Data publikacji:

Ranking najlepszych kart graficznych w laptopach

Zastanawiasz się nad kupnem nowego laptopa z dobrą kartą graficzną, jednak nie wiesz, na jakie urządzenie się zdecydować, aby spełniło twoje oczekiwania? Sprawdź nasz ranking kart graficznych w laptopach oraz samych laptopów, w którym prezentujemy listę najlepszych kart graficznych oraz laptopów do użytku biurowego, ale i domowego, bez względu na to, czy jesteś kinomanem, czy zapalonym graczem.
ranking kart graficznych

Karta graficzna w laptopie – zastanów się, jakie masz potrzeby

Jeśli trafiłeś bądź trafiłaś do tego artykułu, z pewnością wiesz już, jak istotnym elementem wyposażenia każdego laptopa czy komputera jest karta graficzna. To właśnie ten podzespół odpowiada za generowanie wszystkich obrazów, które wyświetlają się na ekranie laptopa czy komputera.
Ponadto poprawia ona wydajność urządzenia, w tym także procesora, a co za tym idzie, bardzo dobry procesor ze słabą kartą graficzną z dużym prawdopodobieństwem nie spełni oczekiwań osoby, która lubi grać w gry przygodowe czy strategiczne lub oglądać filmy. Tym samym bardzo ważne jest odpowiednie dobranie właściwych podzespołów urządzenia, aby działało i służyło w oczekiwany przez nas sposób.
Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli kart graficzny, a jeszcze więcej laptopów posiadających różnorodne połączenia podzespołów. Jak nie zagubić się w licznych ofertach i mieć pewność, że wybierzemy odpowiedni model sprzętu, który posłuży nam przez lata? Sprawdź nasz ranking kart graficznych w laptopach, który znajdziesz w drugiej części naszego artykułu. 
Co jednak istotne, wbrew pozorom zakup nowego laptopa nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego laptopa należy odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań:
 • Jaki budżet mogę przeznaczyć na sprzęt? Odpowiadając na to pytanie, należy pamiętać, że laptop będzie służyć nam długie lata, a więc zasadne może się okazać zwiększenie budżetu na przykład o kilkaset złotych. Pamiętaj jednak, że i w tak zwanej „niższej półce” znajdziesz wiele dobrych modeli, które sprawdzą się przez długie lata użytkowania.
 • Do czego najczęściej chcemy wykorzystywać nowy sprzęt? Czy będzie to laptop służący głównie do rozrywki, czyli grania lub oglądania filmów? Jeśli jednak potrzebujemy laptopa biurowego, jakiego typu programy będziemy wykorzystywać na co dzień? Jeśli korzystamy z pakietu Microsoft Office, nie potrzebujemy tak mocnych podzespołów, jak w przypadku korzystania z pakiety Adobe.
 • Czy tylko my będziemy korzystać z laptopa, czy także będą używać o członkowie naszej rodziny?
 • Czy laptop będzie posiadał jedną, konkretną lokalizację? A może będziemy go przenosić pomiędzy lokalami?
 • Czy zależy nam na dużym ekranie monitora? A może potrzebujemy, aby ekran był dotykowy?
 • Karty graficzne do laptopów – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  Skoro wiesz już, jakie potrzeby względem karty graficznej i samego laptopa posiadasz, warto, abyś wiedział, na jakie parametry karty graficznej należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania.
 • Liczba i rodzaj pamięci RAM, a więc ilość dostępnej pamięci operacyjnej. Im jest ona większa, tym laptop, jak i sama grafika będą bardziej wydajne. Gracze powinni wybierać sprzęt posiadający nie mniej niż 6 GB. Jeśli zależy nam na dużej liczbie detali podczas rozgrywki, należy wybrać podzespół posiadający nawet 12 GB RAM.
 • Zastosowane złącza i ich liczba – warto, aby laptop posiadał złącza HDMI i DisplayPort, które pozwolą na połączenie laptopa z telewizorem czy monitorem. 
 • Typ chłodzenia – karta podczas swojej pracy, w szczególności intensywnej, np. podczas odtwarzania gry, może nagrzać się bardzo mocno. Aby ograniczyć możliwość jej przegrzania, należy zdecydować się na przykład na chłodzenie półpasywne. Ten typ chłodzenia włącza się, gdy karta osiągnie określony poziom gorąca. 
 • Obsługiwana rozdzielczość – należy sprawdzić, czy dana karta będzie działać w oczekiwanej przez nas rozdzielczości monitora.
 • Możliwość łączenia z innymi kartami – na wypadek, gdybyśmy chcieli połączyć dwie karty.
 • Taktowanie bazowe – im większe taktowanie, tym sprzęt jest bardziej wydajny.
 • Szerokość magistrali pamięci – ta dana informuje o tym, ile bitów danych można przesłać za jednym razem.
 • Wymiary karty – nie w każdym laptopie możemy użyć tej samej wielkości karty.
 • Technologia – między innymi AMD, Nvidia, Intel.
 • Jednostki przetwarzania.
 • Obsługa VR.
 • Zastanawiasz się, jaka karta graficzna do laptopa będzie najlepsza? Sprawdź nasz ranking kart graficznych w laptopach, który znajdziesz w kolejnej części artykułu.

