Data publikacji:

Rozmrażanie w mikrofali. Jak rozmrozić jedzenie w kuchence mikrofalowej?

Mikrofalówka jest idealnym sprzętem dla zapominalskich – oferuje możliwość błyskawicznego rozmrażania. Wiele produktów będzie gotowych do dalszej obróbki już w kilka minut, inne maksymalnie w ciągu pół godziny. Co ważne, można w ten sposób rozmrażać żywność różnego rodzaju – mięsa, ryby, pieczywo i słodkie wypieki, a także warzywa i owoce. Jak poprawnie przeprowadzić rozmrażanie w mikrofali, żeby było najefektywniejsze? Przeczytaj nasz poradnik, a wszystko stanie się jasne.

Jak włączyć rozmrażanie w mikrofali?

Jaką mikrofalówkę kupić? Współczesne kuchenki mikrofalowe to proste, intuicyjne w obsłudze urządzenia, w których dzięki włączeniu jednego przycisku możesz odmrozić każdy produkt. Kupując nowe małe AGD do domu, zwróć uwagę na obecność tej funkcji, ponieważ rozmrażanie w mikrofali jest szybkie i wygodne. Wystarczy przygotować produkt, wcisnąć odpowiedni przycisk i gotowe.
Jak wygląda symbol rozmrażania w mikrofali? Jest to najczęściej gwiazdka śniegu. W nowoczesnych urządzeniach możesz dodatkowo spotkać się z gotowymi programami, takimi jak rozmrażanie gotowych posiłków, ryby lub mięsa w mikrofali.

W czym przeprowadzić rozmrażanie w mikrofali?

Rozmrażanie w mikrofali najlepiej przeprowadzaj w oryginalnych opakowaniach, na przykład foremkach z folii aluminiowej, woreczkach czy innych pojemnikach z tworzywa sztucznego. Pamiętaj, że zamknięte opakowania musisz najpierw otworzyć.
Żeby ułatwić sobie życie, już zamrażając produkty, dbaj o to, by były w pojemnikach, które można wkładać do kuchenki mikrofalowej (zobacz, jakie naczynia do mikrofali wybrać). Niektóre produkty, takie jak kurczak czy ryba w całości, najlepiej ułożyć na ruszcie, żeby podczas całego procesu nie były zanurzone w wyciekających z nich sokach.

Jak rozmrozić mięso w mikrofali?

Jak rozmrozić szybko mięso? Oczywiście w mikrofali z funkcją defrost. Najpierw konieczne jest usunięcie piankowej tacki oraz innych elementów opakowania, które nie mogą być wkładane do kuchenki. Następnie trzeba umieścić mięso w odpowiednim pojemniku – idealnie jeśli będzie to ruszt lub durszlak wykonany z odpornego tworzywa. Podobnie sprawa ma się w sytuacji gdy zastanawiasz się, jak szybko rozmrozić kurczaka lub rybę.
Jeśli twoim problemem jest jak rozmrozić mięso w mikrofali, żeby udało się to zrobić równomiernie, zadbaj o owinięcie wystających części produktu lub osłonięcie całości papierem do pieczenia. Później należy jeszcze produkt pozostawić na jakiś czas w temperaturze pokojowej, by temperatura wewnątrz się wyrównała.

Odmrażanie w mikrofali pieczywa i ciast

Lubisz mieć zawsze pod ręką świeże bułki, chleb czy drożdżówkę? Możesz je z powodzeniem mrozić, a idealnym sposobem na ich rozmrażanie jest mikrofalówka. Żeby pieczywo i słodkie wypieki zachowały swoje właściwości, połóż je w kuchence na papierowym ręczniku, który będzie na bieżąco wchłaniał wilgoć. Pamiętaj też, że znacznie szybciej rozmrozisz mniejsze kawałki.

Rozmrażanie w mikrofali gotowych potraw

Rozmrażanie w mikrofalówce całych dań jest bardzo wygodne. Dzięki temu możesz zamrażać dodatkowe porcje obiadowe lub kupować gotowe dania, a następnie w kilka chwil przygotować je do spożycia, gdy będzie brakować ci czasu na gotowanie.
O czym pamiętać podczas rozmrażania w mikrofali gotowych dań? Mniej więcej w połowie czasu przeznaczonego na rozmrażanie drobno pokrojone lub półpłynne produkty należy przemieszać, by cały proces przebiegł równomiernie. Po jego zakończeniu musisz też zostawić danie przez kilka minut w temperaturze pokojowej.

Ile czasu trwa rozmrażanie w mikrofali?

  • Ryba w całości: 9–12 minut
  • Kurczak w całości: około 30 minut
  • Mięso 500 g: 12–15 minut
  • Chleb: 6–8 minut
  • Zupa 250 ml: 9–10 minut
  • Owoce lub warzywa 250 g: 9–10 minut
Zdjęcie: FabrikaPhoto / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym