Soundbar czy speakerbar? Soundbary, czasami określane też nazwą speakerbar, to urządzenia, które przyjmują kształt długich i wąskich listew umieszczanych lub zawieszanych bezpośrednio pod panelem telewizyjnym. We wnętrzu urządzenia kryje się, w zależności od modelu, od kilku do kilkunastu pojedynczych głośników. Wspólnie generują one dźwięk na poziomie zbliżonym do tego, który oferują tradycyjny kolumny i satelity zestawów kina domowego.
Soundbary z powodzeniem zastępują lub wspierają standardowe nagłośnienie telewizorów. Ich popularność wzrosła w ostatnich latach, ponieważ współczesne ultracienkie panele TV pozbawione są wydajnych i mocnych głośników, których obecność jest niemożliwa z powodu oczywistych ograniczeń wynikających ze smukłej sylwetki sprzętu. Po speakerbary sięgają miłośnicy kina, gier, ale także koneserzy dobrej muzyki. Coraz częściej sklepy oferują listwy w komplecie z nowymi panelami.
Soundbary są więc idealnym rozwiązaniem dla niewielkich mieszkań, w których nie możemy zainstalować lub postawić osobnych głośników. Dzięki swojemu eleganckiemu i minimalistycznemu wyglądowi wybierane są też przez właścicieli duży salonów i domów, ponieważ ich instalacja jest zazwyczaj bajecznie prosta i nie wymaga długotrwałego dobierania komponentów oraz konfiguracji położenia poszczególnych kolumn kina domowego.
Cena podstawowych modeli speakerbarów zaczyna się granicach ok. kilkaset złotych. W tym wypadku mamy do czynienia z dość prostym sprzętem, który zagwarantuje nam dźwięk lepszy od tego, który oferuje przeciętny TV. Droższe modele soundbarów do ok. 1500 złotych symulują dodatkowo dźwięk przestrzenny w formatach, takich jak 5.1 lub 7.1. Często sprzedawane są w zestawach z osobnymi głośnikiem/-kami niskotonowymi oraz dodatkowymi kolumnami stereo, które powinny zadowolić potrzeby większości przeciętnych konsumentów.
Speakerbary w cenie powyżej 2000 złotych to natomiast propozycja dla najbardziej wymagających odbiorców. Sprzęt tej klasy oferuje najwyższej jakości komponenty, a także przykuwający uwagę design. Obsługują one nawet dziewięciokanałowy sygnał audio oraz najnowsze technologie kodowania dźwięku, takie jak Dolby Digital, Dolby Digital 2, DTS, DTS 2 Digital Surround, Dolby True HD, Dolby ProLogic II, Dolby Atmos i DTS:X.
Przeczytaj także: Jaki soundbar kupić? Ranking polecanych modeli
Parametr określający maksymalna głośność sprzętu, zużycie energii elektrycznej oraz maksymalną intensywność dźwięku. Przeciętny głośniczek w telewizorze ma moc około kilkunastu Watów. Najtańsze modele oferują moc na poziomie 90 W. Modele z nieco wyższej półki dysponują mocą wynoszącą średnio od 300 do nawet 700 W (liczba ta jest zsumowana mocą wszystkich elementów zestawu, a więc soundbaru + subwoofera + dodatkowe kolumny).
Pamiętajmy, że potencjał najmocniejszy sprzętu wykorzystamy przede wszystkim w dużych pomieszczeniach i nie przyda się w małych mieszkaniach, chyba, że chcemy doprowadzać do szaleństwa sąsiadów oraz innych domowników.
Parametr ważny jest wówczas, gdy poszukujemy systemu, który pozwoli nam doświadczyć symulowanego dźwięku przestrzennego. Obsługiwane przez sprzęt kanały audio zapisywane są w standardowym formacie 2.1, 5.1 i 7.1. Pierwsza cyfra informuje nas o liczbie głośników wbudowanych bezpośrednio w listwę, a druga o liczbie subwooferów w zestawie (głośników niskotonowych), odpowiadających za basy. Im więcej kanałów posiada sprzęt, tym na mocniejszy efekt możemy liczyć. Oczywiście najbardziej rozbudowane zestawy ze speakerbarami wymagać będą postawienie trzech lub czterech dodatkowych kolumn w salonie.
Większość soundbarów jest dostępna w neutralnym czarnej barwie, nie znaczy to jednak, że są do siebie bliźniaczo podobne. Wiele modeli głośników stanowić może bardzo interesujący akcent dekoracyjny. Warto przy okazji upewnić się, czy upatrzony model zainstalujemy w pożądany przez nas sposób (np. czy można zawiesić go na ścianie). Istotne jest też to, czy daje nam łatwy i ergonomiczny dostęp do kabli.
Najtańsze model soundbarów oferować będą jedynie przewodowe metody komunikacji, najczęściej z pomocą kabla HDMI, USB lub Toslink. Standardem staje się jednak powoli wsparcie dla połączenia bezprzewodowe Bluetooth, pozwalającego szybko połączyć z speaker barem dowolną liczbę urządzeń np. smartfon lub tablet. W bardziej premiowych modelach znajdziemy też wsparcie dla sieci Wi-Fi.
Dobre soundbary mogą oferować szereg atrakcyjnych dodatkowych funkcji, które zamieniają je w centra domowej rozrywki. Niektóre modele wyposażone są w odbiorniki radia internetowego lub FM, które działają niezależnie od telewizora. Przydatna może okazać się też opcja sterowania głośnikiem za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej lub pilota. Wyższej klasy sprzęt automatycznie dostroi się do akustyki pomieszczenia, w jaki się znajduje, bez potrzeby ręcznej kalibracji.