Data publikacji:

Radio cyfrowe. Czy warto je kupić?

W ostatnich latach tradycyjne radia analogowe są coraz bardziej wypierane z rynku przez radioodbiorniki cyfrowe. Zapewniają one zdecydowanie lepszą jakość dźwięku, a także dają dostęp do dodatkowych funkcji. Czy wiesz, czym jest radio cyfrowe i jak działa? Jak wybrać radio cyfrowe i czy warto je kupić?

radio cyfrowe

Radio cyfrowe: czy warto je kupić i jak działa?

Spotkałeś się z terminem DAB? Co to właściwie znaczy? Radio cyfrowe o standardzie DAB pozwala nadawać w eterze programy radiowe w formie cyfrowej. Otrzymujemy dźwięki bez zbędnych zniekształceń, zakłóceń czy szumu. Rozwój technologii DAB+ w Polsce był bardzo powolny ze względu na małą liczbę odbiorców stacji cyfrowych.

Jednak po uruchomieniu w 2020 roku dziesięciu nowych nadajników wreszcie nastąpiła oczekiwana zmiana. DAB+ można odbierać zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie przez antenę. Już teraz w Polsce można słuchać w ten sposób wielu ciekawych stacji, a oferta programowa radia cyfrowego ciągle się powiększa!

Stąd rosnąca popularność radia cyfroweego. Czy warto je kupić? Radia DAB nie są drogie, a zapewniają najwyższej jakości dźwięk. Odbiorca zyskuje o wiele lepszą jakość odbieranego kanału, czysty dźwięk oraz pełniejszy odbiór. Czy wiesz, że możesz odbierać nawet treści tekstowe wysyłane razem z sygnałem? Przejście na technologię DAB+ oznacza całkowitą rewolucję!

Jak wybrać radio cyfrowe?

Wszystko zależy od tego, jak lubisz słuchać radia. Szukasz małego radia do kuchni? A może chcesz słuchać radia cyfrowego nawet poza domem? Wybór radioodbiorników jest tak duży, że na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Możesz wybierać między modelami stacjonarnymi i przenośnymi (kompaktowymi). Ważne jest, żeby urządzenie było wyspecjalizowane w odbiorze cyfrowego radia naziemnego w standardzie DAB+. Warto zastanowić się nad modelami, które zapewniają nam kilka dodatkowych funkcji, takich jak możliwość odsłuchu radia internetowego czy też serwisów muzycznych online.

Jeśli wiesz, że radio cyfrowe będziesz zabierać ze sobą wszędzie, zdecyduj się na odbiornik kompaktowy. Ważne jest, aby radio przenośne posiadało zasilanie bateryjne, które pozwali ci korzystać z niego również bez dostępu do prądu. Jeśli zależy ci na częstym przenoszeniu radia z miejsca na miejsce, zdecyduj się na małe radio cyfrowe, które będzie lekkie i poręczne.

Przy wyborze radia cyfrowego ważne są jego dodatkowe funkcje. Jeśli lubisz wykorzystywać radio jako budzik, zdecyduj się na model, który został wyposażony w funkcję alarmu. Na rynku możemy znaleźć też modele z łączem Bluetooth. Tym samym możesz bez problemu połączyć swój telefon z radiem, który przyjmie wtedy funkcję głośnika.

Polecane radia cyfrowe. Ranking

Wiesz już, jak działa radio cyfrowe i czy warto je kupić. Jaki model urządzenia wybrać? Jest wiele różnych radioodbiorników cyfrowych, które wyposażone są w ciekawe i przydatne funkcje. Chcesz poznać polecane modele? Zapraszamy do lektury!

Radio DAB TechniSat – idealne do codziennego użytku 

Jest to małe radio cyfrowe o kompaktowych wymiarach, posiadające duży kolorowy wyświetlacz i panel sterowania. Ma sześć klawiszy bezpośredniego wybierania, dzięki czemu możesz włączyć swoją ulubioną stację bez męczącego wyszukiwania. 2,8-calowy ekran wyświetla informacje na temat aktualnego programu i płynącej muzyki. Ma też wbudowanych wiele praktycznych funkcji – może służyć jako budzik, zegar czy też wyświetlacz daty.

Radio jest wyposażone także wyjście słuchawkowe, które pozwala na słuchanie swojej ulubionej audycji również na słuchawkach. Jest zasilane na baterie, dzięki czemu może towarzyszyć ci nie tylko w domu, ale także w podróży. Jego zakres fal to 87,5 – 108 MHz, 174,928 – 239,2 MHz, dzięki czemu z całą pewnością znajdziesz swoją ulubioną stację!

ELTRA Natalia DAB+ – wygoda i design w jednym 

Kolejne radio cyfrowe z rankingu w przystępnej cenie i o bardzo ciekawym designie. Odbiera stacje zarówno nadawane na zakresie DAB+, jak też FM. Szukanie na nim swojej ulubionej stacji jest bardzo ułatwione  nie musisz już pamiętać częstotliwości nadawania, ponieważ możesz ją wyszukać już po samej nazwy!

System RDS (Radio Data System) wyświetla na ekranie dodatkowe informacje przekazywane przez stację, takie jak wykonawcę i tytuł piosenki, która jest właśnie grana. Jest ono małe i nie zajmuje dużo miejsca, dlatego świetnie sprawdzi się w kuchni lub biurze. 

Sonoro Easy – do mieszkania i na weekendowy wyjazd

Sonoro Easy to eleganckie i zgrabne radio. Tak jak swój poprzednik na liście polecanych radioodbiorników cyfrowych odbiera stacje nadawane na zakresie DAB+ i FM. Jego głośnik cechuje się wysoką jakością, dzięki czemu wszystkie dźwięki są bardzo czyste.

Radio Sonoro Easy wyposażone jest w ciekawe funkcje dodatkowe, takie jak lampka nocna LED z przełącznikiem i wyświetlaczem czy też port USB, którym możesz przez przeszkód podładować swój telefon. Te cechy sprawiają, że radio Sonoro świetnie sprawdzi się w sypialni lub salonie. Sprzęt jest odporny na wilgoć i zasilany na baterie, dlatego bez przeszkód możesz wziąć go ze sobą na weekendowy wypad za miasto lub dłuższy urlop.

JVD Budzik sterowany radiem cyfrowy – wielofunkcyjne radio 

Ten budzik z kolorowym wyświetlaczem świetnie sprawdza się jako radio cyfrowe. Jest on idealny do sypialni – posiada dwa niezależne alarmy z funkcją drzemki, funkcję coraz głośniejszego budzenia, termometr (z zakresem pomiaru od -9,9 do 50 stopni Celsjusza).

Jego ekran pokazuje godzinę, datę oraz temperaturę. Jest to tani i dobry sprzęt, kiedy nie jesteśmy jeszcze pewni, czy radio cyfrowe to coś dla nas. Jeśli nie staniemy się fanami technologii cyfrowej DAB+, to urządzenie może pełnić tylko funkcję porządnego i sprawnego budzika.

Autorka: Patrycja Hendzel