Data publikacji:

Soundbar Dolby Atmos. Co to jest i jaki wybrać?

Soundbar to niewielkie urządzenie podłączane do telewizora, które gwarantuje znacznie lepszą jakość dźwięku niż standardowe głośniki. Jeżeli chcesz poczuć się jak na sali kinowej, to wybierz model wyposażony w technologię Dolby Atmos. Co to jest i jak działa? Sprawdź nasz poradnik i polecane soundbary Dolby Atmos.

soundbar atmos

Dolby Atmos: co to?

Co to jest Dolby Atmos? Technologia po raz pierwszy pojawiła się w 2012 roku. Początkowo była ona zarezerwowana dla sal kinowych, ale producenci telewizorów szybko wprowadzili ją do mniejszych ekranów, a także rozmaitych urządzeń dźwiękowych. Dźwięk przestrzenny, jaki generuje, sprawia, że wrażenia podczas słuchania są zdecydowanie lepsze od standardowych głośników.

Warto pamiętać o tym, że nie tylko soundbar powinien mieć wsparcie dla Dolby Atmos. Tyczy się to również materiałów filmowych. Tylko w taki sposób będziesz w stanie wykorzystać pełny potencjał swojego soundbara.

Pod obudową znajdują się głośniki rozmieszczone na specjalnej listwie. Każdy z nich odpowiada za odpowiedni kanał, a to we współpracy z dekoderami daje efekt dźwięku przestrzennego. Tym samym podczas dynamicznej sceny akcji usłyszysz nadjeżdżający samochód tak jak w realnym świecie. Dźwięk będzie przechodził od lewej strony do prawej. To doskonale wpływa na wrażenia podczas oglądania filmów, a także grania!

Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy soundbar? Ranking popularnego sprzętu w różnym przedziale cenowym jest właśnie dla ciebie.

Polecane soundbary z Dolby Atmos. Ranking

Samsung HW-Q70T

Jeden z chętniej wybieranych soundbarów Dolby Atmos na rynku! Inżynierowie z Samsung Audio Lab pod niewielką obudową schowali kawał solidnej technologii. Urządzenie wspiera przestrzenny dźwięk Dolby Atmos oraz DTS:X, co przekłada się na bardzo bogate i realistyczne tony. Funkcja G-Symphony łączy głośniki w telewizorze z soundbarem, uwalniając dodatkową moc!

Soundbar dysponuje trzema kanałami, w tym jednym niskotonowym oraz dwoma kanałami kierującymi dźwięk ku górze. Funkcja adaptacji dźwięku optymalizuje brzmienie w zależności od danej sceny. Jeśli szukasz naprawdę solidnego soundbara, to Samsung HW-Q70T cię nie zawiedzie.

Sonos ARC

Soundbary marki Sonos są synonimem eleganckiego wyglądu, a także doskonałego dźwięku. Opływowy kształt listwy sprawia, że prezentuje się niezwykle nowocześnie. Soundbar z Dolby Atmos wykorzystuje realistyczny dźwięk 3D. Z technologią Trueplay można dostosować profil akustyczny do danej przestrzeni.

Trzy wysokotonowe głośniki mają jedwabną kopułkę, co przekłada się na doskonałe wysokie częstotliwości i jeszcze wyraźniejsze dialogi. Zaawansowane przetwarzanie dźwięku w tym modelu tworzy 5 wirtualnych kanałów, które świetnie odnajdują się podczas odtwarzania multimediów.

Sony HT-ZF9

Zastanawiasz się, jaki soundbar do 3000 wybrać? Model Sony ma wysokiej jakości ma 7.1.2-kanałowy system dźwięku ze wsparciem dla DTS:X i Dolby Atmos. Trzy głośniki są w stanie odwzorować dźwięk pionowy, tym samym tworząc wrażenie, że jesteśmy w samym centrum wydarzeń. Kilka spersonalizowanych trybów pozwala dopasować urządzenie do odtwarzanych filmów czy uruchamianych gier. Produkcje można oglądać w wysokiej rozdzielczości 4K HDR. Świetne wzornictwo, jak i doskonałe parametry plasują ten model w ścisłej czołówce.

TCL TS8111

Marka TCL ma w swojej ofercie nie tylko telewizory, ale również soundbary. Model TS8111 jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. Dwa głośniki z oddzielnym subwooferem spokojnie poradzą sobie z wygenerowaniem znakomitego dźwięku. Producent postawił tutaj na wsparcie technologii Dolby Atmos, która sprawdza się znakomicie. Jeśli szukasz soundbara do 1000 złotych, to nie będziesz rozczarowany tym modelem.

Autor: Michał Kułakowski