  Ranking kart graficznych w laptopach

  Sprawdź nasze porównanie kart graficznych w laptopach, które pozwoli ci podjąć decyzję, jaki model wybrać, aby cieszyć się w pełni jego możliwościami. 

  Karta graficzna do laptopa do pracy biurowej i oglądania filmów

  Ranking kart graficznych w laptopach otwieramy modelami, które polecane są do sprzętów służących do pracy biurowej.

  UHD Graphics 620

  Powyższą kartę charakteryzuje architektura Kaby Lake, technologia 14 nm i obsługiwana pamięć DDR3/DDR4. Sprawdzi się ona w komputerach służących do typowej pracy biurowej. Jakość filmów będzie na niej zadowalająca. Posiada ona jednak stosunkowo niską moc obliczeniową.
  Tę kartę graficzną znaleźć można w takich laptopach jak Lenovo Laptop V15 Iml 15,6"/i5/8 GB/256 GB/W10P, HP Book 445 G8 14"/Ryzen 3/8 GB/256 GB/Win10 czy Dell Vostro 3591 15,6"/i3/8 GB/256 GB/Win10.

  Radeon Vega 8

  Radeon Vega 8 to kolejna karta graficzna idealna do laptopa biurowego, która posiada technologię 14 nm oraz Tiled Rasterization, Shared Memory. Jej wydajność wystarczy większości użytkownikom, a więc osobom pracującym na podstawowych programach biurowych, przeglądającym sieć czy oglądającym wideo.
  Tę kartę graficzną można znaleźć w takich modelach laptopów jak Lenovo IdeaPad 3-15 15,6"/Ryzen 3/8 GB/512 GB/Win11, Acer Aspire 3 15,6"/Ryzen 5/8 GB/512 GB/Win10 czy HP 255 G7 15,6"/Ryzen 3/8 GB/256 GB.
  Interesuje cię inna specyfikacja? Sprawdź pozostałe propozycje w naszym zestawieniu, jakim jest ranking kart graficznych w laptopach.

  Karta graficzna do laptopa do gier i twórców

  Intel Iris Xe Graphics

  Powyższa karta to prawdziwa gratka dla graczy oraz projektantów i twórców. Charakteryzują ją rozdzielczość do 1080p oraz szybkość wyświetlania do 60 klatek na sekundę. Dzięki temu gwarantuje bardzo realistyczną, a więc i szczegółową rozgrywkę. Ta cecha zadowoli także twórców, którzy mogą na karcie Intel Iris Xe Graphics projektować nawet złożone pliki. Karta posiada bardzo wysoką wydajność kodowania. Model posiada technologię 4x4K HDR, Dolby Vision HDR+, Dolby Atmos 3D Sound oraz najnowszą technologię GPU.
  Kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics znajdziesz między innymi w ASUS VivoBook 15 K513EA 15,6"/i5/16 GB/512 GB/Win11, Lenovo YOGA Slim 7-15ITL 15,6"/i7/16 GB/512 GB/Win11 czy Huawei MateBook D 16 16"/i7/16 GB/512 GB/Win11.

  GeForce RTX 3060

  Powyższy model to kolejna karta graficzna, która spełni oczekiwania większości graczy. Na ten moment karta posiada prawdopodobnie najszybsze układy graficzne na świecie, a więc architekturę NVIDIA Ampere, najniższe opóźnienie systemu dzięki NVIDIA Reflex. Ponadto ray tracing oparty na rdzeniach RT drugiej generacji symuluje zachowanie światła w rzeczywistości, tworząc bez wątpienia realistyczną i wciągającą grafikę.
  Tę kartę graficzną znajdziesz między innymi w modelach Laptop Acer Nitro 5 15,6"/i5/16 GB/512 GB/Win11 czy Asus Rog Strix G17 17,3"/R7/16 GB/512 GB.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Honorata Pitura