Data modyfikacji:

Jaki router z agregacją pasm wybrać?

Agregacja pasm to pożądana funkcja w modemach i routerach łączących się z internetem za pośrednictwem telefonii mobilnej. Są one wyposażone w wejście na kartę SIM, dzięki czemu mogą odbierać i przesyłać sygnał radiowy w technologii LTE, który jest obsługiwany przez naszego operatora telekomunikacyjnego, a następnie udostępniać go jednocześnie wielu urządzeniom znajdującym się biurze lub domu. Zainteresowanie taką formą dostępu do sieci jest coraz większe wśród konsumentów, dlatego warto się dowiedzieć, w czym może pomóc agregacja pasm i czemu warto postawić na urządzenie wspierające technologię.
router z agregacją pasm

Czym jest agregacja pasm w routerze?

Funkcja agregacji pasm w routerze pozwala poprawić wydajność połączenia LTE i co ważnie w tym wypadku, nie będzie miało specjalnie wpływu to, z usług jakiego operatora korzystamy. Oznacza to, że skorzystają na tym osoby, które tylko okazjonalnie lub w sytuacjach awaryjnych używają internetu mobilnego w domu, jak również używający go intensywnie na co dzień, w zastępstwie połączenia kablowego lub światłowodowego.
Wytłumaczmy jednak, na czym polega agregacja pasam. Standardowy sygnał telefonii 4G LTE w Polsce nadawany jest w kilku częstotliwościach: 180 MHz, 800 MHz, 900 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz. Standardowe routery/modemy LTE obsługują jednocześnie tylko jedną z nich. Kanały o niskiej częstotliwości są używane do objęcia zasięgiem jak największej liczby odbiorców, podczas gdy te o wysokiej odznaczają się większą przepustowością, ale równocześnie mniejszym polem odbioru.
Ponieważ pasma sygnału telefonii w naszym zasięgu są współdzielone przez wszystkich użytkowników smartfonów i innych urządzeń mobilnych, bardzo szybko mogą ulec zapchaniu, powodując wyraźne spadki transferów danych. W internecie domowym oznacza to często poważne problemy z pobieraniem plików, oglądaniem serwisów streamingowych, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach nawet z otwieraniem witryn lub wysyłaniem maili. Wielu użytkowników domowego internetu LTE spotyka się z tego typu przeszkodami, mimo tego, że dostawca obiecuje bardzo wysokie transfery.
Ograniczenia przepustowości pojawiają się z różnym nasileniem w zależności od gęstości nadajników telefonii w okolicy i liczby osób używających infrastruktury naszego operatora. Występować może ono więc zarówno na wsi, jak i w dużych miastach, a także powtarzać się regulanie o wybranej porze dnia (np. w godzinach pracy).
Routery agregujące pasma są w stanie odbierać naraz sygnał w kilku częstotliwościach i łączyć je w jeden kanał, zapewniając większą stabilność przesyłu i odbioru pakietów danych, zwiększając też często jego przeciętną wydajność nawet w optymalnych warunkach. To, jak dużo kanałów mogą jednocześnie obsłużyć urządzenia, zależy od ich modelu i producenta.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj wystarczy nam w zupełności mocny router WiFi z czteropasmową agregacją, bowiem żaden z działających u nas operatorów nie używa ich w większej liczbie. Bardzo przydatna będzie jednak funkcja ręcznego określenia preferencji dla konkretnych częstotliwości, nie zaszkodzi więc zainteresować się wyposażonymi w nią routerami.

Jaki router z agregacją pasm – polecane modele

Jaki router na kartę SIM? Router Archer MR600 firmy TP-Link to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą korzystać z najszybszych sieci 4G+ Cat6. Wyposażony jest w technologię Carrier Aggregation umożliwiającą zwiększenie prędkości przesyłania danych aż do 300 Mb/s. Włóż kartę SIM i ciesz się szybkim pobieraniem plików, oglądaniem filmów online oraz graniem w gry.
Router oferuje także 4 porty Gigabit Ethernet, dzięki którym można udostępnić połączenie z Internetem urządzeniom przewodowym. Ponadto Archer MR600 zapewnia połączenie nawet 64 urządzeniom bezprzewodowym, a jego intuicyjny interfejs pozwala na łatwą konfigurację i korzystanie z sieci. Router Archer MR600 jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy wymagają szybkiego i niezawodnego połączenia z Internetem.

Huawei B535

Huawei B535-232 to nowoczesny router z agregacją pasm, który zapewnia wydajne i stabilne połączenie z internetem. Urządzenie wyróżnia się wysoką prędkością pobierania i wysyłania danych, a także podnosi komfort korzystania z sieci za sprawą innowacyjnej technologii Link Turbo. Dzięki temu w przypadku dużych plików przekierowuje ruch na sieć LTE i odblokowuje Wi-Fi.
Router świetnie radzi sobie również podczas korzystania przez 64 użytkowników dzięki 2 potężnym chipsetom i wydajnemu modemowi Balong 722. Natomiast wysoka czułość podwójnej anteny pozwala na uzyskanie maksymalnej prędkości połączenia nawet o 10% większej niż w przypadku starszych urządzeń.

ASUS 4G-AC86U

Router ASUS 4G-AC86U to zaawansowany router mobilny, który zapewnia superszybkie połączenie szerokopasmowe 3G/4G oraz Wi-Fi 5-tej generacji. Wyposażony jest w technologię TurboQAM 4x4 AiProtect, co pozwala uzyskać prędkość do 800 Mb/s (2,4 GHz) i 1733 Mb/s (5 GHz). Technologia AiRadar rozszerza zasięg i zwiększa prędkości danych, natomiast technologia Range Boost eliminuje martwe punkty.
Dzięki wbudowanemu portowi USB 2.0 można podłączyć dysk zewnętrzny lub drukarkę i udostępnić je innym użytkownikom sieci za pośrednictwem Wi-Fi. Router wyposażony jest w oprogramowanie ASUSWRT, dzięki któremu można skonfigurować, monitorować i sterować aplikacjami sieciowymi. Wszystkie te cechy sprawiają, że ASUS 4G-AC86U to idealne urządzenie dla domu i małej firmy.

Huawei B818

Huawei 4G Router B618 to wydajny i nowoczesny router bezprzewodowy, który oferuje szybką transmisję danych w technologii 4G LTE. Router jest wyposażony w 4 wewnętrzne anteny, które zapewniają zasięg o 40% większy niż zwykłe routery, a za pomocą technologii 4x4 MIMO oferuje prędkość do 1,6 Gb/s.
Urządzenie pozwala na obsługę aż do 64 użytkowników jednocześnie, dlatego doskonale sprawdzi się w domu i biurze. Dodatkowym udogodnieniem jest aplikacja Huawei, która ułatwia zarządzanie ustawieniami routera. Router zapewnia również kilka poziomów zabezpieczeń, w tym szyfrowanie, zabezpieczenie sieci przed nieupoważnionymi osobami oraz szybkie wylogowanie nieuprawnionych użytkowników.
Zdjęcie: Envato Elements