Data modyfikacji:

Jaki rejestrator kamer wybrać? Najlepsze rejestratory kamer

Rejestratory są podstawą bardziej skomplikowanych systemów monitoringu przemysłowego, zastępując w tej roli komputery. Urządzenia te używane są wszędzie tam, gdzie instalujemy co najmniej kilka kamer i potrzebujemy prostego systemu pozwalającego na ich jednoczesną obsługę oraz stały podgląd rejestrowanego obrazu. Sprzęt ułatwia też rejestrację materiałów wideo oraz ich późniejsze odtwarzania. W artykule przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na temat rejestratorów kamer, podpowiadając, jaki warto wybrać.
jaki rejestrator kamer wybrać

Rejestrator kamer – konstrukcja i sposób działania

Rejestrator monitoringu jest jego prawdziwym centrum dowodzenia, bez którego trudno wyobrazić sobie obsługę wielu kamer przemysłowych. Urządzenie przyjmuje postać skrzynki, rozmiarami i wyglądem przypominającej sprzęt Hi-Fi lub RTV, taki jak odtwarzacze płyt Blu-ray albo amplitunery. Z tyłu obudowy znajdziemy różnego rodzaju wejścia, do których między innymi indywidualnie podłączamy przewody kamer, a także pozostały sprzęt używany przez system.
We wnętrzu rejestratora znajdziemy dysk twardy, na którym, wedle potrzeb, zapisujemy materiały wideo z kamer. Proces ten można zautomatyzować, dzięki czemu urządzenie bez jakiejkolwiek interwencji regularnie usuwa najstarsze materiały, aby zwolnić miejsce dla jego najświeższych wersji.
Rejestratory potrafią obsługiwać jedną lub wiele metod kodowania obrazu wideo. Sprzęt dopasowujemy do technologii, w jakiej zbudowane zostały używane przez system kamery.
Analogową technologię monitoringu obsługują tzw. urządzenia 5 w 1. Nazwa ta wzięła się od pięciu czołowych standardów przesyłu analogowego i analogowo-cyfrowego sygnału wideo. Jest nim klasyczny telewizyjny sygnał wideo 480p lub oparte na bardziej nowoczesnych patentach standardy HD-CVI, HD-SDI, HD-TVI i AHD, które stworzone zostały wyłącznie z myślą o monitoringu.
Coraz bardziej dominującą pozycję na rynku zajmuje technologa monitoringu IP – wspierające ją urządzenia pracują z kompletnie cyfrowym sygnałem wideo i mogą bezprzewodowo łączyć się z dowolną kamerą w systemie, korzystając z połączenia internetowego lub Wi-Fi.
Sprawdź, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie dobrym wyborem

Rodzaje rejestratorów kamer

Rejestratory kamer monitoringu dzielimy na trzy rodzaje, różniące się pomiędzy sobą budową oraz funkcjami.

Rejestratory kamer DVR

Stosunkowo tanie rejestratory współpracujące z przewodowymi kamerami analogowymi. Otrzymany sygnał zapisują pod postacią cyfrowych plików wideo. Sprzęt oferuje bardzo niską jakość nagrań, ale dobrze sprawdzi się w starszych systemach monitorujących.

Rejestratory kamer NVR

Nowoczesne rejestratory operujące w technologii IP i łączące się jedynie z bezprzewodowymi kamerami Wi-Fi. Dzięki temu, że otrzymują wysokiej jakości sygnał cyfrowy, mogą, w zależności od kamery, zapisywać klipy wideo w rozdzielczości od Full HD do 4K.

Hybrydowe rejestratory

Jak sugeruje nazwa, urządzenia współpracują zarówno ze standardowymi kamerami analogowymi 5 w 1, jaki cyfrowymi obsługującymi technologię IP. Modele są dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy rozbudowę lub modernizację starego systemu monitoringu, ale nie chcemy pozbywać się już używanych kamer i infrastruktury.

Na co zwracamy uwagę, kupując rejestrator kamer?

Wybierając nowy rejestrator kamer, zwracamy uwagę na kilka podstawowych kwestii i parametrów urządzenia.

Liczba obsługiwanych kamer

To fundamentalny parametr urządzenia, który determinuje jego przydatność oraz potencjał rozbudowy monitoringu. W modelach analogowych liczba kamer jest ograniczone przez liczbę fizycznych wejść, w przypadku sprzętu bezprzewodowego ograniczeniem są jego możliwości obliczeniowe.
Dostępne na rynku rejestratory obsługują maksymalnie 4, 8, 16, 24, 32 lub aż 64 kamery. W przypadku urządzeń hybrydowych liczby te przedstawiają się nieco inaczej. Dla przykładu, urządzenie może komunikować się z 6 kamerami, dwoma IP i dwoma analogowymi.

Jakość i rozdzielczość obrazu

Producenci rejestratorów kamer w dokumentacji sprzętu zamieszczają jego maksymalną obsługiwaną rozdzielczość wejściowego sygnału wideo. Musi ona być taka sama lub większa od rozdzielczości obrazu kamer, które chcemy do niego podłączyć, bowiem w przeciwnym razie nie przyjmie on sygnału.
Dodajmy, że rozdzielczość wpływa nie tylko na ostrość i czytelność obrazu, ale też na wielkość zapisywanych plików wideo. Gdy korzystamy z podglądu z kamer na monitorze lub telewizorze, warto wziąć pod uwagę to, że urządzenie może stawiać ograniczenia, jeżeli chodzi o liczbę jednocześnie pokazywanych kanałów w danej jakości. W przypadku wielu kamer trzeba będzie przełączać się wówczas pomiędzy źródłami sygnału.

Dysk twardy i możliwości nagrywania

Rejestratory kamery trafiają do sklepów bez wbudowanych dysków twardych. Rozwiązanie to pozwala obniżyć ich cenę, a także pozwala właścicielowi na samodzielne wybranie odpowiedniego napędu. W przypadku parametrów istotna będzie dla nas maksymalna liczba obsługiwanych napędów, a także ich objętość. Im bardziej rozbudowany jest monitoring, tym wartości te powinny być wyższe. Standardem są zazwyczaj rejestratory z jednym dyskiem, o górnej pojemności 8–10 TB.
Zdjęcie: Envato Elements