Data publikacji:

Jakie słuchawki bezprzewodowe NFC?

Technologia NFC zawitała także do słuchawek. Dzięki niej możemy automatycznie połączyć urządzenie z tabletem czy laptopem. Zobacz, jakie słuchawki bezprzewodowe NFC warto wybrać.

Czytaj również: Słuchawki bezprzewodowe - ranking

NFC słuchawki

Jak działają słuchawki bezprzewodowe z NFC?

Bezprzewodowe słuchawki są niezwykle popularne głównie ze względu na wygodę użytkowania. Chociaż uwalniają nas od ciągle plączącego się kabla, w zmian zmuszają za to do pamiętania o ich szybko rozładowującej się baterii.

Największe problemy potrafią one przynosić jednak przy konfiguracji. Okazuje się ona kłopotliwa, zwłaszcza gdy korzystamy z jednej pary słuchawek naprzemiennie z kilkoma różnymi urządzeniami, co wymaga ich każdorazowego wyszukiwania oraz parowania za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Rozwiązaniem tego problemu mogą być bezprzewodowe słuchawki NFC.

NFC (ang. Near Field Communication) to rozwijana od lat 80. technologia krótkozasięgowej i bezprzewodowej transmisji danych, która ograniczona jest do około 20 centymetrów. Pierwszy komercyjny sprzęt elektroniczny wykorzystujący jej możliwości pojawił się jednak dopiero na początku lat 2000. Obecnie technologia ta jest codziennie szeroko używana przez setki milionów osób na całym świecie, najczęściej w mobilnych systemach płatniczych zespolonych ze smartfonami, takich jak Google Pay.

Słuchawki z funkcją NFC potrafią automatycznie i błyskawicznie połączyć się np. ze smartfonem po zbliżeniu obu urządzeń. Nie tylko oszczędza to nasz czas, ale ułatwia korzystnie ze słuchawek np. wtedy, gdy mamy zajęte dłonie i nie możemy sprawdzić ustawień telefonu.

Warto zaznaczyć, że pełne wsparcie dla NFC znajdziemy jedynie w wybranych droższych modelach bezprzewodowych słuchawek, których ceny zaczynają się powyżej 350-400 złotych. Pamiętajmy również, że w moduły do odbioru sygnału NFC wyposażone są przede wszystkim urządzenia mobilne. Z pomocą technologii nie połączymy więc szybciej słuchawek z telewizorem lub zestawem audio.

Polecane bezprzewodowe słuchawki NFC

Sony WH-1000XM4

Znakomite słuchawki bezprzewodowe NFC firmy Sony. Model został wyposażony w system redukcji szumów, dzięki czemu zapewnia znakomitą jakość dźwięku. Dodatkowo ma wiele nowoczesnych funkcji, takich jak funkcja wykrywania założenia słuchawek, która automatycznie wstrzymuje odtwarzanie muzyki, gdy zdejmiemy sprzęt, czy funkcja Speak-to-Chat, zatrzymująca muzykę, gdy zaczniemy mówić, dzięki czemu przełączenie między słuchaniem muzyki a prowadzeniem rozmowy jest bardzo komfortowe.

Bose QuietComfort 35 II

Dobre słuchawki bezprzewodowe znanej firmy Bose, których właścicielami staniemy się po wydaniu około 1100 złotych. Producent zapewnia, że urządzenie posiada niezwykle wydajny system aktywnej redukcji szumów, który dodatkowo możemy regulować, wybierając jeden z trzech poziomów jego intensywności. Pozwala to dostosować funkcję do warunków panujących w naszym otoczeniu.

Słuchawki wzbogacone są o szybką opcję nawiązania połączenia za pomocą technologii NFC oraz współpracują z dedykowaną darmową aplikacją mobilną, pozwalającą dostosować ich ustawienia do naszych preferencji. Akumulator zapewnia nawet na 20 godzin nieprzerwanego słuchania. W sytuacji awaryjnej szybkie ładowanie przez 15 minut może zapewnić kolejne 2,5 godziny pracy.

Sennheiser HD 4.50 BT

Bezprzewodowe słuchawki bezprzewodowe wokółuszne z NFC, które wyprodukowała ceniona przez audiofilii firma Sennheiser. Poza opcją szybkiego parowania z innymi urządzeniami, wspieraną przez technologię NFC, model odznacza się również świetnym systemem aktywnej redukcji szumów Sennheiser NoiseGard, który w połączeniu z zamkniętymi przetwornikami i grubymi poduszkami świetnie izoluje nas od zewnętrznych hałasów.

Na uwagę zasługuje również kompaktowa składana konstrukcja nauszników i opaski, która ułatwia przenoszenie i przechowywanie urządzenia. Maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu to 25 godzin.

Autor: Michał Kułakowski