Data publikacji:

Czy warto kupić rowerek eliptyczny? Czym się różni od orbitreka magnetycznego?

Aktywność fizyczna jest kluczowa w zachowaniu zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Nie zawsze mamy czas i ochotę dojeżdżać na siłownie. Wówczas z pomocą przychodzi zakup urządzenia do warunków domowych. Jednym z częściej wybieranych urządzeń jest rowerek eliptyczny. Czym jest rowerek eliptyczny? Dla kogo będzie odpowiedni? Czym różni się od orbitreka magnetycznego? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego orbitreka eliptycznego? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rowerek eliptyczny

Co to jest orbitrek eliptyczny?

Orbitrek eliptyczny, nazywany inaczej trenażerem eliptycznym, jest stacjonarnym urządzeniem, które symuluje połączenie ruchów jazdy na nartach biegowych, rowerze, marszu i nordic walking. Krok jest znacznie dłuższy niż w przypadku orbitreka magnetycznego. Dzięki temu można wykonać długi i intensywny trening.
Trening na tym urządzeniu minimalizuje ryzyko wystąpienie kontuzji czy urazów, ponieważ w niewielkim stopniu obciąża stawy i ścięgna. Można go wykorzystywać do rehabilitacji lub powrotu do formy po kontuzji.
Trening na orbitreku eliptycznym angażuje wiele mięśni, zarówno dolnej, jak i górnej części ciała. Zapewnia ogólnorozwojowy trening. Najbardziej zaangażowane mięśnie podczas treningu to: mięśnie biodrowo- lędźwiowe, czworogłowe i dwugłowe ud, mięśnie pośladkowe, mięśnie prosty i skośne brzucha, mięsień prostownik grzbietu oraz dwugłowy i trójgłowy ramion.
Dodatkowo trening na rowerku eliptycznym  niejako wymusza wyprostowaną postawę ciała. Ćwiczenia mają charakter aerobowy. Można je realizować albo w sposób ciągły, albo interwałami. W przypadku metody ciągłej zaleca się wysiłek nieprzerwany o umiarkowanej intensywności, który trwa minimum 30 minut.
Z kolei metoda interwałowa to zmienna intensywność wysiłku, podczas której nie przerywając ruchu wykonujemy dodatkowo fazy przyspieszenia. O wyborze rodzaju treningu decydują indywidualne predyspozycje i możliwości oraz cel treningu. Warto skonsultować metodę ze swoim trenerem. Orbitrek do domu to znakomite rozwiązanie.

Jak ćwiczyć na rowerku eliptycznym?

Zasada jest niezwykle prosta! Podczas treningu należy naciskać platformy stopami, kierując je na ścieżkę o eliptycznym kształcie. Jednocześnie należy odpychać i przyciągać rączki, które są ruchome. Opisując to bardziej obrazowo, jest to połączenie pedałowania z nordic walking. Dzięki takiemu mechanizmowi pracy urządzenia angażowane jest prawie całe ciało.
Ruch na urządzeniu wykonujemy bez odrywania stopy od miejsca podparcia ograniczając wstrząsy wpływające negatywnie na stawy. Mechanizm działania trenażera eliptycznego polega na działaniu w oparciu o silnik elektryczny. Blisko koła zamachowego umieszczone są elektromagnesy. Na konsoli należy ustawić opór, a system hamowania zwiększa albo zmniejsza oddziaływanie elektromagnesów na koło.

Jaki trenażer eliptyczny wybrać?

Do pracy urządzenia niezbędna jest energia elektryczna. Urządzenie może monitorować także takie parametry jak: puls (dzięki ukrytym sensorom tętna), ilość spalonych kalorii, dystans pokonany podczas danego treningu, osiągnięta prędkość czy czas treningu.
Atutem urządzenia jest bardzo cicha praca podczas treningu. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania urządzenia. Ważne aby trenażer eliptyczny był ciężki lub miał stabilizację, co zwiększy komfort użytkowania.
Bardzo ważne, aby sprzęt miał regulowane pedały oraz uchwyty, co pozwala dopasować rowerek eliptyczny do wielu różnych osób trenujących. Należy zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonane są uchwyty. Najlepiej gdyby były odporne na pot, aby ręce nie ślizgały sie podczas długotrwałego treningu. Ceny urządzenia rozpoczynają się już od nawet 500 złotych. W zależności od modelu i udogodnień mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy. 
Orbitrek magnetyczny to najstarszy i najbardziej podstawowy rodzaj orbitreka eliptycznego. Do jego pracy nie jest potrzebna energia elektryczna. Jego praca jest oparta na działaniu działaniu magnesów oraz pokrętła, które odpowiada za przybliżanie lub oddalanie magnesów od koła zamachowego. Pokrętło to system linek, które odsuwa lub przysuwa magnesy do koła zamachowego.
Zaletą tego rodzaju orbitreku jest niska cena. Dodatkowym atutem jest brak konieczności podłączania urządzenia do prądu. Wadami są: mniejsza możliwość ustawiania oporu w porównaniu z trenażerami eliptycznymi, a także częste awarie mechanizmów linek, które sterują ramionami z magnesami. Minusem jest też bardzo głośna praca, która dla wielu może być wręcz męcząca. 

Orbitrek magnetyczny czy eliptyczny? Który wybrać?

Zarówno orbitrek magnetyczny, jak i eliptyczny wyglądają bardzo podobnie. Obydwa urządzenia są wyposażone w ramiona, platformy oraz koła zamachowe. 
Podstawowa różnica to umiejscowienie napędu oraz miejsce koła zamachowego. W orbitreku eliptycznym koło zamachowe jest z przodu, natomiast w magnetycznym między nogami ćwiczącego. Warto zwrócić uwagę na mechanizm działania urządzenia, ponieważ bardzo często sprzedawcy wprowadzają konsumentów w błąd i zamiast orbitreków eliptycznych sprzedają te magnetyczne bez mechanizmu elektromagnetycznego.
Przed zakupem najlepiej zapoznać się ze szczegółową specyfikacją urządzenia. Orbitrek magnetyczny zajmuje mniej miejsca niż eliptyczny. To także należy uwzględnić przed zakupem, zwłaszcza mieszkając w małym mieszkaniu.
W takim razie które urządzenie warto wybrać? Wszystko zależy od tego jakie mamy wymagania oraz budżet. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na tanim urządzeniu, które zajmuje mało miejsca, wówczas warto rozważyć zakup trenażera magnetycznego. Jeżeli cenimy sobie ciszę oraz większy komfort ćwiczeń, a cena nie jest podstawowym kryterium wyboru- warto zainwestować w trenażer eliptyczny.
Bardzo ważne przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do ćwiczeń na tego rodzaju urządzeniu. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. 

Na co zwrócić szczególna uwagę przed zakupem odpowiedniego trenażera eliptycznego?

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy długość kroku jest odpowiednia. Kolejnym aspektem wartym uwagi jest głośność podczas pracy,a także rodzaje programów. Warto zwrócić uwagę czy zastosowano łożyska.
Regularna aktywność fizyczna usprawnia układ oddechowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo- naczyniowych, zapobiega powstawaniu nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy typu drugiego. Dodatkowo poprawia nastrój, więc zapobiega w pewnym stopniu chorobom układu nerwowego. Warto rozważyć zakup rowerka eliptycznego, aby w wolnej chwili, w domowym zaciszu, bezpiecznie trenować.
Zdjęcie: Envato Elements