Data publikacji:

Jaki smartwatch z LTE? Czy warto?

Smartwatche z LTE oferuję dostęp do internetu bez konieczności sięgania po telefon. Przyglądamy się bliżej tej technologii, a także odpowiadamy na pytanie, czy warto kupić tego typu inteligentny zegarek.  
smartwatch lte

Jak działa smartwatch z LTE?  

Standardowy smartwatch do odbierania połączeń musi być w zasięgu sparowanego smartfona. Podobna sytuacja ma miejsce w momencie, gdy korzystamy z aplikacji, które do odświeżenia wymagają połączenia z internetem. W smartwatchach z LTE telefon nie jest potrzebny, ponieważ do zegarka mamy przypisany numer telefonu i aktywny plan taryfowy.  
W praktyce oznacza to, że możesz dzwonić, odbierać połączenia, a także komunikować się z bliskimi przez wiadomości tekstowe. Smartwatch z LTE dzięki stałemu dostępowi do internetu może na bieżąco odświeżać dane pogodowe, giełdowe, a także informować o aktualnym ruchu na drogach. Na rynku największą popularnością cieszą się smartwatche LTE z systemem watchOS oraz wearOS.  

Wady i zalety zegarków LTE  

Do największych zalet smartwatchy z LTE trzeba zaliczyć uniezależnienie się od smartfona. Wyobraź sobie, że idziesz pobiegać, mając na nadgarstku smartwatch z LTE. Jeśli chcesz pozostawać w stałym kontakcie z innymi osobami, to możliwość odbierania połączeń sprawdzi się tutaj doskonale. W sytuacjach, gdy nie możemy mieć przy sobie telefonu, łączność LTE jest ogromnym udogodnieniem.  
Dostęp do internetu otwiera nowe możliwości. Jedną z nich jest możliwość odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych. Wystarczy podłączyć słuchawki bezprzewodowe, aby cieszyć się praktycznie nieograniczoną liczbą utworów. Przypomnijmy, że w wielu zegarkach mamy ograniczoną pamięć na mniej więcej kilkaset utworów. Ze smartwatchem LTE nie będziesz musiał się o to w ogóle martwić. Osoby, które nie rozstają się ze swoim telefonem, będą mogły odłożyć go na bok i w razie potrzeby sprawdzić maila i wiadomości bezpośrednio na zegarku.  
Mając pod ręką smartwatcha z LTE, będziesz mógł wyjść na zakupy bez portfela i telefonu. Wbudowany moduł NFC obsługuje płatności zbliżeniowe, co jest kolejnym ogromnym udogodnieniem. To rozwiązanie najlepiej działa na smartwatchach Apple, Samsunga i Garmina.  
Oczywiście smartwatche z LTE mają także swoje wady. Jedną z największych jest jakość połączeń. Wbudowany w zegarek mikrofon w większości modelu działa dobrze, jednak aby nasz rozmówca słyszał nas naprawdę dobrze, wówczas konieczne jest przyłożenie smartwatcha bliżej twarzy. To nie zawsze jest komfortowe, dlatego trzeba o tym pamiętać.  Najbardziej odczuwalne jest to w miejscach publicznych, gdzie nie zawsze jest możliwe swobodne i komfortowe rozmawianie. Na tym polu smartfon sprawdza się zdecydowanie lepiej.  
Jednym z większych problemów w smartwatchach z LTE jest zauważalnie większe zużycie baterii. Jeśli zależy ci na tym, aby twój zegarek działał możliwie jak najdłużej, to ta funkcja może doprowadzić do wyraźnego skrócenia czasu pracy. Przy sporadycznym korzystaniu z sieci komórkowej na pewno nie dostrzeżesz znacznej różnicy w długości działania baterii. Jednak stałe rozmowy i korzystanie z internetu z pewnością wpłyną na pracę.  
Wśród potencjalnych wad trzeba wymienić dodatkowe koszty. Aktywacja karty SIM lub eSIM może wiązać się z opłatą. Jeśli nie masz aktywnego numeru, to będziesz potrzebował abonamentu komórkowego lub oferty na kartę. Ta druga opcja jest chętniej wybierana przez użytkowników, ponieważ sami mogą decydować, ile pieniędzy będzie potrzebne do zasilenia konta w ciągu miesiąca. Koszty są uzależnione od planu taryfowego, ale zwykle wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.  
zegarek lte

Czy warto kupić smartwatch z LTE?  

