Data modyfikacji:

Smoczki dla niemowląt – ranking najlepszych modeli

Jedni boją się ich jak ognia, inni nie wyobrażają sobie bez nich uspokajania dziecka. Smoczki mają zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników. Dziś nie skupimy się na tym, czy warto ich używać – przyjrzymy się natomiast cechom smoczka idealnego i najpopularniejszym modelom. Jeśli poszukujesz smoczka dla niemowlaka, ranking najlepiej ocenianych produktów na Ceneo.pl na pewno pomoże ci dokonać wyboru. Przygotowaliśmy kilka propozycji smoczków dla niemowląt, które przypadną do gustu każdemu!
smoczki dla niemowląt

Smoczek dla niemowlaka. Kiedy go kupić?

Wielu przyszłych rodziców decyduje się na zakup smoczka jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie. Popularny „uspokajacz” staje się wówczas elementem wyprawki bobasa. Czy to konieczne? Niezupełnie – istnieje bowiem możliwość, że twoje dziecko nie będzie potrzebowało smoczka lub nawet go nie zaakceptuje.

Warto pamiętać, że nawet najlepszy smoczek dla noworodka należy traktować jako doraźną pomoc, a nie jako obowiązkowy element opieki nad dzieckiem. Jeśli maluch będzie mógł się bez niego obyć – świetnie. Jeśli jednak zauważysz, że odruch ssania wyraźnie uspokaja go w chwilach stresu, podawanie smoczka okaże się cenną pomocą.

W jakim wieku podać dziecku smoczek?

Gdy dziecko jest bardzo małe, najbezpieczniej czuje się przy matczynej piersi. Jako że w pierwszych tygodniach maluch je dość często, podawanie mu smoczka nie będzie po prostu konieczne. W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić nawet do tego, że brzdąc mniej chętniej będzie ssał pierś. W takim razie – jeśli smoczek, to kiedy? Najlepiej zaczekać do momentu, gdy maluch skończy pierwszy miesiąc.

Pamiętaj, że ze smoczkiem prędzej czy później dziecku przyjdzie się rozstać. Pediatrzy są praktycznie zgodni co do tego, że lepiej zrobić to wcześniej niż później – zbyt długie ssanie smoczka może przyczyniać się do poważnych wad zgryzu. Za najpóźniejszy moment odstawienia smoczka często podaje się drugie urodziny malucha.

Dobry smoczek dla niemowląt, czyli jaki?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wybór był prosty – na rynku obecny był tylko jeden rodzaj okrągłych smoczków wykonanych z kauczuku. Dziś można przebierać w różnych rodzajach dziecięcych „uspokajaczy”. Jakie są najpopularniejsze rodzaje smoczków? Jaki smoczek dla noworodka z rankingu wybrać?
  • Smoczki symetryczne

    Symetryczny smoczek ma gumkę płaską od góry i od dołu. Jest lekki i dobrze się odpowietrza, a dzięki jego regularnemu kształtowi, maluch może sam poprawnie włożyć go do ust. Smoczki symetryczne mają działanie typowo uspokajające.

  • Smoczki okrągłe

    Kształtem przypominają brodawkę sutkową, co pozwala zaspokoić potrzeby ssania.

  • Smoczki anatomiczne i ortodontyczne

    Takie smoczki charakteryzują się gumką spłaszczoną od dołu. Dobrze dopasowują się do dziecięcego podniebienia, a swoim kształtem przypominają matczyną pierś. Smoczki o budowie anatomicznej mogą wpływać pozytywnie na rozwój zgryzu, jeśli są umieszczane w ustach we właściwy sposób.

  • Smoczki antykolkowe

    To najlepszy smoczek dla noworodka do zadań specjalnych – zbudowane są tak, aby dziecko nie zapowietrzało się w trakcie ich ssania.

Najlepszy smoczek dla niemowląt – lateksowy czy z silikonu?

Ze względu na materiał wykonania, smoczki można podzielić na lateksowe oraz silikonowe. Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Każdy z nich będzie bezpiecznym wyborem, jednak należy pamiętać, że smoczki lateksowe są mniej wytrzymałe od silikonowych odpowiedników.

Po pewnym czasie mogą pękać w trakcie wyparzania. Silikon jest o wiele bardziej odporny na wysokie temperatury i dziecięce ząbki.

Smoczki dla niemowląt – ranking 10 najlepszych modeli

Jaki smoczek dla malucha kupić? Sprawdź polecane smoczki dla noworodka z rankingu i wybierz jeden ze świetnie ocenianych modeli na Ceneo.pl!

Philips Avent, smoczek Soothie Shapes

To smoczek wykonany w całości z silikonu medycznego, co znacznie ułatwia utrzymanie go w czystości. Soothie Shapes to smoczek ortodontyczny, dzięki czemu nie zaszkodzi rozwojowi zębów malucha. Zdaniem wielu, jest to najlepszy smoczek dla niemowląt!

Bibs, smoczek uspokajający z kauczuku

Bibs został wykonany z organicznego kauczuku Hevea. Odstająca od twarzy tarczka smoczka nie powoduje powstawania otarć i krostek.

Lovi, smoczek silikonowy

Dynamiczny smoczek Lovi kurczy się i rozciąga wraz z rytmem ssania maluszka. Fluorescencyjny uchwyt pozwoli łatwo znaleźć smoczek, gdy zawieruszy się w ciemnościach.

Mam Baby, silikonowy smoczek uspokajający

Specyficzna budowa tarczki kolejnego smoczka dla noworodka z rankingu zapewnia swobodny przepływ powietrza i jest bezpieczna dla dziecięcej buzi. Sam smoczek ma delikatną i lekka strukturę, dopasowującą się do ust malucha.

Tommee Tippee Fun Style, smoczek ortodontyczny

To dobry symetryczny smoczek ortodontyczny, który nie tylko uspokoi maluszka, ale przykuje jego uwagę dzięki kolorowemu zdobnictwu.

Canpol Babies, smoczek uspokajający

Silikonowy, dobry smoczek dla niemowląt we wczesnym okresie życia. Kolekcja Newborn sprawdzi się u maluchów w wieku 0-6 miesięcy.

Natursutten, smoczek kauczukowy okrągły

To smoczek w całości odlany z kauczuku, dzięki czemu łatwo utrzymać go w czystości. Nie ma w nim żadnych szczelin, w których mogłyby gromadzić się bakterie. To jeden z najchętniej polecanych smoczków dla niemowląt w ostatnim czasie.

Chicco Physio Micro, smoczek uspokajający

Smoczek przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci już od pierwszych dni ich życia. Posiada krótką końcówkę, która ułatwia oddychanie i zapewnia prawidłowy nacisk języka na podniebienie.

Curaprox Baby, smoczek anatomiczny

Płaska końcówka smoczka nie uwypukla podniebienia, dzięki czemu Curaprox Baby nie wpływa negatywnie na kształtowanie się ząbków. Tarczka wykonana z silikonu dopasowuje się do buzi dziecka.

Mam Baby Perfect, smoczek uspokajający

Uspokajający smoczek dla starszych niemowląt, który dopasowuje się do kształtu ust malucha. Ażurowa tarczka zapobiega odciskom i krostkom na skórze.
Najlepszy smoczek dla noworodka będzie działał uspokajająco, a jednocześnie nie wpłynie źle na jego zgryz. Pamiętaj, że zakup tego tymczasowego „przyjaciela” twojego brzdąca nie powinien być pochopny!
Autorka: Joanna Stanuch