Data modyfikacji:

Jakie są rodzaje routerów?

Router to urządzenie zapewniające przewodowe i bezprzewodowe połączenie internetowe dla wszystkich odbiorników znajdujących się w jego zasięgu. Odbiera sygnał internetowy od zewnętrznego dostawcy, by następnie udostępnić go wszystkim sprzętom wchodzącym w skład sieci lokalnej. Jakie są rodzaje routerów? Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

router

Jaki rodzaj routera wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli routerów, które można podzielić według typu i sposobu dostarczania sieci zewnętrznej do urządzenia, czyli routery przewodowe i bezprzewodowe. Znajomość ich cech pozwala wybrać najlepszy router, który będzie dopasowany do potrzeb danej sieci lokalnej.

Routery przewodowe

Routery przewodowe to urządzenia, które łączą się z siecią zewnętrzną poprzez kabel, co gwarantuje dużą stabilność łącza. Ten typ połączenia jest wymagany w przypadku korzystania z Internetu dostarczanego przez operatora telefonicznego lub sieci osiedlowej, czyli tzw. kablówkę. W tym przypadku użyć można następujących rodzajów routerów.

DSL/ADSL

Czyli urządzenie z wejściem na kabel telefoniczny. Jest to jeden z najpopularniejszych i najtańszych routerów. Tego typu połączenie internetowe wymaga posiadania telefonu stacjonarnego oraz zapewnia dużą stabilność przeglądania Internetu.

XDSL

Urządzenie, które służy do połączenia z siecią kablową. Najczęściej wykorzystywany jest w sieciach osiedlowych i kablówkach typu Vectra czy UPC. Co więcej, tego typu router można zastosować przy dowolnych technologiach dostarczania Internetu, ponieważ wystarczy do podłączyć do niego zewnętrzny modem przy użyciu kabla erthernetowego RJ-45.

Router światłowodowy

Jaki router do światłowodu? Model światłowodowy należy podłączyć do gniazdka abonenckiego żyłą światłowodową. Tego typu sprzęt cieszy się coraz większą popularnością, co wynika z rozwoju technologii światłowodowej. Jest ona zdecydowanie najszybsza, a samo połączenie niezawodne i wydajne.

Routery bezprzewodowe i wielofunkcyjne

Routery bezprzewodowe to urządzenia, które wykorzystywane są w przypadku sieci dostarczanej przez operatora komórkowego. Ich podstawowe zalety to mobilność oraz niewielkie rozmiary, co pozwala na przenoszenie routera w celu polepszenia sygnału.

Router bezprzewodowy to router 3G/4G, który może mieć zasilanie sieciowe lub posiadać wbudowany akumulator. W tym drugim przypadku pozwala to łączyć się z Internetem w dowolnym miejscu będącym w zasięgu sieci 3G/4G. Funkcję tę może także spełniać telefon jako router.

Innym typem routera jest natomiast urządzenie wielofunkcyjne, które umożliwia podłączenie Internetu kablowego, radiowego, światłowodu czy obsługę sieci dostarczanej przez operatora komórkowego. Co więcej, wiele tego typu modeli posiada wbudowany wzmacniacz sygnału, który doskonale sprawdzi się w przypadku korzystania z Internetu radiowego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju routera?

Wybierając router, należy zwrócić również uwagę na jego parametry. Podstawową jest przepustowość, która powinna być dostosowana do prędkości dostarczanego Internetu. Jeżeli będzie niższa, router będzie ograniczał jego możliwości.

Bardzo ważny jest również zasięg routera, który powinien być dopasowany do powierzchni, na której ma być dostępny sygnał. W tym przypadku oprócz zasięgu wyrażonego w metrach warto zwrócić również uwagę na moc anteny, która jest wyrażana w parametrze dBI. Im będzie on wyższy, tym lepsza będzie jakość sygnału i będzie on bardziej odporny na zakłócenia (ściany, sufity itp).

Kolejną bardzo istotną kwestią jest częstotliwość, która może wynosić 2,4GHz lub 5GHz. Pierwsza z nich zapewnia lepszy zasięg routera, ale oferuje niestety wolniejszą prędkość. W drugim przypadku sytuacja wygląda odwrotnie, ponieważ częstotliwość 5GHz zapewnia szybszy transfer danych, jednak uwarunkowany gorszym zasięgiem.

Kupując router należy wybrać urządzenie pasujące do typu i sposobu dostarczania Internetu oraz charakteryzujące się odpowiednimi parametrami.

Autor: Grzegorz Woźniak