To dość trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli często zdarza ci się biegać lub wychodzić z domu bez smartfona, to smartwatch z LTE będzie strzałem w dziesiątkę. W innym przypadku dopłacanie kilkuset złotych do zegarka z kartą SIM może nie być najlepszym pomysłem. Smartwatch z LTE to bardzo funkcjonalne urządzenie, ale dla określonej grupy osób.  

Ranking najlepszych smartwatchy LTE 

1. Apple Watch Ultra Cellular 49 mm  

Najnowszy smartwatch Apple zachwyca pod każdym względem. Tytanowa koperta w rozmiarze 49 mm skrywa wyświetlacz o przekątnej 1,99 cala. Producent dodatkowo zabezpieczył zegarek przed wodą, co pozwala na korzystanie z zegarka podczas nurkowania. Model będzie więc znakomitym wyborem, jeśli szukasz smarwatcha do pływania. Szafirowe szkło jest odporne na zarysowania i uderzenia, natomiast jasność na poziomie 2000 nitów gwarantuje znakomitą widoczność nawet w pełnym słońcu.
apple watch ultra
Smartwatch Apple korzysta z podwójnej częstotliwości GPS, co przekłada się na lepszy zasięg oraz większą energooszczędność. Bateria w nowym modelu wytrzymuje do 60 godzin pracy, co jest najlepszym wynikiem w historii zegarków Apple. Prezentowany model jest oferowany w wersji z internetem LTE. Smartwatch dla fanów marki z logo nadgryzionego jabłka będzie doskonały.  

2. Samsung Galaxy Watch 5 Pro  

Ten niezwykle solidny smartwatch ma wszystko, czego oczekuje wymagający użytkownik. Samsung Galaxy Watch 5 Pro wykorzystuje technologię eSIM, co pozwala na zainstalowanie wirtualnej karty z przypisanym numerem telefonu. Smartwatch otrzymał wyświetlacz o przekątnej 1,36 cala i rozdzielczości 450x450 px.  
samsung galaxy watch 5 pro
Sensor EKG, monitorowanie składu ciała, kontrola ciśnienia i saturacji to niezwykle przydatne funkcje. Bateria o pojemności 590 mAh wystarczy do 80 godzin pracy na jednym cyklu ładowania. Ten zegarek zebrał wiele pozytywnych opinii, dlatego warto rozważyć jego zakup.  

3. Google Pixel Watch  

Długo wyczekiwany Google Pixel Watch jest już dostępny w sprzedaży. Zaokrąglona koperta z ekranem o przekątnej 1,2 cala prezentuje się znakomicie. Przejęcie marki Fitbit zaowocowało wprowadzeniem wielu funkcji zdrowotnych mających na celu monitorowanie kondycji użytkownika. Łączność 4G LTE działa bez zarzutu, dlatego prowadzenie rozmów, jak i korzystanie z aplikacji jest bezproblemowe.  
System operacyjny Wear OS otwiera dostęp do całej masy przydatnych aplikacji w tym również Google Maps, czy Google Photos. Ten zegarek to prawdziwy powiew świeżości na rynku.  

4. Bemi Jello LTE  

Moduł 4G LTE jest stosowany nie tylko we flagowych zegarkach sportowych, ale również smartwatchach dla dzieci. Dla rodzica to otwiera możliwość stałego kontaktu z dzieckiem, a dzięki dostępowi do internetu korzystanie z aplikacji do namierzania lokalizacji.  
Bemi Jello
BEMI Jello został zaprojektowany z myślą o prostej obsłudze, a także ciekawym wyglądzie. Wyświetlacz o przekątnej 1,4 cala ma dobrą jakość, natomiast gumowa obudowa chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami. Stosunek jakości do ceny został w tym modelu bardzo dobrze zachowany.  

5. Calmean Child  

Jeszcze jedna propozycja zegarka dla młodszych użytkowników. Zegarek w zestawie ma kartę SIM z przypisanym numerem, dlatego użytkownik nie musi ponosić dodatkowych kosztów. Urządzenie ma również funkcję lokalizacji GPS, a także alarmowania rodzica po przekroczeniu wyznaczonej strefy. Bateria o pojemności 550 mAh powinna wystarczyć na długi czas działania. Jeśli szukasz ładnego zegarka dla swojej pociechy, to Calmean Child będzie dobrym wyborem.  
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.