Data modyfikacji:

Ptasznik hodowla - jak dbać o ptasznika?

Ptasznik hodowla - czy to dobry pomysł? Dla miłośników tropików zdecydowanie tak. Pająk ptasznik, wbrew pozorom, jest popularnym zwierzęciem hodowlanym. Wysokie zainteresowanie zawdzięcza niezwykłemu wyglądowi oraz dość niewymagającej pielęgnacji. Jednak przed rozpoczęciem hodowli należy się do niej odpowiednio przygotować. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, jakie wymagania należy spełnić, aby posiadać terrarium z tymi niezwykłymi zwierzętami.

ptasznik

Ptaszniki - hodowla domowa

Ptaszniki należą do grupy prymitywnych pająków, które występują na wszystkich kontynentach prócz Antarktydy. Większość z ptaszników charakteryzuje się dużymi rozmiarami, a największy pająk świata to ptasznik goliat. Ptaszniki posiadają dwa rodzaje włosków: krótsze oraz dłuższe, przez co pająk może wydawać się „puchaty”. Co ciekawe, krótsze włoski stanowią dla niego narząd zmysłu, poprzez który wyczuwa na przykład przelatujące w pobliżu owady.

Jaki tryb życia prowadzą ptaszniki? Preferują życie na drzewach, w dziuplach oraz w skalnych szczelinach. Zdarza się także, iż swoją siedzibę posiadają w norkach wykopanych w glebie. Pajęczyna służy im do stworzenia kokonów i gniazd. Choć jesteśmy przyzwyczajeni do tego, iż pająki budują sieci łowne, ptaszniki zrezygnowały z tej formy polowania na rzecz polowania aktywnego.

Ile żyje ptasznik?

Ptaszniki dojrzewają w ciągu 1 - 5 lat, co jest zależne od gatunku. Niektóre osobniki dożywają nawet 20 lat! Ich jad działa toksycznie, jednak zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia człowieka. Efektem ugryzienia może być natomiast obrzęk i ból w miejscu ukąszenia, ale także ból głowy i nudności.

Z powodu swoich niezwykłych cech, ptasznik jest dość często wybieranym zwierzęciem egzotycznym do hodowli domowej. Pamiętajmy jednak, że ptasznik w domu to duża odpowiedzialność. Jak należy przygotować się przed zakupem tego gatunku pajęczaka? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Ptaszniki hodowla - czy potrzebne jest pozwolenie?

Ptasznik to zwierzę egzotyczne, w związku z tym, tak jak inne egzotyczne stawonogi, ssaki, gady czy płazy, jego posiadanie powinno być zgłoszone do odpowiedniego organu. Co więcej, w przypadku jakiejkolwiek zmiany, np. śmierci, zmiany miejsca pobytu, urząd również powinien zostać poinformowany. Kwestie te szczegółowo zostały opisane w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. W myśl art. 64 wyżej wymienionej ustawy, właściciel żywych zwierząt jest zobowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru. Wszystkie gatunki, które obowiązuje ta ustawa, zostały wymienione w załączniku A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków. W związku z tym rejestracji podlegają m.in. papuga ara, kakadu czy żako, żółw grecki, żółw stepowy, wąż boa, pyton, waran, legwan, pająki ptaszniki czy skorpiony. Pełna lista znajduje się w wyżej wymienionym dokumencie.

Zgłoszenie w postaci wniosku powinno być przełożone staroście właściwemu do miejsca hodowli zwierząt egzotycznych. Wniosek może dotyczyć między innymi wpisu do rejestru lub wykreślenia z niego, w przypadku śmierci zwierzęcia. Dokument należy złożyć w ciągu 14 dni.

Jakie są gatunki ptaszników?

Pająk ptasznik obejmuje niemal 950 różnych gatunków, które charakteryzują się zróżnicowanym ubarwieniem oraz wielkością. Jednakże do hodowli domowej najpopularniejsze gatunki to: ptasznik tygrysi, Poecilotheria metallica, ptasznik goliat czy Atraks.

Ptaszniki hodowla - jakie terrarium dla ptasznika?

Ptasznik nie jest wymagającym zwierzęciem, jednak warto przestrzegać kilku prostych zasad, które uprzyjemnią mu życie. Bardzo istotnym elementem jest odpowiednie terrarium. W zależności od gatunku pająka, może on mieć różne wymagania w kwestii wielkości swojego domu. Przyjąć jednak można, iż terrarium powinno mierzyć około 20 x 30 x 30 cm. W ofercie sklepów zoologicznych dostępne są terraria z otworami do karmienia, które usytuowane są na bocznej lub górnej ściance. Przy zakupie terrarium należy zwrócić uwagę, aby posiadało ono wentylację, najlepiej na górnej części.

Kolejnym istotnym aspektem jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności w terrarium. W przypadku ptaszników powinna ona mieścić się w zakresie 70 - 80%. W tym celu warto zastosować nawilżacz powietrza przeznaczony do terrarium. Pajęczaki potrzebują także odpowiedniej temperatury, która może wahać się od 20° C w nocy do 29° C w ciągu dnia. Aby uzyskać taki poziom, należy zastosować żarówkę grzewczą, która skutecznie ogrzeje oraz oświetli terrarium, odzwierciedlając naturalne światło słoneczne. Alternatywą są kable grzewcze, które chowa się pod ziemią. Warto zastosować także termohigrometr, który 24 godziny na dobę będzie sprawdzał, czy poziom temperatury oraz nawilżenia jest odpowiedni.

Nie zapominajmy o podłożu, które powinno zawierać torf, najlepiej kokosowy. Konieczna jest także kryjówka, na przykład w formie połówki kokosa lub małej jaskini. Jeśli zaś chodzi o roślinność, nie jest ona konieczna, jednak warto zastosować ją w terrarium. Dzięki niemu będzie ono przypominać naturalne środowisko pająka.

Czym i co ile karmić ptasznika?

Zależne jest to od wieku pająka. Młode osobniki najlepiej karmić pożywieniem o małej wielkości, na przykład robakami na ryby, mączniakiem lub pinką. Dorosłe osobniki mogą spożywać większy pokarm, na przykład świerszcze, karaczany i to właśnie owady powinny być bazą ich posiłków. Za każdym razem należy jednak sprawdzić, jakie preferencje ma dany gatunek ptasznika.

Autor: Katarzyna Pyrek