Zabezpieczenie wrażliwych danych, dostęp do plików, gier czy zdjęć z każdego urządzenia podłączonego do sieci czy łatwiejsze przechowywanie i porządkowanie to nieliczne możliwości, jaki oferują serwery NAS. Ich zwiększająca się popularność oraz duży wybór sprawia, że niejedna osoba może doznać zawrotu głowy już na samą myśl. W artykule rozwiewamy te wątpliwości i odpowiadamy na najistotniejsze pytania dotyczące serwera NAS do domu.
Serwer NAS do domu to urządzenie wyglądem przypominające minikomputer, który wyposażony jest w kilka dysków, przeznaczonych do magazynowania i zarządzania danymi. Dodatkowo urządzenie posiada odpowiednią płytę główną, odpowiedzialną za sterowanie oraz szereg złączy przeznaczonych do podłączenia go do sieci. Całość oczywiście zapakowana jest w estetyczną obudowę i posiada odpowiednie chłodzenie, które zapewnia bezpieczeństwo i cichą pracę.
Przeczytaj także, jaki dysk SSD kupić
Serwery NAS podłącza się do routera lub przełącznika za pomocą kabla Rj-45, który gwarantuje najwyższą przepustowość i stabilność przesyłów i zapisów. Tak podłączone urządzenie po odpowiedniej konfiguracji staje się magazynem danych podłączonym do sieci, który gwarantuje bezpieczeństwo plików oraz dużą pojemność do przechowywania plików.
Dodatkowo, oprócz podłączenia przy pomocy wtyku Rj-45, możemy korzystać z połączenia bezprzewodowego. Oczywiście może być ono nieco mniej wydajne i stabilne, jednak jeśli nie mamy możliwość skorzystać z okablowania, taka opcja jest jak najbardziej optymalna.
Decydując się na zakup domowego rozwiązania, elementami, na które musimy zwrócić uwagę, są przede wszystkim wielkość dysków oraz cena. Jak wiemy, domowe rozwiązania bardzo mocno uzależnione są od pieniędzy, jakie możemy na nie przeznaczyć.
Drugi aspekt wyboru odpowiedniego serwera to ilość dysków i sposób zapisu. Do wyboru mamy bowiem kilka systemów, w których dyski automatycznie tworzą kopię zapasowe, chroniące dane w przypadku uszkodzenia któregoś z nośników.
Kolejnym z aspektów wyboru odpowiedniego serwera NAS jest zoptymalizowany interfejs, który ułatwia zarządzanie. Każdy serwer NAS do domu daje bowiem możliwość przydzielania uprawnień, zarządzania folderami i magazynami danych, co jest wręcz niezbędne, jeśli chodzi o odpowiednie wykorzystanie jego możliwości. Niemniej jednak niektórzy producenci w swoich interfejsach starają się jak najbardziej ułatwić obsługę. Dzięki temu każdy jest w stanie zarządzać takim systemem.
Jest to biurowy serwer ze średniej półki cenowej, przeznaczony do archiwizacji danych i o dość dużej pojemności magazynowej. Producent przewidział tutaj bowiem możliwość montażu aż sześciu dysków twardych. Dodatkowo producent zaimplementował kilka gotowych rozwiązań technicznych usprawniających użytkowanie i zapis danych.
Ponadto klient może dodatkowo wyposażyć urządzenie w rozbudowane karty graficzne czy sieciowe, dzięki którym urządzenie będzie w stanie przesyłać pliki graficzne w lepszej jakości lub też obsługiwać bardziej wymagające aplikacje. Wszystko to otrzymujemy w cenie około 9 tysięcy złotych wraz z pełną specyfikacją i gwarancjami producenta.
Jest to serwer przeznaczony do użytku domowego, który umożliwia instalację dwóch dysków i zdalne zarządzenie. System wyposażono w szereg zabezpieczeń i elastyczny interfejs, który z powodzeniem radzi sobie jako multimedialne centrum dla całego domu i magazyn danych. Dodatkowo administrator ma kontrolę nad tym ilu użytkowników korzysta z danego folderu, a co za tym idzie, może dbać o poufność danych i ich odpowiednią organizację.
Autor: Jakub Grzelak