Ranking najlepszych laktatorów

Laktator to urządzenie służące do odciągania nadmiernej ilości mleka z piersi matki. To również doskonałe rozwiązanie, jeśli kobieta chce nakarmić dziecko najlepszym pokarmem, ale akurat nie ma jej w pobliżu maluszka. W naszym rankingu laktatorów uwzględniliśmy cieszące się największą popularnością najlepsze laktatory dostępne na Ceneo.pl. Sprawdź listę top 10.

Czym jest laktator?

Laktator, zwany inaczej odciągaczem pokarmu, to niewielkie urządzenie, które pozwala odciągać pokarm z kobiecych piersi. To sprzęt, który bezapelacyjnie powinien znaleźć się w wyposażeniu każdej świeżo upieczonej mamy. Odciąganie mleka z piersi jest potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy na pewien czas musisz rozstać się z maluszkiem lub nie możesz przystawić go do piersi z innych przyczyn. Laktator umożliwi ci bezproblemowe nakarmienie dziecka w każdym miejscu i o każdej porze.

Kiedy laktator okaże się przydatny?

Niejedna młoda mama potwierdzi, że dobry laktator może znacznie ułatwić codzienne życie. Oto kilka sytuacji, w których może ci się przydać szczególnie:

 • Podczas rozstań z dzieckiem. Jeśli musisz wyjechać na parę dni w celach prywatnych czy zawodowych, po prostu odciągnij odpowiednią ilość pokarmu. Osoba, która w tym czasie zostanie z niemowlakiem, będzie mogła nakarmić go najlepszym, możliwym pokarmem.

 • Gdy dziecko musi zostać w szpitalu po porodzie. Nierzadko zdarza się, że maluszek musi pozostać pod lekarskim okiem trochę dłużej podczas, gdy jego mama opuściła już szpital. Wówczas dobrze jest odciągać pokarm laktatorem, aby później wygodnie przewieźć go do dziecka w butelce.

 • W trakcie spacerów, większych wyjść, wizyt w miejscach publicznych Czyli gdy niekoniecznie masz ochotę na karmienie maluszka piersią.

 • Gdy chcesz wrócić do pracy. Jeśli mimo końca urlopu macierzyńskiego nadal chcesz podawać maluchowi swój pokarm, po prostu odciągnij mleko i pozostaw je do dyspozycji opiekunowi dziecka.

 • Jeśli proces laktacji nie zachodzi tak, jak powinien. W takiej sytuacji laktator może uwolnić cię od kłopotów. Wiele kobiet nie wie, jak ręcznie odciągać pokarm (zresztą, może być to dość męczące). Używając laktatora systematycznie pomiędzy karmieniami, możesz przywrócić właściwą laktację w kilka miesięcy. Ważne są determinacja i sumienność, ale też jakość samego urządzenia.

Jaki laktator wybrać? Rodzaje laktatorów

Laktator ręczny

Składa się z pojemnika na pokarm, nasadki z pompką, rączki oraz lejka. Zasadą działania ręcznego laktatora jest wytworzenie podciśnienia, które powoduje wyciek pokarmu z piersi. Zaletami ręcznych laktatorów są ich niskie ceny oraz cichy tryb pracy. Trzeba jednak pamiętać, że manualne odciąganie pokarmu wymaga odrobiny siły oraz wprawy. Jaki laktator ręczny wybrać? Kieruj się przede wszystkim jakością; laktator ręczny powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, aby posłużył ci jak najdłużej.

Laktator elektryczny

W tym urządzeniu dodatkowymi elementami są moduł elektryczny oraz zasilacz. Elektroniczny laktator jest prostszy w obsłudze niż jego manualny odpowiednik: po prostu wybierasz odpowiednią moc ssania, a urządzenie działa samo. Jego praca jest bardziej wydajna i szybsza. Elektryczne laktatory wiążą się jednak z większymi kosztami i głośniejszą pracą urządzenia. Dobry laktator elektryczny nie będzie jednak wytwarzał bardzo uciążliwych dźwięków.

Laktatory Canpol

Jak kupić dobry laktator?

Zastanawiasz się, jaki laktator kupić? Przed wyborem konkretnego urządzenia zastanów się, na jakich jego cechach zależy ci najbardziej.

Laktator ręczny czy elektryczny?

