Ranking najlepszych modeli pendrive

Przenośna pamięć USB jest niezwykle popularnym urządzeniem, które wykorzystuje się do przechowywania i przenoszenia danych między komputerami. W warunkach domowych narzędzie to służy najczęściej do zapisywania dokumentów, zdjęć, plików z muzyką, filmami lub do robienia kopii zapasowej komputera. Natomiast w pracy szybki pendrive przydaje się np. do przenoszenia prezentacji multimedialnych, które wyświetlane są na urządzeniu innym niż to, na którym były tworzone.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli pamięci USB, które różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością oraz prędkością zapisu i odczytu danych. Jednak dla niektórych równie istotne mogą okazać się inne parametry urządzenia, takie jak: funkcja ReadyBoost (umożliwia wykorzystanie pendrive’a jako dodatkowej pamięci RAM dla komputera), fabryczny antywirus chroniący dane, opcja szyfrowania danych, wodoodporność obudowy czy długa gwarancja producenta. Wreszcie dla wybierających pendrive'a cena urządzenia także odgrywa ważną rolę. Dla każdego więc najlepsza pamięć USB będzie miała inne cechy, jednak ogólnie można przyjąć, że najważniejszymi jej właściwościami są: pojemność, szybkość oraz niezawodność. Właśnie te parametry wzięliśmy pod uwagę, tworząc ranking najlepszych modeli pendrive'ów.

Pamięć flash USB Kingston DataTraveler® 100 G3

Jest to pendrive USB 3.0, który jest jednocześnie kompatybilny ze starszym interfejsem 2.0., dostępny jest w pojemnościach od 8 do 128 GB. Według danych producenta urządzenie zapewnia maksymalną prędkość zapisu 10 MB/s, a odczytu 100 MB/s. Można je stosować w komputerach stacjonarnych, przenośnych i innych urządzeniach cyfrowych. Oprócz dużego wyboru pojemności i zadowalającej szybkości działania użytkownik otrzymuje też 5-letnią gwarancję, która gwarantuje niezawodność sprzętu. Obudowa tego szybkiego pendrive’a jest klasyczna, w kolorze czarnym i ma niewielkie rozmiary, ponadto wyposażona jest w praktyczną zatyczkę. Jak na tak dobry pendrive cena urządzenia jest bardzo rozsądna, a dla wielu nawet całkiem atrakcyjna.

Pendrive USB 3.0 SanDisk Ultra®

To urządzenie dostępne jest w wersjach o pojemności 16, 32, 64 lub 128 GB i oferuje transfer danych o prędkości do 100 MB/s. Jest ono przeznaczone dla osób potrzebujących pendrive’a do przenoszenia lub przechowywania plików o dużej wielkości, np. zdjęć w wysokiej rozdzielczości czy nagrań w jakości full HD. Dodatkowo ten szybki pendrive wyposażony jest w specjalne oprogramowanie SanDisk SecureAccess, które zabezpiecza dane za pomocą 128-bitowego szyfrowania i hasła. Z tego względu urządzenie sprawdza się także w pracy, w której bardzo ważna jest poufność danych i dokumentów. Pamięć tę można też stosować w komputerach z portami USB 2.0., ale wówczas nie należy liczyć na zawrotne prędkości transferu. Ceny pendrive’a (bez zatyczki) zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych i zależą od pojemności.

A-DATA DashDrive Elite UE700

W przypadku tego urządzenia uwagę zwraca już na początku jego nowoczesna obudowa — prosta w formie, wykonana z aluminium i wzbogacona niebieską diodą informującą o pracy oraz niewielką zawieszką na smycz. Sam wtyk jest wysuwany, więc nie potrzebuje chroniącej go zatyczki. Jeśli chodzi o parametry techniczne, to jest to pendrive USB 3.0, czyli oparty na najnowszej technologii, która zapewnia dużą prędkość odczytu i zapisu danych. Urządzenie to można kupić w trzech wariantach pojemności: 16, 32 i 64 GB. W przypadku średniej pojemności prędkość odczytu danych wynosi aż 220 MB/s, a zapisu — 135 MB/s, czyli mamy do czynienia z dość szybkim pendrive’em. Kolejnym atutem urządzenia jest jego dożywotnia gwarancja.

