Data publikacji:

Rodzaje dysków SSD 

Dyski SSD stają się już powoli standardem w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. W sklepach znajdziemy różne rodzaje dysków SSD. Który z nich jest najlepszym wyborem? Sprawdź!

Dlaczego warto kupić dysk SSD? 

Nie da się ukryć, że dyski HDD powoli odchodzą do lamusa. A to wszystko za sprawą półprzewodnikowych dysków SSD, które podbijają rynek i fabrycznie są montowane w większości komputerów. Tego typu konstrukcja opiera się o pamięć flash. Brak jakichkolwiek mechanicznych elementów sprawia, że dysk jest mniej podatny na uszkodzenia.

Jednak to nie jedyna przewaga dysków SSD nad standardowymi. Przede wszystkim są one o wiele szybsze, co przekłada się na bardzo wysokie transfery zarówno w trybie zapisu, jak i odczytu. Wybór samego dysku jest wyzwaniem, ponieważ w sklepach znajdziemy rozmaite konstrukcje. Przygotowaliśmy podział na rodzaje dysków SSD i dokładnie wyjaśniliśmy czym charakteryzuje się każdy z nich. 

Rodzaje dysków SSD dostępnych na rynku 

Dyski SSD SATA III 

Dyski SSD mają rozmiar 2,5 cala i pracują w oparciu o interfejs SATA III. Taki dysk może być wykorzystywany jako zewnętrzne źródło danych, ale również podstawowy dysk w laptopie starszego typu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować go w komputerze stacjonarnym. Dyski SSD SATA III są w stanie generować bardzo przyzwoite parametry. W trybie odczytu, jak i zapisu wartości sięgają nawet 550-600 MB/s. Maksymalna przepustowość wynosi 6 Gbit/s, co dla niektórych może stanowić pewne ograniczenie. To co na pewno zachęca do zakupu to całkiem niezły stosunek pojemności do ceny. Najtańsze dyski SSD SATA III kupimy już za około 100 złotych!

Dysk mSATA 

Dyski mSATA są już coraz rzadziej spotykane, ale do laptopów sprzed kilku lat są dobrym wyborem. Tego typu konstrukcja korzysta z interfejsu SATA. Do działania nie potrzeba żadnego okablowania, wystarczy wpiąć dysk do odpowiedniego gniazda. Dysk mSATA ma maksymalną przepustowość wynoszącą 6 Gbit/s. Jeśli chodzi o szybkość odczytu, jak i zapisu, to jest ona niema identyczna, co w dyskach SATA III. 

Dyski M.2 

Producenci dążą do miniaturyzacji urządzeń, czego efektem są dyski M.2. Głównie stosuje się je w lekkich ultrabookach, choć można zastosować specjalną przejściówkę i wykorzystać go jako dysk zewnętrzny. Konstrukcje M.2 charakteryzują się szerokością 22 mm, natomiast ich długość może być różna. W podanych przez producentów wymiarach pierwsze dwie cyfry zawsze stanowią szerokość, natomiast dwie pozostałe odpowiadają za długość. Dyski SSD M.2 występują w następujących rozmiarach: 

  • 2230
  • 2242
  • 2260 
  • 2280
  • 22110

Dyski SSD M.2 wykorzystują magistralę PCI-Express, która jest w stanie wygenerować zawrotną wydajność. Do najszybszych zaliczamy dyski PCI-E 3.0x4, które są w stanie osiągnąć szybkość nawet 32 Gb/s. Dodatkowo, w wielu modelach stosowany jest protokół NVMe, mający za zadanie zwiększenie liczby operacji na sekundę i zredukowanie do minimum opóźnień. Warto pamiętać, że do wykorzystania pełnego potencjału dysku SSD M.2 z NVMe konieczne jest posiadanie odpowiedniej płyty głównej. W innym wypadku może wystąpić problem z poprawnym działaniem. 

Dyski SSD M.2 należą do najdroższych spośród wymienionych. Jednak wysoka cena idzie w parze z jakością, dlatego jeśli chcesz osiągać prędkości na poziomie 3500 Mb/s, to warto wydać każdą złotówkę. Przesyłanie plików, czy odpalanie systemu operacyjnego odbywa się w sposób błyskawiczny! 

Jaki dysk będzie najlepszym wyborem? 

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Bardzo dobrym wyborem w rozsądnej cenie są dyski SATA III. Można je używać bez obawy o utratę danych. Sama prędkość jest dużo wyższa niż w przypadku dysku HDD, dlatego nawet po takim zakupie odczujesz istotną różnicę. Najbardziej wymagający użytkownicy, dla których każdy ułamek sekundy ma znaczenie powinni zwrócić swoją uwagę w stronę dysków M.2 NVMe. Różnice są zauważalne i już po pierwszym uruchomieniu komputera zrozumiesz, że to był bardzo dobry wybór. Dyski mSATA nie są już tak popularne i warto je wybierać w momencie, gdy chcemy przyspieszyć starszy komputer. W każdym innym wypadku dysk SSD SATA III lub M.2 będzie lepszy. 

Polecane dyski SSD 

Samsung 980 Pro 1 TB M.2 

Jeden z najszybszych dysków SSD otrzymał interfejs PCIe 4.0 pozwalający na osiągnięcie transferu nawet do 7000 MB/s. To najlepsza propozycja dla graczy oraz osób, które cenią sobie doskonałą wydajność i szybką pracę swojego komputera. 

Specyfikacja: 

  • dostępne pojemności: 250 GB/500 GB/1TB 
  • prędkość odczytu: 7000 Mb/s 
  • prędkość zapisu: 5000 Mb/s 
  • format: M.2 

ADATA XPG SX8200 Pro 

Dyski firmy ADATA są uznawane za niezawodne i bardzo dobrze wykonane. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu, który jest dedykowany głównie dla graczy. Pamięć flash 3D NAND jest w stanie zagwarantować lepszą wielozadaniowość i ochronę danych. Aby ograniczyć wytwarzanie ciepła do zestawu został dołączony radiator. 

Specyfikacja: 

  • dostępne pojemności: 256 GB/512 GB/1 TB 
  • prędkość odczytu: 3500 MB/s 
  • prędkość zapisu: 2800 MB/s 
  • format: M.2 

Crucial MX500 

Doskonały stosunek jakości do ceny - tak w skrócie można opisać dysk firmy Crucial. Świetna wydajność i energooszczędna charakterystyka bardzo dobrze wpływają na pracę laptopa. Dysk otrzymał 256-bitowe szyfrowanie, dlatego wszystkie dane są odpowiednio zabezpieczone. Ten model zebrał na ceneo.pl wiele pozytywnych opinii!  

Specyfikacja: 

  • dostępne pojemności: 250 GB/500 GB/1 TB/2 TB 
  • prędkość odczytu: 510 Mb/s 
  • prędkość zapisu: 560 Mb/s 
  • format: 2,5 SATA III 

Autor: Bartłomiej Mazurek