Data publikacji:

Jaki soundbar z Dolby Atmos wybrać? Czy warto?

Soundbar to niewielkie urządzenie podłączane do telewizora, które gwarantuje znacznie lepszą jakość dźwięku niż standardowe głośniki. Jeżeli chcesz poczuć się jak na sali kinowej, to wybierz model wyposażony w technologię Dolby Atmos. Co to jest i jak działa? Sprawdź nasz poradnik i polecane soundbary Dolby Atmos.
soundbar dolby atmos

Dolby Atmos – co to?

Soundbary są doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli niewielkich mieszkań i domów, którzy nie mogą pozwolić sobie na instalację zajmującego wiele miejsca zestawu kina domowego. Dzięki swojej konstrukcji dobre soundbary doskonale symulują dźwięk przestrzenny surround, dzięki czemu zasiadając przed telewizorem cieszymy się podobnymi doświadczeniami, jak podczas korzystania z zestawu wielu głośników. Oczywiście jakość doznań zależy w dużym stopniu od technologii rejestracji i odtwarzania dźwięku. Niewątpliwie jednym z największych przełomów w tej kwestii jest system Dolby Atmos.
Dolby Atmos to wprowadzona w 2012 roku technologia dźwięku przestrzennego, która opracowana została przez firmę Dolby Laboratories, od dekad pracującą nad kolejnymi innowacjami audio w branży rozrywkowej. Początkowo filmy w Dolby Atmos można było oglądać jedynie na salach kinowych. Z czasem standard ten wkroczył również na salony. Dziś wspiera go większość dobrych zestawów głośnikowych oraz soundbarów.
W porównaniu do starszych systemów surround, Dolby Atmos oferuje znacznie bardziej naturalny i realistyczny dźwięk, pozwalający słuchaczowi wychwycić nawet drobne detale oraz poczuć się, jakby znajdował się w środku nawet najbardziej emocjonujących scen akcji. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki temu, że treści przygotowane w standardzie Atmos obsługują aż 128 osobnych źródeł/ścieżek dźwiękowych, których nie muszą być przypisane do poszczególnych kanałów audio.
Dobrze skonfigurowane soundbary Dolby Atmos dzięki wielu wbudowanym głośnikom oraz trikom technicznym, są w stanie dość dobrze odtworzyć wrażenia, jakie czekałyby na nas w sali kinowej obsługującej system Atmos. Warto pamiętać, że aby doświadczyć tego nowego wymiaru dźwięku przestrzennego musimy sięgnąć po filmy i seriale ze ścieżkę dźwiękową zmiksowaną w tym standardzie. Spory wybór tytułów tego typu znajdziemy w popularnych serwisach streamingowych, a także na płyta Blu-ray.
Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy soundbar? Ranking popularnego sprzętu w różnym przedziale cenowym jest właśnie dla ciebie.

Polecane soundbary z Dolby Atmos. Ranking

JBL Bar 9.1

Wysokiej klasy soundbar Dolby Atmos z osobnym głośnikiem niskotonowym (subwoofer), który może symulować dźwięk przestrzenny w formacie 9.1. Na uwagę zasługują tutaj dwa odłączane od listwy głośniki (z własnymi bateriami ładowanym za pośrednictwem gniazda USB), które w razie potrzeby można także ustawić za kanapą lub sofą.
Wszystkie elementu zestawu komunikują się z telewizorem i innymi źródłami audio w sposób bezprzewodowy, przez Bluetooth lub sieć Wi-Fi. Oczywiście istnieje też możliwość podłączenia kabli audio oraz HDMI. Soundbar JBL odznacza się też niezwykle dużą mocą (cały komplet ma aż 820 W), gwarantującą naprawę mocne basy i czysty dźwięk.

Samsung HW-Q950A

Jeden z najbardziej premiowych soundbarów w katalogu Samsunga. Poza główną listwą, w skład zestawu wchodzą dwa boczne głośniki oraz subwoofer. Urządzenie pozwala na odtwarzanie wielokanałowego dźwięku przestrzennego w formacie 11.1.4. Opatentowana przez Koreańczyków Funkcja Q-Symphony wzmacnia brzmienie łącząc przednie, boczne i skierowane ku górze głośniki soundbara z głośnikami telewizora (działa z wybranymi TV Samsung Neo QLED, QLED i Crystal UHD).
Korzystając z systemu Przestrzeni+ soundbar automatycznie odbiera dane na temat akustyki pomieszczenia, które zebrane są przez telewizory Samsung QLED i wykonuje optymalną kalibrację swojego brzmienia. Samodzielnie może też zmieniać parametry dźwięku, w zależności od typu odtwarzanych treści (np. filmy lub gry). Sprzęt łączy się ze wszystkimi urządzeniami w sposób bezprzewodowy (Bluetooth lub Wi-Fi) i przewodowy.

Samsung HW-Q700A

Soundbar Dolby Atmos w cenie do 2000 złotych. Wraz z urządzeniem otrzymujemy także osobny subwoofer. Łączna moc modelu wynosi 400 W. Odtwarza on dźwięk przestrzenny w formacie 3.1.2 i podobnie jak Samsung HW-Q950A korzysta z systemu Q-Symphony, pozwalającego na synchronizację jego działania z głośnikami telewizora. Właściciele soundbara oraz telewizorów Samsung QLED mogą również cieszyć się opcją Przestrzeni+. Samsung HW-Q700A oferuje zarówno przewodową, jak i bezprzewodową komunikację ze sprzętem audio. Możliwości modelu można rozszerzyć dokupując dodatkowe tylne głośniki.

Sonos ARC

Soundbary marki Sonos są synonimem eleganckiego wyglądu, a także doskonałego dźwięku. Opływowy kształt listwy sprawia, że prezentuje się niezwykle nowocześnie. Soundbar z Dolby Atmos wykorzystuje realistyczny dźwięk 3D. Z technologią Trueplay można dostosować profil akustyczny do danej przestrzeni.
Trzy wysokotonowe głośniki mają jedwabną kopułkę, co przekłada się na doskonałe wysokie częstotliwości i jeszcze wyraźniejsze dialogi. Zaawansowane przetwarzanie dźwięku w tym modelu tworzy 5 wirtualnych kanałów, które świetnie odnajdują się podczas odtwarzania multimediów.

Sony HT-ZF9

Zastanawiasz się, jaki soundbar do 3000 wybrać? Model Sony ma wysokiej jakości ma 7.1.2-kanałowy system dźwięku ze wsparciem dla DTS:X i Dolby Atmos. Trzy głośniki są w stanie odwzorować dźwięk pionowy, tym samym tworząc wrażenie, że jesteśmy w samym centrum wydarzeń. Kilka spersonalizowanych trybów pozwala dopasować urządzenie do odtwarzanych filmów czy uruchamianych gier. Produkcje można oglądać w wysokiej rozdzielczości 4K HDR. Świetne wzornictwo, jak i doskonałe parametry plasują ten model w ścisłej czołówce.

TCL TS8111

Marka TCL ma w swojej ofercie nie tylko telewizory, ale również soundbary. Model TS8111 jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. Dwa głośniki z oddzielnym subwooferem spokojnie poradzą sobie z wygenerowaniem znakomitego dźwięku. Producent postawił tutaj na wsparcie technologii Dolby Atmos, która sprawdza się znakomicie. Jeśli szukasz soundbara do 1000 złotych, to nie będziesz rozczarowany tym modelem.
Zdjęcie: Envato Elements