Zanim przejdziemy do właściwego testu słuchawek nausznych z mikrofonem, należy wyjaśnić kilka kwestii i parametrów, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję. Współcześnie najpopularniejszym rodzajem słuchawek dostępnych na rynku są modele nauszne o konstrukcji zamkniętej, których największą zaletą jest wysoki poziom izolacji od dźwięków zewnętrznych. Z kolei otwarta budowa charakteryzuje się większą swobodą i lepszą cyrkulacją powietrza. Gdy już wiemy, czego oczekiwać po danym rodzaju konstrukcji, warto wyjaśnić, za co odpowiadają konkretne parametry.
Określa opór elektryczny, jaki stawiają cewki znajdujące się w głośnikach słuchawek. Nie wchodząc w szczegóły techniczne, możemy wyjaśnić, że im wyższy jest ten parametr, tym czystszy dźwięk wydobywa się z urządzenia. Standardowe słuchawki powinny posiadać impedancję na poziomie około 32-64 omów.
To inaczej zakres częstotliwości słuchawek. Powinien wynosić od 20 do 20000 Hz, ponieważ takie są ludzkie granice słyszalności. Wszystkie dźwięki, które znajdują się poza wspomnianą skalą, są po prostu nierejestrowane przez człowieka. I choć niektórzy producenci utrzymują, że wyższy zakres częstotliwości świadczy o lepszej jakości użytych głośników, to dla użytkownika nie ma to w praktyce większego znaczenia.
Określana przez niektórych mianem skuteczności. Parametr ten odpowiada za to, na jakim poziomie słuchawki będą w stanie wydawać dźwięk bez zniekształceń. Dlatego jeżeli lubisz głośną muzykę, powinieneś zwrócić uwagę na produkty, w których czułość znajduje się na poziomie ok. 110 dB.
Tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W przypadku osób aktywnych lepiej sprawdzą się lekkie modele pozwalające zachować większą wygodę i standard. Natomiast jeżeli jesteś raczej typem domatora, właściwsze mogą okazać się cięższe modele, ponieważ pewniej utrzymują się na głowie i nie trzeba ich ciągle poprawiać.
Na rynku znajdziemy słuchawki przewodowe bądź posiadające bezprzewodowe źródło zasilania. W przypadku tych pierwszych sprawa jest prosta i jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to długość kabli, która powinna zapewniać komfortowe korzystanie ze sprzętu. Natomiast w przypadku modeli bezprzewodowych niezwykle ważny jest czas, jaki słuchawki mogą wytrzymać bez konieczności ładowania. Standardowo parametr ten wynosi od 6 do 10 godzin, a w lepszych urządzeniach – nawet ponad 12 godzin.
Najczęściej dołączony jest do słuchawek za pomocą specjalnego pałąka, który posiada opcję regulacji oraz umożliwia dostosowanie jego położenia i wysokości do preferencji konkretnego użytkownika. Najpopularniejszym rodzajem mikrofonów dołączonych do słuchawek są współcześnie modele kierunkowe. Ich największą zaletą jest funkcja wyłapywanie dźwięków, które dobiegają wyłącznie z jednej strony, dzięki czemu hałasy i dźwięki z zewnątrz nie przeszkadzają nam w rozmowie.
Pierwsza propozycja w naszym rankingu to bezprzewodowe słuchawki od sprawdzonego producenta Sony. Największą zaletą tego modelu jest niezwykle długi czas pracy baterii, który wynosi około 30 godzin. Design słuchawek jest bardzo atrakcyjny, a sama konstrukcja niewiele waży. Słuchawki sprawdzą się idealnie zarówno podczas pracy, jak i w domu.
Dużą zaletą tego modelu jest również dobry zasięg, który na otwartej przestrzeni może wynosić nawet 30 metrów. Słuchawki Sony WH-CH510 zostały wyróżnione w tym rankingu ze względu na ich atrakcyjną cenę, która w zależności od koloru wynosi około 140 zł.
Kolejny model na naszej liście jest skierowany głównie do graczy. Słuchawki HyperX Cloud Alpha wyróżniają się dwukomorową konstrukcją, dzięki której zapewniają wysoki poziom wyrazistości dźwięku i skutecznie redukują ilość zniekształceń. Zastosowanie wspomnianej technologii umożliwia optymalne dostrojenie i uzyskanie czystszego brzmienia, dzięki czemu każda rozgrywka okaże się pełna wrażeń.
Jeżeli chodzi o wygodę w korzystaniu z tego modelu, to jest na standardowym poziomie – producent zdecydował się wykorzystać czerwoną piankę z pamięcią kształtu i pałąk posiadający opcję regulacji. Całość konstrukcji została otulona imitacją skóry, która wydaje się bardzo miękka i elastyczna.
W kwestiach technicznych słuchawki również wypadają całkiem dobrze. Poziom impedancji modeli wynosi 65 omów, a czułość 98 dB. Słuchawki zostały wyposażone w przetworniki 50 mm, które robią spore wrażenie nie tylko w czasie rozmów, ale również podczas rozgrywek. I choć słuchawki HyperX Cloud Alpha to produkt dedykowany graczom, sprawdzi się on również w biurze. Urządzenie jest bardzo uniwersalne i posiada możliwość podłączenia mikrofonu, a na rynku dostępne jest już od 298 zł.
Ostatnia propozycja w naszym rankingu jest naprawdę wyjątkowa. Logitech G Pro X to świetnie wykonane słuchawki, których producent zdecydował się na minimalistyczny design. I choć konstrukcja jest nieco ciężka, rekompensuje to bardzo przyjemny dla oka wygląd słuchawek. Jakość dźwięku w tym modelu jest na bardzo wysokim poziomie, choć dla graczy większe znaczenie będzie miało to, w jakim stopniu słuchawki odwzorowują odgłosy w przestrzeni. Również w tej kwestii słuchawki wypadają świetnie i z pewnością ułatwią rozgrywkę każdemu gamerowi.
Dodatkowym atutem tego modelu jest świetny mikrofon, który dzięki zastosowaniu technologii Blue VO!CE gwarantuje krystalicznie czysty dźwięk, bez szumów i zakłóceń. Słuchawki Logitech G Pro X zapewniają również możliwość wyboru filtrów głosu w czasie rzeczywistym. Natomiast w kwestiach technicznych słuchawki wypadają następująco:
Powyższe parametry są w normie, podobnie jak u większości konkurencji w tym przedziale cenowym. Znajdujące się w słuchawkach membrany mają rozmiar 50 mm i zostały wykonane z materiałów siateczkowych, a we wnętrzu muszli znajdziemy również magnes neodymowy. Słuchawki charakteryzują się wysokim poziomem funkcjonalności, ale nie tylko.
Producent zadbał o komfort i wygodę użytkownika poprzez wykorzystanie w konstrukcji sztucznej skóry, która została połączona z oddychającym welurem. Takie rozwiązanie sprawia, że długotrwałe korzystanie ze słuchawek nie męczy i w pełni możemy skupić się na rozgrywce. Jest to najdroższy produkt w naszym rankingu, lecz bez najmniejszych wątpliwości wart swojej ceny.