Data publikacji:

Regulacja gaźnika piły spalinowej. Poradnik

Piły spalinowe to narzędzia, które są nieodłączonymi towarzyszami osób zajmujących się ścinką drzew, pracami ogrodowymi, a także pracami z drewnem. Są również niezastąpioną pomocą podczas prac ratowniczych. Mimo sporej wytrzymałości, sprzęt ten wymaga jednak regularnej konserwacji. Najbardziej wrażliwym elementem pilarek jest ich silnik, o który trzeba troskliwie dbać, by nie odmówił nam posłuszeństwa w najbardziej niespodziewanym momencie. W artykule radzimy, jak powinna przebiegać regulacja gaźnika piły spalinowej.
Regulacja gaźnika piły spalinowej. Poradnik

Po co regulować gaźnik piły spalinowej?

Odpowiedź na pytanie, jaka piła spalinowa będzie najlepsza, masz za sobą. Teraz należy się zastanowić, jak regulować gaźnik piły spalinowej i po co to robić? Gaźnik, czasami nazywany też karburatorem, w pilarkach mechanicznych działa na podobnej zasadzie jak w wielu innych urządzeniach spalinowych. Jest to jeden z kilku najważniejszych elementów silnika spalinowego. W jego wnętrzu następuje dozowanie paliwa oraz połączenie jego oparów z powietrzem; tak otrzymana mieszanka jest dostarczana przez kolektor bezpośrednio do cylindrów silnika, gdzie ulegają spaleniu.
Ogólna konstrukcja gaźnika nie zmieniła się drastycznie od czasu jej opracowania pod koniec XIX wieku. Gaźniki zostały wyparte z nowoczesnych napędów samochodowych, ale cały czas spotykane są w prostszych silnikach urządzeń takich jak kosiarki do trawy.
Poprawnie wyregulowany gaźnik w pile spalinowej pozwoli uzyskać jej optymalną moc i wydajność, zapobiegając przestojom w pracy. Jego ustawianie nie jest skomplikowaną czynnością i możemy dokonać jej samodzielnie, bez żadnej specjalistycznej wiedzy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w modelach rożnych producentów spotkamy się z różną konstrukcją silników, dlatego też gaźniki regulujemy na wiele sposób. Najlepiej zapoznać się więc z instrukcją obsługi i znaleźć w niej odpowiedni wskazówki.
Pamiętajmy, że regulację gaźnika przeprowadzamy wyłącznie, gdy podczas pracy narzędzia natkniemy się na problemy. Najczęstszym z nich są trudności z zapłonem silnika, a także, gdy pomimo ustawienia najwyższych obrotów piła działa wolniej niż powinna.
Dla ułatwienia poniżej zebraliśmy porady, jak przeprowadzić regulację w najczęściej spotykanych rodzajach pił najpopularniejszych producentów. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków zawsze należy jednak wpierw skonsultować się z dokumentacją sprzętu.

Regulacja gaźnika piły spalinowej firmy Husqvarna

W pilarkach marki Husqvarna regulację gaźnika przeprowadzamy za pomocą trzech śrub opisanych literami T, L i H. Dostęp do śrub nie jest zazwyczaj w żaden sposób utrudniony, możemy więc wykonać zadanie bez żadnych większych przeszkód. Do zmiany ustawień używamy standardowego klucza.
Regulacja odbywa się przy rozgrzanym silniku. Na początek przekręcamy śrubę L zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zatrzymuje się dopiero, gdy poczujemy wyraźny opór, po czym odkręcamy ją o jedną czwartą obrotu w przeciwną stronę. Śruba L odpowiada za regulację składu mieszanki (paliwo + powietrze) na wolnych i średnich obrotach silnika. Kolejnym krokiem jest podobna regulacja śruby H, odpowiadającej za skład mieszanki na wysokich obrotach.

Regulacja gaźnika piły spalinowej firmy Stihl

Piły spalinowe tego producenta mogą być wyposażone w jeden z dwóch rodzajów gaźników. Czynność zaczynamy więc od jego identyfikacji. W pierwszym typie gaźnika śruba regulacyjna jest przykręcona w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Aby ją wyregulować, dociskamy ją kluczem, aż do chwili poczucia oporu. Drugą śrubę, dopowiadającą za bieg jałowy, zakręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, maksymalnie ją dociskając, a następnie odkręcamy ją o trzy czwarte pojedynczego obrotu.
W drugim typie gaźnika podczas regulacji pierwszej śruby maksymalnie przekręcamy ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie odkręcamy w przeciwnym kierunku, wykonując całe dwa obroty. Śrubę biegu jałowego przykręcamy do chwili wyczucia oporu, a następnie odkręcamy o półtora obrotu.

Regulacja gaźnika piły spalinowej firmy NAC

Pilarki marki NAC mają fabrycznie ustawiony gaźnik, nie zmienimy więc w znaczący sposób jego osiągów. W trakcie eksploatacji urządzeń producenta warto jednak do czasu do czasu sprawdzać stan śrub. W przypadku problemów warto jednak najpierw skontrolować stan czystości filtrów paliwa i powietrza. Regulacja wolnych obrotów gaźnika odbywa się poprzez przekręcanie śruby w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Specjaliści zalecają przy tym, by zmianę parametrów mieszanki zostawić już serwisantom.

Regulacja gaźnika piły spalinowej chińskiej

Piły spalinowe chińskich producentów posiadają gotowe ustawienia fabryczne, więc regulację możemy przeprowadzić standardowo za pomocą śrub L (niskie obroty silnika) i H (wysokie obroty silnika). Przekręcając śruby zgodnie ze wskazówkami zegara, zwiększamy ilość powietrza w mieszance, a jeżeli robimy to w przeciwnym kierunku, zwiększamy w niej jej zwartość paliwa.
Zdjęcia: byrdyak / Envato Elements