Mimo popularyzacji internetowych serwisów VoD, odbiór telewizji naziemnej jest wciąż niezwykle ważny dla wielu Polaków. W domach często z jednej anteny korzystać muszą dwa lub więcej odbiorników, w takich sytuacjach przydaje się rozgałęźnik antenowy. Jak go podłączy? Podpowiadamy.
Chociaż w wolnych chwilach coraz więcej czasu spędzamy w internecie oraz na korzystaniu z bogatej oferty popularnych serwisów streamingowych, takich jak Netflix, cyfrowa telewizja naziemna wciąż pozostaje niezwykle ważna dla dużej części rodaków. Bez wątpienia wpływa na to jej zasięg oraz powszechność, jej sygnał złapiemy bowiem w każdym zakątku kraju.
Nie bez znaczenia jest również koszt dostępu do jej treści, który pozostaje niezwykle niski. W wielu domach i mieszkaniach obecnie znajdziemy kilka telewizorów, często drugi odbiornik ustawiamy w kuchni, garażu lub na tarasie. Jeżeli chcemy, by wszystkie urządzenia korzystały z tego samego sygnału, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Radzimy, jak podłączyć rozdzielacz antenowy.
Przeczytaj, jaka antena satelitarna do 4K będzie najlepsza
Rozdzielacz antenowy często określany jest też jako rozgałęźnik lub splitter. Przyjmuje on zazwyczaj kształt niewielkiej plastikowej skrzynki z jedynym wejściem i kilkoma wyjściami antenowymi, do których podłączamy telewizor lub dekodery TV. Urządzenie dzieli sygnał telewizyjny pomiędzy wszystkimi odbiornikami.
Rozdzielacze montujemy zarówno wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz domów. W tym drugim przypadku musimy zadbać jednak o to, by wybrany przez nas sprzęt posiadał solidną obudowę i gniazda odporne na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg. Pamiętajmy też o doborze odpowiedniej długości kabli połączeniowych. Nie powinny być one zbyt długie ani zbyt krótkie. W obu przypadkach istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia zbyt napiętego lub luźnego przewodu.
Rozdzielacze dzielimy na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to urządzenia pasywne, które są najprostszym typem rozgałęźników. Aby mogły one poprawnie działać, wystarczy, że podłączymy do nich główny kabel antenowy oraz posiadane odbiorniki. Rozdzielacze aktywne z kolei wymagają stałego dostępu do źródła zasilania. W ich wnętrzu znajduje się bowiem specjalny wzmacniacz sygnału.
Na obecność wzmacniacza w rozdzielaczu zwracamy uwagę wówczas, gdy odbierany sygnał antenowy jest dość słaby. Modele pasywne, które dzielą go na kilka urządzeń, jeszcze bardziej zmniejszają jego jakość, co może być źródłem widocznych zakłóceń oraz artefaktów obrazu. Dlatego też zazwyczaj do pasywnych rozgałęźników zaleca się podłączanie maksymalnie dwóch lub trzech odbiorników.
Podłączając antenę do rozdzielacza ze wzmacniaczem, mamy gwarancję, że sygnał docierający do odbiorników będzie posiadała siłę podobną do tej wysyłanej przez antenę. Urządzenia te mają zazwyczaj wiele wyjść, tak więc korzystanie z nich zalecane jest, gdy korzystamy z trzech lub więcej telewizorów w domu. Instalujemy je również, gdy telewizory w domu dzieli duża odległość, np. w domu kilkupiętrowym jednorodzinnym. Transportowany kablem sygnał ma bowiem tendencję do utraty swojej mocy proporcjonalnie do długości przewodu, jakim podróżuje.
Autor: Michał Kułakowski