Data modyfikacji:

Ściana nad blatem w kuchni. Pomysły na aranżacje

Pokaż mi swoją ścianę nad blatem w kuchni, a powiem ci... jak długo będzie piękna i czysta. Płytki nad blatem powinny być nie tylko modne, ale też praktyczne. Sprawdzamy, jakich materiałów warto użyć, wykańczając kuchnię.

ściana nad blatem w kuchni

Aranżacje ściany nad blatem w kuchni

Ściana nad blatem w kuchni to miejsce strategiczne – najbardziej widoczne i jednocześnie najbardziej narażone na zabrudzenia jedzeniem i plamami tłuszczu czy fragmentami miksowanej lub krojonej żywności. Do zatłuszczonych powierzchni bardzo szybko przykleja się kurz, a taki kurz bardzo trudno zmyć. Nie musimy też dodawać, że nie wygląda estetycznie. Dlatego ściana nad blatem w kuchni powinna być nie tylko piękna, ale też funkcjonalna i łatwa do wyczyszczenia.

Szkło w kuchni nad blatem

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest szkło montowane nad blatem kuchennym. Jest gładkie, dlatego bez problemu można je czyścić. Szkło powiększa optycznie przestrzeń, dlatego to rozwiązanie idealne do małych pomieszczeń. Możesz wybrać dowolny wzór – jednokolorowy, minimalistyczny w wyrazie, lub z nadrukiem – naturalne krajobrazy, soczysta natura lub możesz też poprosić o wydrukowanie własnego zdjęcia.

Wybierając szkło na ścianę nad blatem do kuchni, zwróć uwagę na jego grubość i wybierz hartowane – w razie stłuczenia cała szyba zostanie na ścianie. Pamiętaj też, że szkło, nawet grube, może źle reagować na wysokie temperatury – nie stawiaj zbyt blisko szkła czajnika elektrycznego czy ekspresu do kawy.

Ściana na blatem w kuchni z klasycznych kafelków

Co położyć nad blatem w kuchni? Płytki nad blatem to rozwiązanie sprawdzone, praktyczne i bardzo popularne. I niekoniecznie muszą to być modne, białe, podłużne kafelki w stylu paryskiego metra – mają je teraz już chyba wszyscy. Nic dziwnego, są bardzo gustowne i dodają kuchennej przestrzeni loftowego charakteru.

Możesz jednak dopasować kuchnię do swojego charakteru. Jakie płytki do kuchni wybrać? Masz dobre wspomnienia z wakacji w Hiszpanii? Poszukaj kolorowych płytek we wzór mozaiki. Możesz położyć je także na podłodze wokół szafek kuchennych.

Lubisz minimalistyczne wnętrza i ograniczasz dekoracje? Spodobają ci się zapewne płytki betonowe nad blatem w kuchni – szare, surowe, o przemysłowym charakterze. Styl śródziemnomorski rodem z Włoch podbił twoje serce? Poszukaj brązowego lub pomarańczowego gresu.

Mozaika w kuchni nad blatem

Drobniutkie płytki bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z prostą kuchnią modułową, w której rezygnujesz z górnych szafek. Małe płytki nieco zmniejszają optycznie pomieszczenie, ale brak wiszących szafek zadziała w tym przypadku w taki sposób, że kafelki będą wyeksponowane, a nie „przygniecione” górnymi półkami. Decydując się na płytki małych rozmiarów, pamiętaj, by dobrać fugę w takim kolorze, by jak najmniej było na niej widać zabrudzenia kuchenne.

Ceglane płytki nad blatem – pomysł nie tylko do loftów

Cegła w kuchni nad blatem to także mocny trend wnętrzarski. Cegła daje uczucie ciepła, naturalności i solidności. Decydując się na takie rozwiązanie nad blatem kuchennym, warto pamiętać o tym, by cegłę zabezpieczyć odpowiednim laminatem, który ułatwi czyszczenie. Zamiast laminatu możesz też użyć przezroczystego szkła hartowanego, którym osłonisz cegły.

A może ściana nad blatem do kuchni pomalowana farbą kredową?

Najmodniejsze ostatnio kolory to czerń i granat. Ciemne kuchnie są coraz popularniejsze, choć nie pasują do wszystkich wnętrz i nie każdemu przypadną do gustu, to z pewnością są praktyczne i bardzo eleganckie. Bez wątpienia kojarzą się z loftem i dużą ilością przestrzeni.

Industrialny minimalizm pomalowanej na czarno ściany nad blatem dobrze się skomponuje z przestronnym wnętrzem i ciemnymi szafkami. Oczywiście czarnej, kredowej ściany można nie zasłaniać dodatkowymi wiszącymi szafkami. Pomyśl o jednej, drewnianej, solidnej półce.

Kredowa farba na ścianie sprzyja komunikacji domowników – możesz na niej zapisywać informacje i wiadomości dla rodziny. Zamiast farby możesz też wybrać trwalsze i nieco bardziej ekskluzywne rozwiązanie – marmurowe płytki – nie dadzą ci one jednak możliwości uzewnętrzniania twórczości – na marmurze nie narysujesz kredą wielkiego serca i nie napisze „I love you”.

Płyty laminowane – rozwiązanie nie na lata, ale piękne i skomponowane z meblami

To rozwiązanie zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, choć nie jest tak trwałe, jak płytki czy szkło. Płyty laminowane to po prostu najczęściej panele, z których zrobione są drzwi szafek kuchennych.

Kupując meble, możesz zamówić więcej takich frontów i ułożyć je nad blatem. Pamiętaj jednak, że produkuje się je z drewna lub płyt wiórowych, co nieco obniża ich trwałość. Ale to także pretekst do tego, by je częściej wymieniać, gdy drewno zniszczy się np. od plam tłuszczu. Płyty takie łatwo montuje się do ściany klejem lub przykręca śrubami.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska