Data modyfikacji:

Ścieżki ogrodowe – czym je wykończyć? Wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Kostka brukowa, drewno, a może naturalny kamień? Z jakiego materiału wykonać ścieżki ogrodowe? Jeśli właśnie urządzasz swój ogród, musisz zaplanować wygodne chodniki w ogrodzie. Przekonaj się zatem, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Ścieżki to nieodłączny element architektury ogrodowej. Nie tylko urozmaicają wygląd działki i zapewniają wygodę poruszania się po niej, ale też pozwalają uniknąć ryzyka zadeptania murawy. Dlatego jeśli chcesz, aby twój ogród prezentował się świetnie i był funkcjonalny, ścieżki to punkt obowiązkowy. Zanim jednak postawisz na konkretne rozwiązanie, poznaj wady i zalety poniższych materiałów.

Żwir lub kruszywo

Warstwa drobnoziarnistego żwirku pokrywającego ścieżki ogrodowe to popularne rozwiązanie. Ścieżkę tego typu z powodzeniem można wykonać samodzielnie, ponieważ jej przygotowanie nie determinuje konieczności kopania głębokiego wykopu. Należy jedynie przygotować dół głębokości około 25 centymetrów, osadzić obrzeża, a następnie na spodzie umieścić warstwę drenażową z tłucznia, pokryć to agro włókniną, a następnie nanieść właściwą warstwę żwiru.

Ścieżki tego typu mają wiele zalet – są stosunkowo niedrogim rozwiązaniem i dość trwałym. Ścieżka ogrodowa wykonana ze żwiru nie jest śliska, więc nawet w razie niepogody poruszanie się po niej będzie bezpieczne. Jedynym problemem może być rozsypywanie żwiru na murawę i rabatki sąsiadujące ze ścieżką, jeśli obrzeża nie będą wystarczająco stabilne. Oznacza to konieczność uzupełniania warstwy żwiru co pewien czas.

Kostka brukowa lub kamienna

Jeśli szukasz trwałego i estetycznego rozwiązania na lata, kostka brukowa może być świetną opcją. Na rynku znajdziesz szereg różnych wariantów kostki brukowej lub kamiennej. Ta pierwsza powstaje na bazie betonowej mieszaniny poddanej obróbce, z kolei kamienną uzyskuje się na skutek kruszenia naturalnego materiału np. granitu.

Jakie zalety mają kostki brukowe i kamienne? W obu tych przypadkach ścieżki brukowane są bardzo trwałym rozwiązaniem, odpornym na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne, wysokie obciążenia, co ma duże znaczenie np. w przypadku podjazdu dla samochodów. Ścieżki ogrodowe pokryte kostką brukową lub kamienną prezentują się estetycznie, a szeroka oferta kolorów i kształtów pozwala łatwo dopasować stylistykę ścieżek do architektury ogrodu czy elewacji domu. Ułożenie nawierzchni tego typu jest jednak dość skomplikowanym procesem i najlepiej powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie.

Niestety, rozwiązanie to nie jest wolne od wad. Ważna jest precyzja wykonania – konieczne jest zachowanie odpowiedniego spadku ścieżek, aby nie zbierała się na nich woda. Z czasem w szczelinach między kostką mogą pojawiać się chwasty, a ich usuwanie bywa kłopotliwe.

Płyty betonowe

Płyty to bardzo modne i minimalistyczne rozwiązanie – świetnie prezentują się jako uzupełnienie architektury domów o nowoczesnych bryłach. Płyty układa się w równych odstępach, a przestrzenie między nimi wypełnia się drobnym żwirem lub sieje się trawę. Powstały w ten sposób chodnik ogrodowy wygląda elegancko, jest wytrzymały i odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Minusem płyt tego typu może być ryzyko uszkodzenia ich powierzchni w zimie. Jeśli na chodnikach w ogrodzie zamarznie woda lub śnieg, lepiej nie skuwać zmarzliny, ponieważ może to doprowadzić do pękania nawierzchni.

Drewno

Chodniki w ogrodzie wykonane z drewna to ogrodowa klasyka – komponują się znakomicie z innymi elementami architektury i zieleni wokół domu, jak i z samą roślinnością. Drewno daje atrakcyjny efekt wykończeniowy i łatwo poddaje się obróbce, wiec jeśli najdzie cię ochota na metamorfozę ścieżek ogrodowych, bez trudu poddasz je renowacji. Jeśli postawisz na drewno jako materiał wykończeniowy dla chodników w ogrodzie, masz duże pole do dekoracyjnego popisu. Drewno może tu występować w formie klasycznych desek, palików czy plastrów.

Musisz jednak pamiętać, że drewno jest wymagającym materiałem i należy zadbać o właściwy drenaż podłoża, bo w przeciwnym razie materiał narażony na trwały kontakt z wilgotnym podłożem, może gnić. Konieczna jest także solidna impregnacja i regularne powtarzanie tego zabiegu. Nawet pomimo tych starań, drewniany chodnik w ogrodzie nie będzie tak trwały, jak jego odpowiednik wykonany z kamienia czy betonu.

Kamienne plastry

Kolejny pomysł na wykonanie efektownych i trwałych ścieżek ogrodowych, to zastosowanie grubo ciętych plastrów kamienia naturalnego. Dają one duże możliwości aranżacyjne, ponieważ możesz postawić na pojedyncze plastry osadzone bezpośrednio w trawie lub nadać ścieżce nieco bardziej regularny kształt, poprzez otoczenie plastrów żwirowaną alejką.

Zaletami tego rozwiązania jest trwałość i elegancki wygląd. Jakie minusy wiążą się z wykonaniem ścieżek ogrodowych właśnie przy pomocy kamiennych plastrów? Po pierwsze koszt – naturalny materiał jest drogi. Po drugie precyzyjne osadzenie plastrów może być czasochłonnym i trudnym przedsięwzięciem.

Na koniec trzeba również zaznaczyć, że zanim prace przy chodnikach w ogrodzie ruszą na dobre, musisz jeszcze dokładnie przemyśleć ich układ. Zapewnij sobie dostęp do rabatek, miejsca, gdzie grillujesz, tarasu czy wreszcie do domku gospodarczego. Ścieżki powinny być oddalone od drzew, które osiągają duże rozmiary – ich korzenie mogłyby z czasem powodować deformacje chodnika. Zachowaj także odpowiednią szerokość, która zapewni swobodę poruszania się. Szacuje się, że szerokość około 65 cm będzie optymalna dla jednej osoby. Ponadto ścieżki ogrodowe wcale nie muszą tworzyć prostych linii – jeśli wytyczysz je tak, aby ich nieregularne linie wiły się w ogrodzie, dodatkowo urozmaicisz aranżację.