Data modyfikacji:

Jaki ręcznik dla niemowlaka?

Bawełniany czy bambusowy? Z kapturem, owalny czy kwadratowy? Jaki ręcznik będzie najbezpieczniejszy dla człowieka, który właśnie pojawił się na świecie? Wybieramy najlepszy ręcznik dla niemowlaka.

ręcznik dla niemowlaka

Dlaczego wybór ręcznika dla niemowlaka jest taki ważny?

Pierwsze przedmioty, z którymi styka się nowo narodzone dziecko, powinny być jak najbardziej naturalne i przyjazne skórze – to właśnie przez nią maluch odbiera większość bodźców. Skóra jest też bardzo delikatna, wrażliwa i chłonna, dlatego ubranka, kocyki, pieluchy, a także ręcznik dla niemowlaka powinny być wykonane z bezpiecznych tkanin, które posiadają atesty, m.in. Oeko Tex Standard 100, potwierdzający, że w materiale nie znalazły się substancje niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Przy wyborze ręcznika dla niemowląt weź pod uwagę przede wszystkim tkaninę, z której jest wykonany, grubość materiału, rodzaj i rozmiar ręcznika.

Jaki materiał ręcznika dla noworodka?

Sprawdzona i popularna jest bez wątpienia bawełna, obecnie także z domieszką włókien bambusowych. Bambus jest nawet o 60 procent bardziej chłonny niż bawełna, słynie też z właściwości termoregulacyjnych – zimą ogrzewa, a latem przyjemnie chłodzi.

Rozmiar ręczników dla niemowlaków

Najpraktyczniejszy ręcznik to taki, którym można spokojnie owinąć dziecko tak, by okryć całe jego ciało, tworząc przytulny, ciepły kokon. Dla maluszka dobrym rozmiarem będzie ręcznik 100x100 cm.

Przeczytaj także, jaki materac dla niemowlaka wybrać

Rodzaje ręczników dla noworodka

Do wyboru mamy klasyczne prostokąty, ręczniki kwadratowe, modele z kapturkami – właśnie te będą idealne dla noworodków. Popularne są także ręczniki w kształcie elipsy – zaokrąglone rogi są przyjazne i delikatne. Coraz powszechniejsze są także ręczniki o kroju poncza – to propozycje już dla kilkuletnich dzieci, a sprawdzają się zwłaszcza na basenie i na plaży.

Bambusowy ręcznik niemowlęcy

Bambus to materiał wprost idealny dla delikatnej skóry niemowlęcia – wchłania wilgoć o połowę bardziej niż bawełna. Dzieje się tak dlatego, że włókno bambusowe ma specjalną, chłonną strukturę. Bambus rośnie bardzo szybko i nie wymaga nawożenia, dlatego jest to w pełni ekologiczne włókno, antyalergiczne i nie wywołuje podrażnień nawet delikatnej skóry niemowlęcia.

Bambus ma właściwości grzybobójcze i neutralizujące zarazki, można go prać nawet w niskiej temperaturze. Słynie jeszcze z właściwości termoregulacyjnych, a więc dostosowuje się do temperatury otoczenia i zimą dodatkowo ogrzewa, w gorące dni zaś daje delikatne uczucie chłodu.

Warto dodać, że bambusowe ręczniki są bardzo lekkie, dlatego można je zabierać w podróż, co więcej – mogą służyć także jako kocyki. Wśród polskich producentów jest już wiele sprawdzonych marek – polecamy Canpol Babies, BabyOno, Memi Polska.

Ekologiczny ręcznik dla niemowlaka z bawełny

Bawełna to od wieków jedna z najbezpieczniejszych tkanin. Naturalne i zdrowe dla dziecięcej skóry będą zwłaszcza wszelkie organiczne włókna. Bawełna z kontrolowanych, ekologicznych upraw, która nie została poddana działaniu chemicznych środków, np. wybielających, będzie najbezpieczniejszym wyborem – o ile materiał jest oznaczony certyfikatem ekologicznym.

Otrzymują go tkaniny z bawełny uprawianej organicznie, czyli bez użycia chemicznych środków ochrony roślin (ochrona i nawożenie tylko naturalne, np. czosnkiem, chili, obornikiem), za to uprawy takie pieli się i zbiera ręcznie, a tkaniny barwione są naturalnymi barwnikami. Wszystko to podnosi czystość włókien, ziemia uprawiana w ten sposób przez co najmniej trzy lata, staje się bezpieczna dla środowiska, a jej plony – dla człowieka.

Tylko tkaniny z bawełny organicznej dają stuprocentową pewność, że wolne są od szkodliwych składników. Warto wybierać ręcznik niemowlęcy z bawełny organicznej, ponieważ włókna, których nie traktowano chemią, są bardziej wytrzymałe, a ręcznik będzie nam dłużej służył.

Ręcznik dla niemowlaka – praktyczny kaptur

Podczas kąpieli maleńkiego dziecka trzeba pamiętać o tym, by polewać ciepłą wodą także jego główkę, ponieważ może zmarznąć. Także po kąpieli trzeba ją szybko okryć – dobrym patentem są ręczniki z kapturkami. Zabezpieczą głowę i włosy dziecka, tworząc delikatny kokon. Pamiętaj też, by wycierając malucha, nie trzeć tkaniną o jego skórę, ale dotykać ciało ręcznikiem punktowo.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska