Data publikacji:

Jak wykorzystać telefon jako router?

Czy wiesz, że twoje urządzenie mobilne może stać się źródłem Internetu? Tak, to naprawdę możliwe, a do pełnienia tego rodzaju funkcji niewymagana jest skomplikowana konfiguracja. Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób skorzystać z telefonu jako routera? Szczególnie w okresie wakacyjnym wiedza na ten temat może być dla ciebie bardzo ważna. Niejednokrotnie bowiem dochodzi do sytuacji, kiedy Internet przestaje działać w najmniej odpowiedniej sytuacji. Co wtedy zrobić? Sprawdź już teraz, a dowiedz się, jak udostępnić sieć z telefonu łatwo i szybko.

telefon jako router

Smartfon w formie routera?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ogromu możliwości i funkcji, jakie są dostępne na wyciągnięcie ręki. Smartfon z dostępem do Internetu może stać się źródłem sieci, kiedy zamierzamy pracować na komputerze, słuchać ulubionej muzyki lub po prostu – chcemy załatwić coś istotnego, a nawet najlepszy router zawodzi. Mimo rozwoju technologicznego i staranności w montażu oraz konfiguracji łącza wciąż zdarzają się awarie urządzeń zarówno w warunkach domowych, pracy, jak i na wyjeździe.

Stały dostęp do Internetu to wygoda i możliwość szybkiego znalezienia istotnych dla nas informacji, sprawdzona forma komunikacji oraz wykonywania swoich codziennych zadań. Jak zrobić router z telefonu? Sprawdź poniżej.

Telefon jako router

Aby wykorzystać telefon z dostępem do Internetu jako router, nie musisz pobierać żadnych dodatkowych aplikacji i poświęcać dużo czasu w celu konfiguracji odpowiednich opcji. Schemat działania postaramy się przedstawić poniżej. Jednak na samym początku warto wiedzieć, że uzyskane łącze z telefonu w formie przenośnego routera, można śmiało wykorzystać w trakcie korzystania z komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu lub innego telefonu. W dodatku smartfon jako router to dostępne rozwiązanie zarówno w telefonach z systemem operacyjnych Android, jak i również modeli z iOS.

Sprawdź, jak wybrać router do światłowodu

Jak z telefonu zrobić router?

Jedynym wymaganiem ze strony twojego urządzenia mobilnego, z którego zamierzasz udostępniać łącze, jest posiadanie opcji hotspotu. Jak sprawdzić, czy taka funkcja jest dostępna na danym modelu? Najprościej wpisać w wyszukiwarkę na urządzeniu mobilnym słowo „hotspot” lub „tethering”. Oczywiście udostępnianie Internetu z telefonu w formie routera będzie możliwe tylko wtedy, gdy wciąż posiadasz wolne dane mobilne.

Jak zrobić z telefonu router?

Pierwsze rozwiązanie to najszybsza i najprostsza metoda. Sprawdź, w jaki sposób zrobić hotspot z telefonu!

  • Krok 1. Wejdź w zakładkę dotyczącą sieci. W zależności od modelu telefonu, z którego korzystasz, może ona być określana mianem „Połączenia” lub „Sieci”.
  • Krok 2. Następnie przejdź do opcji „Udostępnianie Internetu” lub Tethering i przenośny hotspot”. W przypadku posiadania modelu, który wykorzystuje inne nazewnictwo - skorzystaj z wyszukiwania, wpisując słowo „hotspot”.
  • Krok 3. Skorzystaj z danej opcji i ustaw nazwę sieci i hasło, co znacznie ułatwi Ci, znalezienie udostępnianego łącza wśród dostępnych nazw Wi-Fi. W tym miejscu możesz również określić maksymalny limit udostępnianych danych. Wtedy po wyczerpaniu limitu, Twój hotspot wyłączy się automatycznie. Jeśli chcesz, aby łącze działało sprawnie, ustaw wersję „Brak limitu”.
  • Krok 4. Na urządzeniu, z którego docelowo zamierzasz korzystać, włącz Wi-Fi i znajdź udostępniane łącze. Wpisz określone wcześniej hasło i gotowe!

Schemat udostępniania Internetu w formie tworzenia hotspotu, pozostaje niemal identyczny zarówno dla modeli z systemem operacyjnym Android i iOS. Na pewno poradzisz sobie zatem z wykonaniem tych czynności!

Router z telefonu – udostępnianie Internetu przy użyciu kabla USB

Twój laptop lub komputer stacjonarny nie posiada funkcji łączności z Wi-Fi? Żaden kłopot – przedstawimy ci rozwiązanie, za którego sprawą możesz korzystać ze swojego telefonu w formie routera z wykorzystanie kabla USB.

  • Krok 1. Przygotuj kabel USB z odpowiednią przejściówką i uruchom na telefonie funkcję „Dane mobilne”.
  • Krok 2. Podłącz smartfon do laptopa lub komputer stacjonarny złączem USB i znajdź w ustawienia telefonu zakładkę „Udostępnianie Internetu”, „Tethering przez USB” lub „Modem USB”.
  • Krok 3. Znajdź opcję „Router USB” lub „Telefon jako modem” i zaznacz ją, akceptując połączenie z pozycji komputera, aby swobodnie korzystać z łącza.

Autorka: Natalia Galus