SANDISK ULTRA FIT — mały, lecz bardzo szybki pendrive

Urządzenie to jest jedną z najmniejszych pamięci USB na rynku, ponieważ jego wymiary to jedynie 19,1 x 15,9 x 8,8 mm. Produkt dostępny jest w kilku wariantach pojemności: 16, 32, 64 i 128 GB. Prędkość odczytu przy najmniejszej pojemności wynosi  według deklaracji producenta do 130 MB/s, w przypadku zaś pozostałych pojemności — do 150 MB/s. Taką szybkość gwarantuje  interfejs USB 3.0, który jest kompatybilny także z urządzeniami wyposażonymi w starsze porty USB 2.0. Atutem tego pendrive’a USB 3.0 jest specjalne oprogramowanie SanDisk RescuePRO, które pomaga odzyskać utracone lub uszkodzone pliki, a także SanDisk SecureAccess z 128-bitowym szyfrowaniem pozwalające dodatkowo na wygenerowanie hasła dostępu do szczególnie wrażliwych danych. W zależności od pojemności, w jaką wyposażony jest dany pendrive, cena urządzenia waha się od kilkudziesięciu do około dwustu złotych.

Pendrive USB 3.0 GOODRAM Twin

To jedna z wielu pamięci USB oferowana przez firmę Goodram, która jednak na tle pozostałych wyróżnia się wyjątkową funkcjonalnością. Miniaturowa i prosta obudowa z aluminium ma z jednej strony złącze USB 3.0, a z drugiej microUSB z funkcją On-The-Go, dzięki czemu pendrive pozwala na swobodne przenoszenie danych między różnymi urządzeniami: komputerem, laptopem, smartfonem i tabletem. Pamięć dostępna jest w trzech wersjach pojemności: 16 GB (z prędkością odczytu do 120 MB/s i zapisu do 10 MB/s), 32 GB (z prędkością odczytu do 140 MB/s i zapisu do 25 MB/s) i 64 GB (z prędkością odczytu do 140 MB/s i zapisu do 25 MB/s). Dla wielu użytkowników warte uwagi będzie z pewnością specjalne mocowanie na smycz przy obudowie pamięci, a także wieczysta gwarancja producenta. Istotną cechą tej pamięci jest także jej cena, która w wersji o największej pojemności nie przekracza kilkudziesięciu złotych.

Pamięć USB 3.0 Samsung Flash Drive

Ten wyjątkowo szybki pendrive ma najnowocześniejsze złącze SuperSpeed 3.0, które jest także kompatybilne ze starszą technologią USB 2.0. Niewątpliwie dużym atutem urządzenia jest jego niepowtarzalna i wyjątkowo wyszukana stylistyka. Obudowa bowiem wykonana jest z wytrzymałego metalu, któremu nadano opływową i ergonomiczną formę, oraz jest zakończona otworem pozwalającym na zamocowanie smyczy lub breloczka. Pendrive odznacza się poza tym niezawodnością dzięki zastosowaniu w nim technologii NAND flash, która uodparnia urządzenie na pięć rodzajów zagrożeń. Ponadto producent daje na pamięć 5-letnią gwarancję. Pendrive marki Samsung można nabyć w trzech wersjach: o pojemności 16, 32 oraz 64 GB. W zależności od wersji pendrive’a cena może wahać się od 30 do 100 zł.


Powyższe zestawienie nie wyczerpuje tematu najlepszych modeli pendrive'ów, jakie są obecnie dostępne na rynku, ponieważ oferta tych urządzeń jest niezwykle bogata i stale się powiększa. Warto podkreślić, że każda z wymienionych w rankingu pamięci wyposażona jest w najnowszą technologię USB 3.0, która decyduje o prędkości transferu danych, co jest kluczową kwestią dla wielu kupujących. Poszczególne pendrive’y USB 3.0 mają także swoje specyficzne cechy, które decydują o ich wyjątkowej funkcjonalności. Zestawienie obejmuje ponadto tylko modele, których cena jest korzystna jak na danego rodzaju pendrive. Cena jest bowiem bardzo częstym kryterium wyboru dla wielu użytkowników i powinna być zawsze adekwatna do jakości produktu oraz jego możliwości technicznych.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły