Data publikacji:

Bezpieczeństwo w domu. Jakie są najlepsze systemy alarmowe dla ochrony twojego mieszkania?

W idealnym świecie wszyscy pozostawialibyśmy szeroko otwarte drzwi do naszych mieszkań i domów i żyli w błogim spokoju, nie przejmując się wypadkami losowymi lub kradzieżami. Niestety do tego rodzaju utopii jest bardzo daleko, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie cennej własności. W zadaniu tym pomagają nam systemy alarmowe. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń, podpowiadając również, na co zwracać uwagę podczas ich zakupu. 
systemy alarmowe do domu

Do czego może się przydać system alarmowy w domu lub mieszkaniu?

Na początek warto podkreślić, że systemy alarmowe w domu nie muszą wyłącznie ostrzegać nas przed włamaniami, kradzieżą i zniszczeniem naszej własności. Są one w stanie poinformować nas o wielu innych niebezpieczeństwach zagrażających zdrowiu i życiu domowników. Wykryją ulatniający się w domu gaz, a także dym lub ogień. Dodatkowo mogą też sterować oświetleniem posesji, włączając po zmroku światła w trakcie naszej nieobecność i dając tym samym wrażenie, że ktoś przebywa wewnątrz domu.
W przypadku wykrycia niepożądanego gościa lub sytuacji, alarm zazwyczaj wydaje głośny sygnał dźwiękowy i świetlny. W ten sposób nie tylko odstrasza przestępców, ale też skutecznie zwraca uwagę właścicieli domu lub sąsiadów, wskazując na to, że w pobliżu dzieje się coś groźnego. Współczesne systemy alarmowe mogą jednak zrobić znacznie więcej. 
W zależności od wybranego rozwiązania, informację o sytuacji awaryjnej otrzymujemy automatycznie pod postacią wiadomości wysłanej na telefon, która może być dodatkowo wzbogacona o obraz z kamery monitoringu, albo bardziej szczegółowe dane dotyczące zdarzenia. System jest też w stanie wysłać prośbę o pomoc do służb ratowniczych, a także prywatnej firmy ochroniarskiej, z którą podpisaliśmy wcześniej umowę. 

Rodzaje alarmów. Z jakich elementów składa się system alarmowy w domu lub mieszkaniu?

Termin „system alarmowy” jest bardzo rozległy i może obejmować bardzo szeroką paletę urządzeń. Najpopularniejsze pozostają najprostsze i najtańsze rozwiązania niezintegrowane, łączące pojedynczy czujnik z alarmem. W tej kategorii sięga się zazwyczaj po proste czujniki ruchu, zasilane za pomocą baterii lub bezpośrednio z sieci elektrycznej (zobacz, jak podłączyć czujnik ruchu). Po wykryciu obiektu w ich zasięgu wydają sygnał dźwiękowy, czasem mogą być też dodatkowo połączone ze światłem, np. przy wejściu do domu czy wjeździe do garażu, lub migającą lampką alarmową. Podobnymi urządzeniami są też czujnik czadu lub dymu. 
Sprzęt tej klasy cieszy się powodzeniem ze względu na atrakcyjną cenę i szybkość montażu. Założenie prostego alarmu sprowadza się do jego zawieszenia i poprowadzenia jednego lub kilku kabli, z czym poradzi sobie każdy z nas. Jednym słowem, urządzenia tego typu w zadowalający sposób odpowiadają na wszystkie podstawowe potrzeby ich użytkowników. 
Niestety ich wadą jest to, że nie są wielozadaniowe i nie mogą się ze sobą komunikować. Sytuacja komplikuje się bowiem, gdy chcemy np. równocześnie zabezpieczyć kilka drzwi wejściowych i okien, a do tego ogród, a także piwnicę. Wiąże się to z zakupem wielu różnych produktów i ich niezależnym montażem. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że któreś z urządzeń odmówi posłuszeństwa w krytycznym momencie, z czego nie będziemy sobie zdawać sprawy (np. wyczerpie się jego bateria). Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że nie usłyszymy sygnału dźwiękowego, przebywając w innym miejscu domu. 
Jeżeli więc zależy nam na kompleksowej ochronie domu, zarówno przed kradzieżą, jak i innymi zagrożeniami, powinniśmy wybrać duże systemy alarmowe mającą konstrukcję modularną. Oznacza to, że można dołączać do nich kolejne sensory i elementy, dopasowując je do układu domu i mieszkania, a także naszych indywidualnych potrzeb. Właściciele pieców gazowych inwestują np. w czujniki gazu, a posiadacze samochodów zabezpieczą dodatkowym czujnikiem bramę garażową i wjazdową. Osoby mające duże ogrody zainstalują z kolei więcej sensorów ruchu.
Co najważniejsze, wszystkie elementy zestawu współpracują ze sobą i mamy błyskawiczny dostęp do powiadomień alarmowych, także poza domem. To właśnie korzystając z tego typu urządzeń, możemy otrzymać alerty przesyłane za pośrednictwem sieci komórkowej lub internetu. 
Przyjrzyjmy się zatem, z jakich elementów może składać się duży system alarmowy do domu lub mieszkania.
Przeczytaj także, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie najlepsza

