji.

DoubleCAD XT

DoubleCAD XT to program, który umożliwia tworzenie schematów, wykresów, elewacji oraz zapisywanie ich w najbardziej popularnych formatach wykorzystywanych przez inżynierów i osoby zajmujące się tworzeniem schematów. Program jest łatwy w obsłudze, intuicyjny, a na dodatek posiada całkiem sporą bazę materiałów, które pomogą zainicjować pracę z narzędziem.

DraftSight

DraftSight to darmowy program, który umożliwia tworzenie wszelkiego rodzaju wykresów i schematów. To oprogramowanie, co stanowi rzadkość, posiada wersję polską, która z pewnością ułatwi pracę tym, którzy dotychczas nie korzystali z obcojęzycznego oprogramowania.

Podobnie jak inne programy, DraftSight również umożliwia tworzenie projektów i schematów oraz zapisywanie ich w uniwersalnych formatach, umożliwiających odczyt projektu w innym programie. To zaledwie niewielka część oprogramowania, które dostępne jest dla osób chcących wykorzystać potencjał technologicznych możliwości aplikacji do rysowania.

Warto zwrócić uwagę na cenę każdego narzędzia i zweryfikować, czy przypadkiem podobne funkcjonalności nie są wdrożone w aplikacjach, które nie wymagają miesięcznych lub jednorazowych opłat.
Autor: Norbert Rukowski
Autor: Norbert Rukowski