Data modyfikacji:

Czym jest smartwatch do pomiaru cukru?

Jednym z największych pól innowacji są opcje związane z kontrolą stanu organizmu użytkownika, z których korzystają nie tylko fani sportu i aktywności na świeżym powietrzu, ale również ludzie cierpiący na różnego typu przewlekłe choroby. Wśród nich znajdziemy wielu diabetyków, którzy zadają sobie pytanie, czy istnieją smartwatche do pomiaru cukru we krwi. Postarajmy się więc na nie odpowiedzieć, przedstawiając kilka zegarków, które mogą zainteresować tę grupę odbiorców.
smartwatch do pomiaru cukru

Czy istnieją smartwatche z funkcją pomiaru cukru?

Sensory biometryczne zamontowane w inteligentnych zegarkach pozwalają odczytywać coraz większą liczbę informacji o stanie naszego organizmu. Obecnie najnowsze modele bez problemu sprawdzą tętno, procentowe natlenienie krwi, jakość snu, poziom zmęczenia i stresu, oferując przy tym wiele dodatkowych opcji, pozwalających np. na kontrolę ilości spożywanych kalorii oraz wypijanej wody. Niektórzy producenci chwalą się nawet tym, że ich urządzenia mają odpowiednie certyfikaty, dzięki którym wykonywane przez nie odczyty mogą być traktowane na równi z tymi dostarczanymi przez profesjonalny sprzęt medyczny. 
Jeżeli dodamy do tego ogromną liczbę trybów sportowych i treningowych (obecnie średnio w urządzeniach czołowych producentów jest ich ponad setka), smartwatche jawią się jako pierwsze narzędzie pomagające w samodzielnej kontroli zdrowia naszego organizmu. Dane zbierane przez smartwatche są nieocenioną pomocą dla wielu przewlekle chorych osób. 
Jak jednak sprawa wygląda w przypadku diabetyków, którzy muszą zwracać uwagę na poziom cukru we krwi? Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na cukrzycę różnych typów cierpi w sumie 422 milionów osób na całym świecie. Jest więc to niemała potencjalna grupa konsumentów, która jest zainteresowana szybkim i co najważniejsze – nieinwazyjnym badaniem ilości glukozy we krwi. 
Niestety, żaden z obecnie dostępnych na rynku smartwatchy nie jest w stanie zmierzyć dokładnie poziomu cukru we krwi. Aby uzyskać dokładne dane, potrzebna jest wciąż odrobina pobranej krwi. Zaznaczmy, że nie zmieni się to przez długi czas i choć prowadzone są próby oraz eksperymenty z prototypami wykorzystującymi nowe technologie, sprzęt tego typu musi przejść odpowiednie testy kliniczne, które potwierdzą jego skuteczność. 
Jeżeli w przyszłości do sprzedaży trafią w pełni certyfikowane smartwatche wyposażone w taką funkcję, będą one w pierwszej kolejności produktami medycznymi. Oznacza to, że zapewne nie oferują aż tak szerokiego wyboru dodatkowych możliwości, jakimi cieszą się flagowe modele zegarków od czołowych producentów. Zanim technologia pomiaru cukru we krwi upowszechni się na tyle, że będzie wykorzystywane w modelach zegarków do ogólnego użytku, minie jeszcze dodatkowo trochę czasu. 

Jak smartwatch może pomóc osobie, która musi kontrolować poziom cukru we krwi?

Zaznaczmy jednak, że nie oznacza to, że inteligentne zegarki dostępne na rynku nie przydadzą się diabetykom w zwalczaniu objawów ich przypadłości. Przede wszystkim podają przybliżony poziom glukozy we krwi. Są to jednak dane zbierane nie poprzez samo badanie krwi, ale wyłącznie na podstawie innych biometrycznych wskaźników stanu ciała, które są zbierane przez urządzenie. Korzystając z tych informacji oraz odpowiednich algorytmów, oprogramowanie jest w stanie przedstawić szacowane wyniki. 
Stanowczo dajemy do zrozumienia, że dane przedstawione przez zegarek zawsze powinny być wyłącznie sugestią i nie zastąpią w żaden sposób prawdziwego badania glukometrem. Są one skierowane w dużej mierze do osób, które nie chorują na cukrzycę, ale są zainteresowane orientacyjnym poziomem cukru we krwi, czy to z powodu diety, czy też programu treningowego. 
Większość z cukrzyków sięgnie jednak po smartwatche w celu skorzystania ze specjalnych mobilnych aplikacji, pozwalających zapisywać w nich wyniki pomiarów poziomu cukru we krwi wykonywanych za pomocą dedykowanego sprzętu. Potrafią one nawet łączyć się bezprzewodowo z bardziej zaawansowanymi modelami glukometrów i automatycznie pobierać informacje, co przyśpiesza proces, zwłaszcza w przypadku dzieci lub osób starszych. Oprogramowanie tego typu współpracuje większość zegarków z Androidem oraz Apple Watch. 
Prowadzenie cyfrowego dziennika przechowującego informacje o odczytach cukru jest oczywiście bardzo przydatne, pozwala bowiem na bieżąco kontrolować zmiany w organizmie po poszczególnych posiłkach lub wysiłku. Mogą też pomóc podczas wizyty u lekarza specjalisty. 

Polecane smartwatche dla diabetyków i osób korzystających z glukometrów

Huawei Watch 4 i Huawei Watch 4 Pro

Zegarki Huawei z serii 4 jako pierwsze na rynku oferują bezpośrednią możliwość poznania przybliżonego poziomu glukozy we krwi. Funkcja jest jednak ograniczona geograficznie. Na tę chwilę można z niej korzystać np. w Azji. Trwają prace i badania, żeby w przyszłości opcja śledzenia poziomu glukozy we krwi była dostępna także w UE, w tym także w Polsce.

Smartwatche informację na temat poziomu glukozy uzyskują na podstawie analizy wielu różnych czynników. Z tego powodu nie podają one dokładnej wartości, ale ostrzegają jedynie przed potencjalnie zbyt wysoką lub zbyt niską zawartością cukru. Poza tym, modele są kompatybilne z najpopularniejszymi aplikacjami dla cukrzyków, pozwalając na zapisywanie i analizę danych biometrycznych organizmu.

Apple Watch Series 8 

Najnowszy Apple Watch to wysokiej klasy urządzenie kompatybilne z wszystkimi najważniejszymi aplikacjami mobilnymi dla diabetyków. Sprzęt łączy się również z wieloma zaawansowanymi modelami glukometrów.
Poza tym możemy polecić również popularne zegarki marki Samsung oraz Fitbit. Produkty tej drugiej firmy posiadają w dołączonej aplikacji mobilnej obsługującej biosensory i opcje treningowe funkcję wpisywania wyników samodzielnych pomiarów glukozy. 
Zdjęcie: Envato Elements