Data publikacji:

Słuchawki douszne do 100 zł. Polecane modele

Muzyka, podcasty, audiobooki – to wszystko może towarzyszyć ci podczas podróży autobusem, sprzątania, koszenia trawy lub wielu innych chwil, które nie wymagają przesadnego skupienia. Aby jednak słuchanie nagrań było przyjemnością, warto kupić dobrej jakości słuchawki. Jakie słuchawki douszne do 100 zł wybrać i na co zwrócić uwagę? Sprawdź ranking najlepszych słuchawek dousznych do 100 zł.

słuchawki douszne do 100 zł

Słuchawki douszne do 100 zł: czego można oczekiwać?

Priorytetem najlepszych słuchawek dousznych do 100 zł jest dobra jakość dźwięku. Problem w tym, że parametry techniczne nie zawsze współgrają z odczuciami słuchającego. Choć szerokie pasmo przenoszenia lub duża czułość słuchawek mają znaczenie, nie zawsze przekładają się na wysoką jakość audio.

Warto więc potraktować dane techniczne jako punkt wyjścia, jednak ostateczną decyzję podejmij po sprawdzeniu niezależnych recenzji danego modelu. Opieranie się na wrażeniach innych osób ma jednak pewną wadę. Każdy człowiek nieco inaczej odbiera dźwięk, przez co znalezienie idealnie grających słuchawek jest niemożliwe.

Dla jednych duży udział wysokich tonów oraz klarowny dźwięk może być zaletą, inni zaś poszukują głównie intensywnych basów. Niemniej jednak poznanie czyjeś opinii pomoże wyeliminować słuchawki douszne do 100 zł z wyraźną wadą, np. piskliwymi tonami, dużym szumem własnym lub przytłumionym dźwiękiem.

Sprawdź również, jakie są najlepsze słuchawki bluetooth.

Jakie dobre słuchawki douszne do 100 zł?

O tym, jak będą brzmiały słuchawki, w pewnym stopniu mówią ich parametry. Z podanych na opakowaniu danych możesz wyczytać, czy słuchawki dobrze radzą sobie z niskimi tonami, czy nie są zbyt ciche oraz czy będą dobrze współgrać z twoim urządzeniem audio.

Warto zwrócić uwagę także na kompatybilność, w nowych smartfonach coraz rzadziej bowiem pojawia się gniazdo mini Jack 3,5 mm. W niektórych modelach jednym rozwiązaniem jest wybór słuchawek bezprzewodowych do 100 zł lub tych wyposażonych we wtyczkę micro USB lub lightening.

Jeżeli szukasz modelu do zadań specjalnych, sprawdź nasz ranking słuchawek audiofilskich.

Podstawowe parametry słuchawek dousznych do 100 zł

Pasmo przenoszenia

O rozpiętości częstotliwości obsługiwanych przez słuchawki informuje pasmo przenoszenia. Standardową wartością dla słuchawek dousznych jest 20 Hz – 20 kHz, co w przybliżeniu odpowiada zakresowi dźwięków słyszalnych przez człowieka.

W praktyce utwory muzyczne i nagrania nie wykorzystują skrajnych częstotliwości, więc duża rozpiętość pasma nie jest konieczna i nie warto skreślać słuchawek o częstotliwości np. 20 Hz – 18 kHz. Znacznie ważniejsze jest to, jak dobrze słuchawki odwzorowują dźwięk w pasmach najbardziej słyszalnych dla człowieka, tj. ok. 4 kHz.

Impedancja

To wyrażony w Ohmach opór elektryczny (prąd zmienny) generowany przez słuchawki. Wartość ta nie wpływa na jakość dźwięku, ale ma znaczenie w doborze słuchawek do źródła zasilania. W dużym uproszczeniu słuchawki o niskiej impedancji lepiej współgrają ze źródłami niskoohmowymi i są w stanie grać głośno bez wzmacniacza.

Z kolei słuchawki o wysokiej impedancji, choć wymagają wzmacniacza, generują mniejsze zniekształcenia i mogą brzmieć lepiej. To dotyczy jednak głównie słuchawek studyjnych i w przypadku słuchawek dousznych za 100 zł ma mniejsze znaczenie.

Czułość SPL

Współczynnik SPL, zwany też czułością słuchawek, określa poziom ciśnienia akustycznego w decybelach na miliwaty. Określa, jak głośne będą dane słuchawki po podłączeniu do źródła dźwięku.

Głośność słuchawek zależy jednak nie tylko od nich samych, ale też od urządzenia, do którego je podłączymy. Sprzęt grający różni się poziomem wyjściowym dźwięku, a niektórzy producenci smartfonów ograniczają głośność w trosce o słuch użytkowników.

Współczynnik THD

Współczynnik zawartości harmonicznych nie zawsze jest podawany przez producentów słuchawek, ale wiele mówi o ich dźwięku. Informuje on o zniekształceniach audio i wyrażony jest w procentach. Im niższy współczynnik THD, tym lepiej. W domowych urządzeniach audio wynosi on mniej niż 1%.

Słuchawki douszne czy dokanałowe? Jest różnica!

Słuchawki dokanałowe i douszne wyglądają podobnie, dlatego wielu osobom umykają różnice, które je dzielą. A warto je podkreślić, ma to bowiem wpływ m.in. na wygodę i bezpieczeństwo korzystania z przenośnych słuchawek.

Słuchawki douszne to te, które umieszcza się w małżowinie usznej. Nie izolują całkowicie od dźwięków otoczenia, przez co mogą wymagać ustawienia większej głośności niż słuchawki dokanałowe.

Bardzo często mają jednak konstrukcję otwartą, zmniejszającą ciśnienie powstałe w kanale słuchowym, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Efektem jest to m.in. lepsza wentylacja ucha, dlatego tego typu słuchawki mogą być używane przez wiele godzin.

Słuchawki dokanałowe mogą się sprawdzić w głośnych środowiskach, np. w autobusie czy gwarnej kawiarni. Dla wielu osób pracujących zdalnie są wybawieniem, gdyż pozwalają się odciąć od hałasu.

Ze względu na to, że muszą ściśle przylegać do kanału słuchowego, producenci dodają do zestawu różnego rodzaju gumowe końcówki umożliwiające dopasowanie do uszu. Niektóre słuchawki dokanałowe wyposażone są w przetworniki armaturowe. Są na tyle małe, że w jednej słuchawce może znajdować się kilka przetworników dla różnych pasm dźwięku.

Wadą słuchawek dokanałowych jest to, że po dłuższym użytkowaniu mogą męczyć uszy.

Ranking najlepszych słuchawek dousznych do 100 zł

Autor: Szymon Sonik