Data modyfikacji:

Jakie są rodzaje piekarników i który z nich wybrać?

Piekarnik to podstawowy sprzęt AGD w każdej kuchni. Bez względu na to, czy pomieszczenie w twoim domu jest przestronne, czy ma zaledwie kilka metrów kwadratowych – producenci mają w swojej ofercie różnorodne modele w wielu rozmiarach i o rozmaitej budowie. Dzięki temu bez problemu znajdziesz urządzenie, które sprawdzi się w twoich czterech kątach. W tym artykule bierzemy pod lupę rodzaje piekarników i podpowiadamy, który z nich wybrać!
rodzaje piekarników

Rodzaj zabudowy piekarnika – co wybrać? Bierzemy pod lupę modele wolnostojące, do zabudowy i minipiekarniki

Jaki piekarnik najlepiej kupić? Zacznijmy od sprawdzenia, jakie są rodzaje zabudowy piekarnika. Pierwszym i zarazem najpopularniejszym wyborem wśród klientów są zdecydowanie modele do zabudowy, czyli takie, które umieszcza się bezpośrednio w szafkach, na przykład pod płytą indukcyjną lub innym dowolnym miejscu. Jeśli jednak zdecydujesz się na taki sprzęt AGD, to musisz pamiętać, że zazwyczaj ma on mniejszą wysokość od swoich wolnostojących odpowiedników, a jego montaż musi zostać zaplanowany już na etapie zakupu mebli do kuchni.
Drugim rozwiązaniem są modele wolnostojące. Budowa takich piekarników obejmuje nie tylko urządzenie do pieczenia, ale także płytę grzewczą. Oznacza to, że są one sprzedawane zazwyczaj w duecie. Wyjątkiem są sprzęty w rozmiarze mini, o których opowiemy więcej za chwilę. Dużą zaletą tego urządzeń wolnostojących jest spora pojemność i większa wysokość.
Osobom, które nie mają w swojej kuchni miejsca na urządzenie o standardowych wymiarach, polecamy minipiekarniki o pojemności do 40 l. Budowa małego piekarnika jest zazwyczaj prostsza, a funkcje ograniczone. Można za to postawić go na blacie kuchennym lub w mniejszej wnęce. Taki sprzęt z powodzeniem sprawdzi się w mieszkaniach singli i par.
Jaki rodzaj zabudowy piekarnika w takim razie wybrać? Jeśli masz ograniczoną przestrzeń użytkową i nie chcesz wymieniać mebli kuchennych, to decyzja jest prosta – świetnie sprawdzi się minipiekarnik. Jeżeli zależy ci na estetyce i możliwości umieszczenia urządzenia wyżej – postaw na model do zabudowy. Z kolei, jeśli chcesz kupić dwa sprzęty w jednym i masz więcej miejsca w kuchni, to polecamy ci piekarnik wolnostojący.

Najpopularniejsze rodzaje piekarników – elektryczne, gazowe, parowe i nie tylko

Możemy wyróżnić także różne rodzaje piekarników do zabudowy ze względu na ich sposób zasilania. W tym przypadku możesz zdecydować się na model:
  • Elektryczny – najpopularniejsze rozwiązanie, które do pracy wykorzystuje energię elektryczną, czyli po prostu piekarnik musi zostać podłączony do prądu.
  • Gazowy – z uwagi na zasilanie gazem jest uznawany za tańszy rodzaj, jeśli chodzi o eksploatację, jednak ma także ograniczone funkcje piekarnika, na przykład nie wszystkie modele gazowe mają termoobieg.
To jednak nie koniec! W sklepach znajdziesz też różne inne rodzaje piekarników – parowe albo z mikrofalą. Co warto o nich wiedzieć?
  • Piekarniki elektryczne parowe – świetna propozycja dla klientów, którym zależy na zdrowym gotowaniu. Oprócz standardowej możliwości pieczenia tego typu sprzęty AGD mają również funkcję gotowania na parze, dzięki której gotowe potrawy są soczyste i pełne cennych składników odżywczych.
  • Piekarniki elektryczne z mikrofalą – praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce w kuchni. Urządzenia kompaktowe umożliwiają zarówno szybkie podgrzanie ulubionych potraw, jak i pieczenie dań od zera.
Nowością na rynku są modele Dual Cook. Budowa takich piekarników na pierwszy rzut oka przypomina standardowe urządzenia, jednak producenci wyposażają je w dwie oddzielne komory. Dzięki temu możesz jednocześnie przygotowywać dwa różne dania, nie martwiąc się o łączenie się zapachów. Do tego każda ze wspomnianych komór ma oddzielną regulację temperatury i termoobiegi. Oczywiście jeśli chcesz, możesz zaoszczędzić na energii i włączać tylko jedną strefę w elektrycznym piekarniku Dual Cook.

Rodzaje czyszczenia piekarnika – postaw na sprawdzone rozwiązania

Szukając odpowiedniego sprzętu AGD, warto także zwrócić uwagę na rodzaj czyszczenia piekarnika. To właśnie od niego zależy, czy utrzymanie w czystości wnętrza urządzenia będzie łatwe i szybkie, czy będzie wymagać od ciebie częstego szorowania ścianek i drzwiczek.
Wyróżniamy:
  • Czyszczenie pyroliząco to jest pyroliza? W ciągu około 2 godzin piekarnik nagrzewa się do 500 stopni Celsjusza, dzięki którym zanieczyszczenia ulegają zwęgleniu i spopieleniu, a ty musisz usunąć je jedynie wilgotną szmatką.
  • Czyszczenie katalizą – podobnie jak w przypadku pyrolizy, tak i tu zanieczyszczenia są spalane i wystarczy je tylko zebrać. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania czyszczenie katalityczne następuje już w trakcie pieczenia potraw. 
  • Czyszczenie parowe – nowoczesne rozwiązanie, które w ciągu około 30 minut zmiękcza większość zanieczyszczeń. Pozostałe musisz usunąć samodzielnie.
Oprócz wymienionych rozwiązań znajdziesz też w sklepach piekarniki do czyszczenia ręcznego, pokryte na przykład emalią łatwoczyszczącą.
Jaki rodzaj czyszczenia piekarnika sprawdzi się najlepiej? Choć pyroliza jest uznawana za najdokładniejsze rozwiązanie, to może zużywać dość sporo prądu. Kompromisem między precyzją czyszczenia i aspektami ekonomicznymi jest kataliza.

Jaki rodzaj piekarnia wybrać? Podsumowanie

Na wybór odpowiedniego rodzaju piekarnika wpływa szereg czynników – od wolnej powierzchni użytkowej aż po dostępny budżet. Oprócz doboru rozmiaru, sposobu zasilania czy czyszczenia zwróć też uwagę na najważniejsze funkcje piekarnika. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w kuchni, to dobrym wyborem jest na przykład model z dodatkiem mikrofali. 
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.