Data modyfikacji:

Jaki rzutnik multimedialny kupić?

Rzutniki multimedialne są przydatnym kompanem podczas prezentacji biznesowych, ale także filmowych wieczorów z zestawem kina domowego. Podpowiadamy zatem, jaki rzutnik multimedialny kupić oraz czy rzeczywiście różni się on czymś od projektora.

projektor

Rzutnik a projektor – jaka jest różnica?

Po rzutniki multimedialne sięga w ostatnich latach coraz większa liczba osób. Poszukując odpowiedniego sprzętu, zadają sobie jednak wiele podstawowych pytań, odpowiedzmy więc na najważniejsze z nich.

Przeglądając oferty sklepów, zauważymy, że w nazewnictwie sprzętu producenci stosują równie często dwa pojęcia – rzutnik oraz projektor. Czy w ich przypadku występuje jednak jakaś techniczna różnica, którą powinniśmy wziąć pod uwagę? Krótka odpowiedź brzmi – nie. Oba słowa obecnie opisują ten sam rodzaj urządzeń, które posiadają identyczne funkcje oraz możliwości. Dłuższa odpowiedź wymaga jednak pewnego rysu historycznego.

Tradycyjnie słowo „rzutnik” było zarezerwowane dla prostych urządzeń optycznych, które służyły do wyświetlania na ścianie lub ekranie różnego rodzaju przeźroczy lub slajdów wykonanych z tworzywa sztucznego czy szkła. Najczęściej korzystano z nich w szkołach oraz biurach.

Projektor natomiast to określenie dla maszyn wyświetlających zazwyczaj ruchome obrazy zapisane na różnego rodzaju taśmach. Wraz z postępującą cyfryzacją i rozwojem technologii oba określania zlały się ze sobą i dla rozróżnienia pomiędzy starym i nowym typem rzutników dodaje się przymiotnik „multimedialny” wskazujący na to, że sprzęt wyświetla także treści wideo, a także czasami odtwarza dźwięk i oferuje zestaw dodatkowych funkcji.

Jakie są zalety rzutnika multimedialnego?

Rzutniki multimedialne stały się elementem wyposażenia sal wykładowych oraz konferencyjnych. W ostatnich latach producenci tego sprzętu zwrócili się jednak także w stronę indywidualnych klientów, którzy wykorzystują je jako alternatywę dla telewizora lub monitora.

Nowoczesny rzutnik do domu może wyświetlać obraz nawet o przekątnej 100 cali. Wiele zależy jednak od wielkości pomieszczenia, w którym z niego korzystamy, a także odległości od ściany i tzw. rzutu urządzenia.

Na rynku dostępne są modele wyświetlające obraz w odległości kilku metrów oraz z zaledwie kilkudziesięciu centymetrów od ściany. Dla optymalnych wrażeń musimy jednak wyznaczyć odpowiednią powierzchnię w domu, najlepiej białą ścianę (może być pokryta specjalną farbą dla projektorów) albo rozwijany ekran.

Jakie są ceny rzutników multimedialnych?

Najtańsze rzutniki kupimy już w cenie około kilkuset złotych. Urządzenia te nie nadają się jednak specjalnie do oglądania filmów oraz zabawy z grami. Rzutniki o zadowalającej jakości, które podłączymy np. do laptopa, dostaniemy powyżej 1500 zł. Za profesjonalne projektory kina domowego zapłacimy ponad cztery tysiące złotych.

Jaki rzutnik multimedialny kupić?

Decydując się na nowy rzutnik multimedialny, przyglądnijmy się kilku wymienionym poniżej kluczowym cechom urządzenia.

Oferowana rozdzielczość

W tej chwili większość rzutników multimedialnych wyświetla obraz w rozdzielczości co najmniej 1080p (Full HD) i coraz częściej także 4K (UHD). W sprzedaży znajdziemy też niewielkie kompaktowe rzutniki do laptopów lub urządzeń mobilnych, które działają w rozdzielczości 720p lub niższej.

Jasność

Jej wysoki poziom minimalizuje problemy z jakością obrazu, na które wpływają niesprzyjające warunki pracy, np. w bardzo jasno oświetlonym pokoju.

Źródło światła

W rzutniku multimedialnym światło dostarcza zazwyczaj umieszczona w jego wnętrzu specjalna żarówka, którą trzeba wymieniać co kilka tysięcy godzin pracy urządzenia. Rzadziej spotkamy się z tzw. rzutnikami laserowymi. Odznaczają się one znacznie większą niezawodnością, a także jasnością i klarownością obrazu. Za atuty te niestety musimy dopłacić.

Kontrast

Jest to cecha rzutnika multimedialnego, która ma niezwykle duży wpływ na jakość obrazu i pozwala dostrzec ukryte detale w filmach czy grach, a także ułatwia oglądanie treści multimedialnych w bardzo jasnym świetle. Zaleca się wybierać rzutniki z kontrastem na poziomie co najmniej 3000:1.

Typ matrycy projektora

Dostępne w sklepach cyfrowe rzutniki multimedialne korzystają z kilku typów tzw. matryc, na których wyświetlany jest obraz rzucany następnie przez obiektyw na ekran lub ścianę.

Matrycę LCD montuje się w najbardziej przystępnych cenowo rzutnikach. W porównaniu z droższymi wersjami matryc zapewnia ona najmniej wyraźny obraz, z mało intensywnymi barwami oraz niskim kontrastem. Jej nowocześniejsze warianty, jak 3LCD, dorównują jednak droższym technologiom.

Matryca DLP gwarantuje wysokie częstotliwości odświeżania obrazu, a także dobre odwzorowanie kolorów i kontrast. Sprzęt z nimi nadaje się najlepiej do oglądania filmów oraz zabawy z grami.

Matryce SXRD/LCOS łączą w sobie cechy dwóch poprzednich typów. Dzięki temu do ich zalet zaliczamy świetne odwzorowanie kolorów oraz wysoki kontrast. Obsługują one przy tym wysokie częstotliwości odświeżania, a także wykorzystują dodatkowe techniczne sztuczki pozytywnie wpływające na jakość obrazu.

Głośność pracy

Bardzo ważna w przypadku każdego rzutnika multimedialnego, zwłaszcza jeżeli planujemy często z niego korzystać. Lampy urządzeń nagrzewają się do wysokich temperatury, a przed ich przegrzaniem chronią je wyłącznie wentylatory, które mogą stać się jednak bardzo głośne, zagłuszając nawet dźwięki towarzyszące filmowi czy serialowi. Najmniej hałaśliwe są wentylatory montowane w dużych lub najmniejszych rzutnikach.

Autor: Michał Kułakowski