Data modyfikacji:

Rodzaje kolczyków w uchu: nazwy kolczyków

Myślisz, że kolczyk w uchu oznacza jedynie klasyczne przebicie jego płatka? Mylisz się! Istnieje mnóstwo rodzajów kolczyków w uchu – tragus, helix, snug i wiele innych. Czym charakteryzują się poszczególne typy? Jakie są nazwy różnych kolczyków w uchu? Sprawdź w artykule!

kolczyki do uszu

Rodzaje kolczyków: który wybrać?

Znasz wszystkie rodzaje kolczyków w uchu? To mit, że przekłucie można wykonywać jedynie na miękkim płatku. Inne rodzaje przebić potrafią wyglądać naprawdę ciekawie i efektownie. Poniżej opisujemy rodzaje kolczyków w uchu oraz ich nazwy.

Kolczyk w uchu: earlobe

Earlobe to fachowa nazwa klasycznego przebicia w płatku ucha. W tym miejscu idealnie sprawdzą się zarówno proste wkręty, jak i kółka czy modele wiszące.

Kolczyk w uchu: industrial

Industrial to przebicie wykonywane w górnej części małżowiny usznej. Składa się z dwóch dziurek zrobionych na chrząstce. Industrial to doskonałe miejsce na noszenie sztangi – rodzaj długiego kolczyka przechodzącego przez obydwa otwory w uchu.

Kolczyk w uchu: tragus

Tragus to nazwa mało popularnego przekłucia, które mieści się na chrząstce ucha położonej najbliżej twarzy. W tym miejscu zazwyczaj wkłada się małe kółeczka lub tzw. labrety.

Kolczyk w uchu: vertical tragus

Vertical tragus to podobne przebicie do klasycznego tragusa, jednak tutaj wykonuje się pionowo dwie dziurki. W roli kolczyka w uchu w takim miejscu idealnie sprawdzi się banan lub surfacebar.

Kolczyk w uchu: anti-tragus

Anti-tragus to przebicie małej chrząstki położonej zaraz nad płatkiem ucha. W tym miejscu dobrze sprawdzi się zaokrąglona sztanga lub klasyczny mały kolczyk.

Kolczyk w uchu: helix

Helix to nazwa kolejnego rodzaju kolczyka w uchu. To popularne przebicie górnej części chrząstki małżowiny usznej. Pięknie wygląda w połączeniu z klasycznym earlobe’em. W tym miejscu idealnie sprawdzi się sztanga lub małe kółeczko.

Kolczyk w uchu: forward helix

Forward helix również jest przebiciem górnej części chrząstki małżowiny, jednak tej położonej od strony twarzy. W roli kolczyka w uchu świetnie sprawdzą się kółeczko, sztanga, labret lub mały wkręt.

Kolczyk w uchu: daith

Jak wygląda daith? To przekłucie małej, zagiętej odnogi chrząstki położonej w środkowej części ucha. W tym miejscu pięknie wyglądają wszelkie ozdobne kółeczka i podkówki.

Kolczyk w uchu: rook

Rook jest przebiciem kolejnej małej odnogi chrząstki ucha położonej nieco nad miejscem, w którym znajduje się daith. Warto wiedzieć, że nie każdy może posiadać taki kolczyk – zależy to od ukształtowania chrząstki. W tym miejscu sprawdzą się banan oraz zaokrąglona sztanga.

Kolczyk w uchu: snug

Snug jest przebiciem dwóch warstw chrząstki po zewnętrznej stronie ucha. W roli kolczyka w tym miejscu sprawdzi się banan lub sztanga. Niestety, ten rodzaj przekłucia jest dość bolesny i często powoduje komplikacje.

Kolczyk w uchu: inner conch

Czym jest kolczyk w uchu o nazwie inner conch? To przebicie środkowej, tylnej części małżowiny usznej – tak jakby tylnej ścianki ucha. Jest schowany pod małą fałdą z chrząstki. W tym miejscu bardzo ładnie wyglądać będą klasyczne małe wkręty, choć niektórzy decydują się też np. na sztangę.

Kolczyk w uchu: outer conch

Outer conch polega na przebiciu środkowej części ucha (tzn. „ścianki”), jednak tej położonej bliżej jego zewnętrznej części niż inner conch. Jako kolczyk dobrze sprawdzi się sztanga lub mała kuleczka.

Kolczyk w uchu: orbital

Orbital to nazwa dwóch przekłuć w małżowinie usznej, które połączone są jednym kolczykiem – kółkiem lub dopasowaną podkówką. Ten rodzaju piercingu nie ma precyzyjnie określonego miejsca.

Kolczyk w uchu: tunnel

Ostatnim rodzajem kolczyka w uchu w naszym zestawieniu jest tunnel. To bardzo popularny, lecz dość kontrowersyjny rodzaj przekłucia. Polega na wkładaniu do otworu w małżowinie coraz większych kolczyków, które rozpychają dziurkę, tak aby w środku kolczyka powstała wolna przestrzeń.

Decyzja o zrobieniu tunnelu powinna być bardzo przemyślana, gdyż czasem po zdjęciu kolczyka ucho nie jest w stanie już wrócić do normalnego rozmiaru.