Data modyfikacji:

Jaki rzutnik do domu do filmów?

Projektory mogą być dobrą alternatywą dla dużych ekranów telewizyjnych, choć z ich zakupem łączą się pewne obostrzenia, które związane są między innymi z wielkością pomieszczenia oraz zasobnością naszego portfela. Podpowiadamy, jaki rzutnik do domu wybrać.

rzutnik do domu

Dlaczego warto kupić rzutnik do domu?

Różnego rodzaju rzutniki towarzyszą człowiekowi od kilkuset lat. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się niedługo po wynalezieniu pierwszych soczewek. Były one znane jako „magiczne latarnie”, ponieważ często posiadali je wszelkiego rodzaju iluzjoniści oraz hochsztaplerzy, używających ich do „wywoływania” duchów i kontaktów ze zmarłymi.

Dzisiejsze rzutniki oczywiście prawie w niczym nie przypominają tych prymitywnych wynalazków i na co dzień stykamy się z nimi w biurach czy szkołach. Coraz częściej pojawiają się one również w zwykłych domach. Jest to możliwe dzięki galopującemu postępowi technologicznemu oraz spadkowi cen. Dobry rzutnik multimedialny do domu do oglądania filmów i seriali kupimy już bowiem w cenie zwykłego telewizora.

Nowoczesny rzutnik do domu może obecnie zastąpić duży ekran telewizora. Co więcej, obraz z tego typu urządzenia może osiągnąć rozmiary nawet ponad 100 cali, które zarezerwowane są wyłącznie dla telewizorów wartych kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wiele zależy jednak od wielkości pomieszczenia, w którym z niego korzystamy, a także odległości od ściany i tzw. rzutu urządzenia. Na rynku dostępne są modele wyświetlające obraz nawet z zaledwie kilkudziesięciu centymetrów od ściany, ale musimy wówczas zapomnieć o naprawdę dużych przekątnych ekranu. Podpowiadamy, jaki projektor do domu wybrać.

Rzutnik do domu do filmów to nie wszystko

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zakup rzutnika jest dopiero początkiem kompletowania zestawu, który pozwoli nam na komfortowe oglądanie oraz granie na konsoli czy komputerze w domu.

Aby zapewnić sobie jak najlepszą jakość obrazu, powinniśmy zaopatrzyć się także w specjalny zwijany ekran do wyświetlania lub pomalować ścianę specjalną farbą. Wato też zadbać o odpowiednie zasłony na okno, które pozwolą cieszyć się z kina domowego także w długie letnie dni. Dla najlepszych efektów warto też wyznaczyć stałe miejsce na projektor.

Wiele dostępnych na rynku rzutników domowych przeznaczonych jest do zawieszenia pod sufitem lub na ścianie. Ze względu na dużą wagę sprzętu, podpierające go półki wymagają solidnej instalacji oraz wzmocnienia. Istotne dla estetyki wnętrza jest też ukrycie wszelkiego rodzaju kabli połączeniowych, co trzeba zawczasu zaplanować.

Nie możne też nie wspomnieć o systemie nagłośnieniowym. Chociaż niektóre rzutniki będą wyposażone w głośniki, najlepsze efekty oczywiście uzyskamy, dokupując soundbar (jeśli nie wiesz, jaki kupić soundbar, ranking polecanych modeli pomoże ci znaleźć odpowiedni sprzęt) lub kolumny do kina domowe.

Jeżeli zsumujemy koszty tych wszystkich elementów, łatwo zauważymy, że znacznie ekonomiczniejszym wyborem będzie w większości wypadków kupno dobrego telewizora o przekątnej powyżej 70 cali. Jeżeli zależy nam na rzutniku do domu, musimy brać pod uwagę koszty związane z tym rozwiązaniem.

Jaki rzutnik do domu do filmów?

Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze czynniki, na jakie zwracamy uwagę przy zakupie nowego rzutnika do domu.

Wspierana rozdzielczość

Obecnie większość rzutników multimedialnych do kina domowego wyświetla obraz w rozdzielczości 1080p (Full HD), w której nadawana jest spora część kanałów telewizyjnych oraz jest standardem dla popularnych serwisów streamingowych, a także płyt Blu-ray.

W sprzedaży znajdziemy także rzutniki 4K (UHD), które oferują obraz w technologii HDR. Są one także wyposażone w specjalne podzespoły odpowiadające za tzw. upscaling, a więc podbijanie rozdzielczości każdego materiału wideo do 4K.

Typ matrycy projektora

Dostępne na rynku projektory korzystają obecnie z kilku różnych technologii produkcji matryc, które wpływają bezpośrednio na kontrast, odwzorowanie kolorów oraz wiele innych cech obrazu.

  • Matrycę LCD znajdziemy w najtańszych projektorach. W podstawowej wersji zapewnia ona najmniej wyraźny obraz z wypranymi barwami i najsłabszym kontrastem. Jej bardziej zaawansowane wersje, takie jak 3LCD, nie ustępują jednak droższym technologiom, tak więc warto zapoznać się z dostępnymi w sieci porównaniami poszczególnych modeli.
  • Matryca DLP gwarantuje wysokie częstotliwości odświeżania obrazu oraz całkiem niezłe odwzorowanie kolorów i kontrast. Wyposażone w nią projektory mogą być więc świetnym wyborem dla miłośników kina oraz graczy.
  • Matryce SXRD/LCOS łączą w sobie cechy dwóch poprzednich, oferując bardzo dobre odwzorowanie kolorów i kontrast. Obsługują one przy tym wysokie częstotliwości odświeżania, a także wykorzystują dodatkowe techniczne sztuczki poprawiające wyrazistość, płynność oraz jakość obrazu.

Źródło światła

Źródłem światła w rzutniku do domu może być klasyczna lampa, która charakteryzuje się jednak ograniczoną żywotnością wynoszącą zazwyczaj kilka tysięcy godzin. Na szczęście po jej zużyciu istnieje możliwość instalacji nowego egzemplarza. Alternatywą są rzutniki laserowe, które odznaczają się znacznie większą niezawodnością oraz lepszą jakością obrazu, zalety te idą jednak w parze ze wzrostem ceny.

Jasność

Duża jasność rzutnika niweluje problemy z jakością obrazu, które są wywoływane przez czynniki zewnętrzne, takie jak np. wpadające do pokoju światło słoneczne lub włączone lampy. W przypadku gier zalecany jest wybór projektora o jasności co najmniej 3000 ANSI Lumenów.

Kontrast

Właściwość rzutnika mająca duży wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Duży kontrast pozwala dostrzec jego drobne detale oraz kolory, a także ułatwia oglądanie w jasnych pomieszczeniach. Dla zasady powinniśmy wybierać modele oferujące wartość kontrastu na poziomie co najmniej 3000:1.

Głośność pracy

Rzutniki podczas długiej pracy nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, za które odpowiada w dużej części lampa urządzenia. Producenci instalują więc w urządzeniach systemy chłodzenia oparte na wentylatorach. Zwróćmy uwagę na ich wielkość oraz budowę, które wpływają bezpośrednio na generowane dźwięki. Zazwyczaj wentylatory o dużej średnicy są znacznie mniej hałaśliwe.

Autor: Michał Kułakowski