Data publikacji:

Jakie słuchawki bezprzewodowe BT 5.0?

Dzięki popularyzacji urządzeń mobilnych oraz standardu łączności Bluetooth, spora część z nas używa na co dzień różnego rodzaju słuchawek bezprzewodowych. Wiele z nich chwali się łącznością BT 5.0. Tłumaczymy, czym ona jest i co oznacza dla przeciętnego użytkownika, a także jakie słuchawki bezprzewodowe BT 5.0 wybrać.

Polecamy: Ranking słuchawek bezprzewodowych
słuchawki bt5.0

Słuchawki bezprzewodowe BT 5.0

Standard Bluetooth używany jest przez producentów sprzętu komputerowego i elektronicznego od trzydziestu lat, ale prawdziwą popularność zyskał pod koniec lat 2000. Opiera się on na bezprzewodowym łączeniu ze sobą różnych urządzeń za pomocą sygnału radiowego. Tak utworzona sieć pozwala im wymieniać się błyskawicznie różnego typu danymi, których transfer dorównuje, a nawet przewyższa to, co udaje się osiągnąć w przypadku klasycznych połączeń kablowych.

Technologia Bluetooth upowszechniła się na tyle, że dziś wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej życia. Zwykły Kowalski najczęściej korzysta z niej, używając słuchawek bezprzewodowych w tandemie ze swoim smartfonem. Wiele ich modeli posiada jednak tajemnicze i niewiele mówiące oznaczenie BT 5.0 (Bluetooth 5.0). Tłumaczymy, czym są słuchawki bezprzewodowe BT 5.0 i jaki zalety przedstawiają dla swojego właściciela.

Bluetooth 5.0 – co to jest?

Kolejne wersje Bluetooth są regularnie przedstawiane światu przez zarządzającą nim organizację skupiającą dziesiątki producentów elektroniki. Wersja 5.0 zadebiutowała oficjalnie w 2016 roku, ale pierwsze korzystające z niej urządzenia pojawiły się w rok później. Standard BT 5.0, w porównaniu do wersji 4.0, oferuje czterokrotnie większy zasięg sygnału, ośmiokrotnie większą liczbę przesyłanych danych, a także dwukrotnie wyższą maksymalną szybkość transferu w sieci bezprzewodowej.

Słuchawki BT 5.0, w połączeniu z kompatybilnym urządzeniem, odznaczają się więc teoretycznie większym zasięgiem, jak i klarownością oraz jakością dźwięku dzięki mniejszej kompresji audio. Poprawie ulega także stabilność połączenia. Dodatkowo, ponieważ Bluetooth 5.0 pozwala komunikować się urządzeniom za pomocą słabszego sygnału (Bluetooth Low Energy), długość życia baterii tego typu słuchawek zostaje znacząco wydłużona.

Zaznaczmy, że słuchawki bezprzewodowe BT 5.0 są całkowicie wstecznie kompatybilne i będą bez problemu działały ze starszym sprzętem obsługującym standard Bluetooth 4.0 lub niższy. Nie odczujemy jednak oczywiście wówczas dodatkowych zalet płynących z BT 5.0.

Polecane bezprzewodowe słuchawki BT 5.0

Philips TAPH805BK

Nauszne słuchawki bezprzewodowe Philipsa, które kupimy w cenie około 400 złotych. Opisywany model oferuje system aktywnej redukcji szumów, dotykowe sterowanie dźwiękiem, a także wbudowany mikrofon. Urządzenie posiada miękkie nauszniki składane w dwóch kierunkach. Można je złożyć na płasko, co umożliwia przechowywanie ich w szufladzie biurka lub w dołączonym pokrowcu.

Neodymowe przetworniki akustyczne zapewniają głębokie basy i wyraźne tony średnie. Maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu to 30 godzin.

Philips UpBeat TAUT102BK

Bezprzewodowe słuchawki douszne typu true wireless, których zaletą są 6-milimetrowe neodymowe przetworniki akustyczne, które według producenta zapewniają czysty dźwięk i mocne basy. Na uwagę zasługują również wymienne gumowe nasadki pozwalające na dopasowanie urządzenia do kształtu ucha.

Maksymalny czas nieprzerwanej pracy to 3 godziny. W przypadku korzystania z dołączonego etui (bateria 3350 mAH) zyskujemy dodatkowe 9 godzin przy wielokrotnym ładowaniu. UpBeaty kupimy za nieco ponad 200 złotych.

Xiaomi Airdots

Bezprzewodowe słuchawki douszne chińskiej firmy Xiaomi, które są jej budżetową odpowiedzią na serię AirPods firmy Apple. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to ich duże rozmiary oraz dość toporna konstrukcja, wizualnie nierobiąca tak pozytywnego wrażenia jak smukłe kształty modeli oferowanych przez konkurencję.

W zamian oferują one jednak dłuższy czas działania na pełnej baterii (aż 12 godzin). Ładowanie odbywa się w dedykowanym etui (maksymalny czas oczekiwania to 2 godziny). Cena to około 135 złotych.