Wiesz już, jak działają laktatory ręczne i elektryczne. Pozostaje zadecydować, która forma odciągania mleka odpowiada ci najbardziej. Zależy ci na efektywnym i szybkim odciąganiu pokarmu? Jeśli tak, laktator elektroniczny sprawdzi się doskonale. Jeśli odciągasz pokarm okazyjnie i w niewielkich ilościach, być może wystarczy ci dobry laktator ręczny.

Laktator pojedynczy czy podwójny?

Jeśli chcesz odciągać mleko z dwóch piersi na raz, wybierz laktator z dwoma przyssawkami. Do wydobycia mniejszych ilości pokarmu wystarczy klasyczny laktator z jedną przyssawką.

Na jakie dane techniczne zwracać uwagę

Kupując laktator weź pod uwagę jego parametry techniczne.

Odciągacz manualny

W przypadku laktatora ręcznego będzie to pojemność butelki na pokarm.

Odciągacz elektryczny

Jeśli zastanawiasz się, jaki laktator elektryczny wybrać, weź pod uwagę:
 • ilość trybów ssania
 • sposób zasilania (baterie lub zasilacz sieciowy)
 • funkcje dodatkowe (np. technologia odwzorowywania naturalnego rytmu ssania dziecka).

Ręczny i elektryczny

Niezależnie od rodzaju laktatora pamiętaj, że powinien on:
 • być wykonany z dobrej jakości tworzyw sztucznych (bez szkodliwego bisfenolu A!)
 • być łatwy w czyszczeniu
 • być lekki i poręczny

Laktatory Medela

Najtańsze laktatory

Podczas zakupu laktatora musisz wziąć również pod uwagę to, ile chcesz na niego wydać. Przedział cenowy jest dość szeroki – proste laktatory manualne kupisz już za… kilka złotych. Jeśli chcesz nabyć laktator elektryczny, musisz przygotować się na nieco większy wydatek – najtańsze laktatory tego typu kosztują około 100 złotych.

Najlepsze laktatory

Najlepszy laktator, czyli jaki? Odpowiedź jest prosta – to ten, który spełnia oczekiwania mamy. W końcu chodzi tu przede wszystkim o jej komfort. Przemyśl dobrze, czego oczekujesz od odciągacza pokarmu i wybierz ten, który sprosta twoim wymaganiom. Jak widzisz, wybór jest całkiem szeroki! Mamy nadzieję, że nasz ranking laktatorów ułatwi ci dokonanie wyboru.

Laktatory Philips

Jak używać laktatora – poradnik

Masz problem z używaniem laktatora? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z odciągaczami mleka.

1. Jak działa laktator?

Aby odciągnąć mleko z piersi, po prostu przystaw przyssawkę do brodawki sutkowej i uruchom urządzenie. W przypadku manualnego laktatora, musisz regularnie naciskać pompkę, aby w przyssawce wytworzyło się podciśnienie. Pamiętaj, że rozmiar przyssawki musi być dopasowany do twojej brodawki sutkowej. Ręce oraz piersi przed użyciem odciągacza powinny być czyste.

2. Jak sterylizować laktator?

Po użyciu rozmontuj wszystkie części laktatora i umyj je pod bieżącą wodą. Następnie, wszystko dokładnie wyczyść w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Na sam koniec opłucz elementy urządzenia zimną, czystą wodą. Na sam koniec zalej laktator wrzątkiem lub włóż do specjalnego sterylizatora.

3. Jak często używać laktator?

To kwestia indywidualna, jednak aby pobudzać laktację dobrze jest stosować odciągacz regularnie, pomiędzy karmieniami maluszka.

4. Co zrobić, gdy używanie laktatora boli?

Jeśli używanie laktatora sprawia ci dyskomfort, być może należy zmniejszyć siłę jego ssania. Z reguły systematyczne stosowanie odciągacza „przyzwyczaja” brodawki na tyle, że po pewnym czasie nie jest to nieprzyjemne uczucie.

5. Kiedy kupić laktator?

W laktator powinna zaopatrzyć się każda, młoda mama – nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się niezbędny! To urządzenie, którego celem jest dbanie o twoją wygodę oraz zdrowe żywienie maluszka, dlatego nie zwlekaj z jego zakupem.

Laktator to urządzenie, które ułatwia codzienność mamie, a maluszkowi pozwala na dostęp do pokarmu zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Mamy nadzieję, że nasz ranking najlepszych laktatorów oraz porady rozwieją twoje zakupowe dylematy, pozwalając na kupno idealnego odciągacza pokarmu.

Polecane artykuły dla rodziców

;