Centrala alarmowa

Jest to serce całego systemu alarmowego, które odbiera i zarządza wszystkimi informacjami przekazywanymi mu przez czujniki. Mamy tutaj do czynienia z mikrokomputerem umieszczonym na pojedynczej płycie głównej, którą zamykamy w obudowie i zawieszamy na ścianie lub zamykamy bezpiecznie w szafce, np. w piwnicy lub przedpokoju.
Każda centrala ma ograniczoną liczbę wejść i wyjść, która determinuje, z iloma zewnętrznymi modułami systemu może współpracować. Wymaga ona też stałego dostępu do zasilania. Na tę kwestię zwracamy szczególną uwagę, jeżeli planujemy w przyszłości zaopatrzyć się w dodatkowe elementy zestawu. 

Manipulator systemowy

Pod tą nazwą kryje się najważniejszy element zestawu alarmowego, pozwala on bowiem zarządzać jego wszystkimi opcjami. Jest to najczęściej niewielki panel z klawiaturą oraz ekranem LCD, który zawieszany jest we wnętrzu domu przy drzwiach wejściowych. Specjalny PIN pozwala aktywować lub wyłączać alarm, umożliwia też ustawienie automatycznych godziny pracy lub dezaktywację poszczególnych sensorów. Manipulator może być też połączony z monitoringiem posesji i pokazywać na żywo obraz z różnych kamer. 

Czujniki i detektory

To oczy i uszy systemu alarmowego. Najczęściej są to czujniki ruchu, które mogą być oparte na kilku różnych metodach jego wykrywania. W zależności od potrzeb, są to urządzenia przewodowe lub bezprzewodowe działające na baterię. To drugie rozwiązanie pozwala uniknąć kucia w ścianach i prowadzenia kabli, jest to jednak znacznie droższe rozwiązanie, a sygnał radiowy pomiędzy czujnikami a centralą może być zakłócany np. przez domową sieć Wi-Fi. Czujniki przewodowe sprawdzają się bardzo dobrze w mieszkaniach, ponieważ podczas ich instalacji nie trzeba prowadzić wielu metrów kabli.

Sygnalizator(y)

Jest to zazwyczaj syrena alarmowa, która może być połączona z błyskającym światłem. Zakłada się ją na zewnątrz budynku w taki sposób, by była widoczna dla intruzów i sąsiadów. Dodatkowe sygnalizatory mogą być skomunikowane np. z czujnikami czadu i będą one słyszalne wyłącznie wewnątrz domu. 
alarm do mieszkania

Akumulator

Jest to opcjonalny element, który zapewnia energię całemu systemowi alarmowemu w sytuacji spadków napięcia lub awarii prądu. Jest on szczególnie wskazany w przypadku większych posesji oraz na terenach zagrożonych różnymi awariami. Warto dodać, że odcięcie energii elektrycznej to również jedna z taktyk włamywaczy, jednak przygotowana zawczasu baterii zniweczy ich plany. 
Duże i zintegrowane systemy alarmowe montowane są zazwyczaj przez profesjonalne firmy. Cena zestawów wraz z montażem będzie wypadkową liczby sensorów oraz wybranych komponentów, waha się więc w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 
Zdjęcie: Envato Elements