Data modyfikacji:

DAB. Co to jest i jak działa?

Technologia DAB obecna jest w Europie od kilkunastu lat. Również w Polsce DAB cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród kierowców. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, co to jest DAB, choć często korzystają z możliwości tej technologii. Czas to zmienić. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat radia cyfrowego DAB i możliwości, które daje. Wierzymy, że dzięki temu więcej osób zyska szerszy dostęp do lepszej jakości dźwięku oraz znacznie szerszej oferty stacji radiowych.

dab co to

Co to jest DAB? Poznajmy bliżej technologię radiofonii cyfrowej

Niewiele mówiące większości z nas literki DAB. Co to właściwie oznacza? To nic innego jak skrót od angielskich słów Digital Audio Broadcasting. Mówiąc najprościej, jest to technologia radiofonii cyfrowej, która poza przesyłaniem dźwięku pozwala również na przesyłanie obrazków, komunikatów tekstowych, przewodnikach po audycjach. Jeśli kiedykolwiek czekałeś na to, aż na ekranie radioodbiornika wyświetli się tytuł piosenki, która przypadła ci do gustu oznacza to, że korzystasz z radia DAB, często nawet o tym nie wiedząc.

Sprawdź, jakie radio z dobrym odbiorem kupić

Jednakże DAB to nie tylko informacje o pogodzie, najważniejsze informacje czy tytuły piosenek. To przede wszystkim znacznie lepsza jakość dźwięku. Stacje nadające cyfrowo cieszą swoich słuchaczy dźwiękami pozbawionymi szumów, trzasków oraz innych zakłóceń, które pojawiają się często w tradycyjnej transmisji radiowej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że technologia DAB wdrażana jest powszechnie nie tylko ze względu na te zalety, ale również z powodu ograniczonego miejsca na częstotliwościach radiowych. Radiofonia cyfrowa to znacznie szerszy wybór radiostacji, dzięki któremu możemy znaleźć taką, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Co ważne, w 2020 roku technologia DAB w Polsce objęła cały kraj, dzięki czemu możemy korzystać z jej dobrodziejstw niezależnie od tego, w jakim regionie Polski się znajdujemy. Warto jednak w tym momencie przypomnieć, że aby było to możliwe musimy posiadać odpowiedni radioodbiornik.

Radio cyfrowe DAB - jak wygląda? Jakie ma funkcje?

Aby móc korzystać z technologii DAB, potrzebujemy odpowiedniego odbiornika, który nam na to pozwoli. Zarówno w przypadku urządzeń domowych, przenośnych, jak i samochodowych najczęściej są to odbiorniki, które poza tradycyjnym, standardowym tunerem FM posiadają również wbudowany tuner DAB pozwalający na odbiór cyfrowego sygnału. Radia te wyposażone są również w niewielki wyświetlacz, na którym wyświetlane są informacje tekstowe lub niewielkie grafiki.

Coraz częściej jednak w naszym kraju pojawiają się modele posiadające wyłącznie tuner DAB, ponieważ zasięg radiofonii cyfrowej jest coraz szerszy, a większość stacji korzystających z pasma FM nadaje również cyfrowo.

Zobacz nasz ranking radioodtwarzaczy samochodowych

Jakie radio DAB kupić?

W ofercie sklepów z elektroniką możemy znaleźć zarówno radioodbiorniki do domu (np. małe radio do kuchni czy łazienki), jak i swojego pojazdu. Mnogość ofert może jednak sprawiać, że wybór konkretnego odbiornika wydawać się może trudnym zadaniem. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu radia DAB.

Przede wszystkim warto stawiać na sprzęt znanych i cenionych producentów. Renoma producenta idzie bowiem w parze z funkcjonalnością oraz wysoką jakością materiałów, z których wykonane jest radio.

To jednak nie wszystko. Jeśli zależy ci na tym, by odbiornik był tam gdzie ty, postaw na radia zasilane bateryjnie – z powodzeniem możesz wykorzystać je nie tylko w domu, ale również w podróży. Upewnij się, że dany model gwarantuje co najmniej kilkugodzinny czas działania bez konieczności ładowania baterii.

Koniecznie sprawdź również, czy dane urządzenie pozwala na korzystanie wyłącznie z technologii DAB, czy też daje ci dostęp do jej nowocześniejszej wersji czyli DAB+. Kupując nowe urządzenie, warto bowiem postawić na bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt.

Czym się różni DAB od DAB+? Co to jest?

Skoro wspominamy o technologii DAB+, warto wyjaśnić, czym różni się od radiofonii cyfrowej DAB. Podstawowa różnica wynika z rodzaju kodeków, na których bazują obie technologie. W przypadku DAB mamy do czynienia z kodekiem o nazwie MPEG-1, technologia DAB+ opiera się zaś na kodeku HE-ACC.

Co oznacza to w praktyce dla nas jako użytkowników? DAB+ to trzykrotnie wyższa wydajność, możliwość przesyłania większej ilości informacji poza dźwiękiem oraz większą liczbę stacji na jednym paśmie. Słowem, jeszcze większy komfort użytkownika oraz znacznie szersze możliwości.

Dodatkowe technologie w radiach DAB i DAB+

Warto wspomnieć również o tym, że zarówno odbiorniki radiowe DAB, jak i DAB+ coraz częściej dają nam możliwość korzystania z dodatkowych technologii. Mowa tu między innymi o przesyłaniu danych przez Bluetooth lub połączenie radia z siecią Wi-Fi. Posiadanie takiego radioodbiornika daje szereg korzyści – możemy liczyć nie tylko na jeszcze lepszą jakość, ale również większą ilość treści poza dźwiękowych, które do nas dotrą.

Poza tym odbiorniki łączące się z siecią pozwalają również na odtwarzanie muzyki z ulubionych aplikacji muzycznych i streamingowych, takich jak Spotify czy Tindal. Możliwe jest również przesyłanie swoich ulubionych utworów z pamięci.

Radio DAB to technologia przyszłości, która staje się coraz bardziej powszechna. Choć początkowo gościła przede wszystkim w kabinach samochodów, obecnie coraz częściej decydujemy się na zakup takich radioodbiorników również do naszych domów. To dobra wiadomość. Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko szerszym wyborem stacji, ale również lepsza jakość dźwięku.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa