Data publikacji:

Najlepsze programy do rysowania na tablecie graficznym

Przygodę z grafiką cyfrową zaczynamy najczęściej o kupna odpowiedniego tabletu graficznego. Równie ważne, co to narzędziem, jest jednakże także używane oprogramowanie. W dużej mierze determinuje ono bowiem możliwości edycji plików, a także tworzenia zupełnie nowych obrazów. Doświadczeni artyści mają swoje ulubione aplikacje, z których bardzo trudno im zrezygnować, nawet jeże konkurencja oferuje znacznie więcej. Przedstawiamy przegląd najlepszych programów do rysowania na tablecie graficznym.
programy do rysowania na tablecie graficznym

Polecane programy do rysowania na tablecie graficznym

Jaki tablet graficzny wybrać i jaka aplikacja będzie najlepsza? Aplikacje do rysowania na tablecie możemy podzielić na takie, które przygotowane zostały z myślą o malowaniu oraz rysowania, a także bardziej ogólne edytory graficzne, posiadające funkcje do retuszu zdjęć i różnego typu grafik użytkowych.
Ważnym aspektem podczas wyboru programu jest też jego cena. Wiele świetnych produktów jest dostępnych całkowicie za darmo na licencji Open-source. Profesjonaliści w zdecydowanej większości korzystają jednak z jednego lub kilku dominujących na rynku płatnych programów. W ostatnich latach, większość z nich dla odbiorców indywidualnych jest dostępna jedynie po regularnym opłacaniu specjalnej subskrypcji. Poniżej znajdziesz propozycje prostych programów do grafiki i tych bardziej zaawansowanych.

Krita

Świetny program do rysowania na tablecie, który jest dostępny całkowicie za darmo. Narzędzie oferuje użytkownikom ponad 100 pędzli oraz wiele efektów graficznych dostępnych w profesjonalnych aplikacjach. Interfejs jest łatwy w użyciu i można dostosować go do własnych potrzeb.

Clip Studio Paint Pro

Płatny program do rysownia na tablecie, oferując zestawy przydatnych narzędzi zwłaszcza dla twórców komiksowych, grafików koncepcyjnych, a nawet animatorów. Do jednego z atutów oprogramowania zaliczyć można łatwe w konfigurowaniu pędzle. Program jest lubiany przez wielu profesjonalistów, ale odznacza się niezbyt przyjaznym dla początkujących interfejsem.

ArtRage

Komercyjny program do rysowania na tablecie, będący idealnym rozwiązaniem dla cyfrowych malarzy. Jego twórcy skupili się na jak najbardziej realistycznym odtworzeniu klasycznych materiałów używanych przez artystów, od tekstur płócien i papieru, po głębię osiąganą poprzez nakładanie kolejnych warstw farby olejnej. Jeżeli kiedykolwiek rysowaliśmy lub malowaliśmy szybko opanujemy podstawy korzystania z aplikacji.

Corel Painter

Program zbudowany specyficznie z myślą o potrzebach artystów pracujących na tablecie graficznym. Oferuje on niezwykle bogaty wybór pędzli i efektów, które świetnie naśladują autentyczne materiały malarskie, dzięki temu nasze dzieła mogą przypominać szkice węglem, akwarele lub obrazy olejne. Corel Painter może dość mocno obciążać zasoby komputera, zaleca się jego instalację na mocnym pecetach i laptopach. Program regularnie otrzymuje kolejne wersje, za które płacimy z góry.

Adobe Photoshop

Program, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Najpopularniejszy edytor graficzny na świecie, będący od lat standardowym narzędziem amatorskich i profesjonalnych grafików oraz artystów. Dzięki niezwykle bogatym możliwościom konfiguracji jest świetnym kompanem każdego właściciela tabletu do rysowania, bez względu na jego cenę, funkcje i rozmiary. Największą przeszkodą w korzystaniu z Photoshopa jest wysoka cena abonamentu.
Zdjęcie: Envato Elements