Wokół tematu mycia ząbków niemowlętom wyrosło bardzo wiele teorii. Niektórzy twierdzą, że nie jest to istotna kwestia, bo mleczaki i tak w końcu wypadną. Inni z kolei podkreślają, że dbałość o higienę jamy ustnej bobasa ma duże znaczenie. Jaka jest prawda? I jaką szczoteczkę dla niemowląt wybrać? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć o pierwszej szczoteczce do zębów dla twojego dziecka.
Zwłaszcza wtedy, gdy na świecie pojawia się pierworodne dziecko, rodzice spotykają się z wieloma radami dotyczącymi jego pielęgnacji. Swoje sprawdzone sposoby mają mama, siostra i koleżanka. Pytanie tylko – kogo posłuchać? Najlepiej pediatrów i lekarzy, którzy o organizmie małego człowieka co rusz dowiadują się czegoś nowego. Dotyczy to także zrównoważonej pielęgnacji jamy ustnej.
Z pewnością nieraz słyszałeś, że myciem zębów niemowlaka nie trzeba szczególnie się przejmować. Owszem – warto myć zęby dziecku, jednak po co zaprzątać sobie tym głowę, skoro za parę lat maluch i tak straci mleczaki? Prawda zaskoczy pewnie niejednego z rodziców. Zaniedbanie pielęgnacji zębów mlecznych może doprowadzić do uszkodzenia zawiązków zębów stałych (które już czekają na to, aby się wybić) i doprowadzić do próchnicy. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaka szczoteczka dla niemowląt będzie dopbrym wyborem.
Odpowiadamy: jeszcze zanim się pojawią! Zaskoczony? Pamiętaj, że dziecko przychodzi na świat z zawiązkami ząbków mlecznych. 20 zębów już w 7. tygodniu życia płodowego czeka na to, by się wybić. Aby wyrosły zdrowe, należy właściwie dbać o dziąsła maluszka. Powinieneś regularnie oczyszczać dziąsła i masować je jeszcze przed objawami ząbkowania. Dzięki temu dziecko przejdzie je o wiele mniej dotkliwie, a nowo wyrośnięte ząbki na pewno będą zdrowe.
Kiedy dziecko ma już kilka tygodni, myj jego dziąsła po każdym karmieniu mlekiem. Jak to robić? Owiń czysty palec jałowym wacikiem zamoczonym w czystej, przegotowanej wodzie. Bardzo delikatnie przecieraj dziąsła maluszka. Innym rozwiązaniem okażą się specjalne, silikonowe nakładki na palec.
Objawy ząbkowania trudno przeoczyć – maluch, który dotychczas był spokojny i pogodny, stał się marudny, płaczliwy i niechętny do zabawy. Spada mu apetyt, a temperatura jego ciała jest podwyższona.
Ząbkowanie to proces, który rozpoczyna się najczęściej w 6. miesiącu życia, jednak może wystąpić również wcześniej. Pierwsze objawy ząbkowania to dobry moment na wręczenie maluszkowi chłodzącego gryzaka, ale także regularne masowanie obolałych dziąsełek.
Szczoteczka do masażu dziąseł niemowląt przyjmuje postać miękkiej nakładki na palec. Jej codzienne stosowanie pozwala odczuć dziecku ulgę, a także odrobinę usprawnić wyżynanie się ząbków. Poza tym stosowanie szczoteczki masującej usunie z dziąseł resztki pokarmu, dbając o ich czystość.
Gdy dziecięca buzia zapełni się ząbkami, pora na pielęgnację jamy ustnej z prawdziwego zdarzenia. Pamiętaj, że szczoteczki dla niemowlaka można używać nawet przy jednozębnym maluchu. Ten gadżet przyda się nie tylko do oczyszczenia obecnych zębów, ale i pielęgnacji dziąseł, z których jeszcze nie wyrosły nowe ząbki.
Jaka szczoteczka dla niemowląt sprawdzi się najlepiej? Powinna być przede wszystkim mała, aby bez problemu zmieściła się do ust dziecka. Nie zapominaj, że ząbkujący maluch odczuwa spory dyskomfort, dlatego szczoteczka do pierwszych ząbków nie powinna być zbyt twarda. Wybierz model z miękkim włosiem, które oczyści zęby i wymasuje dziąsła, nie drażniąc bobasa.
Jeśli poszukujesz szczoteczki do zębów dla rocznego dziecka, które może podejmować już próby samodzielnego „mycia” zębów, wybierz model atrakcyjny wizualnie. Kolorowa szczoteczka z wizerunkiem bajkowej postaci na pewno zainteresuje malucha.
Prócz szczoteczki dla niemowlaka dziecięcą kosmetyczkę należy uzupełnić również o odpowiednio dopasowaną pastę. Zapomnij jednak o pastach dla osób dorosłych – ze względu na swój skład, są one niezalecane dzieciom. Wybór powinien paść na pastę specjalnie dedykowaną niemowlętom.
Na rynku znajdziesz sporo past dziecięcych o dobrych składach, pozbawionych cukru i sztucznych substancji. Jeśli masz problem z wyborem, warto skonsultować się ze stomatologiem, który przy okazji zbada ząbki dziecka. Dobierając bezpieczną pastę, nie będziesz musiał przejmować się tym, że maluch, zamiast myć zęby, wysysa ją ze szczoteczki.
Pojawia się kolejne pytanie – czy pozwolić dziecku na samodzielne mycie zębów? Trudno dziwić się ciekawskiemu maluchowi, który obserwując, jak rodzice myją zęby, również chce robić to samodzielnie. Pozwól dziecku samemu umyć ząbki, zaznajomić się ze szczoteczką i pastą – nawet, jeśli początkowo będzie robić to niedokładnie. Dopiero, gdy zaspokoi ciekawość, umyj mu zęby we właściwy sposób.
Nie zapominaj, że o szczoteczkę dla niemowlaka należy właściwie dbać. Po każdym użyciu czyść ją pod bieżącą wodą. Gdy zauważysz, że włosie szczoteczki się przerzedziło lub odkształciło, najwyższy czas ją wymienić.
Aby zachęcić dziecko do częstego mycia zębów, warto uatrakcyjnić tę prostą, codzienną czynność. Prócz własnej szczoteczki maluch może mieć własne miejsce, w którym codziennie będzie odbywać się troska o jamę ustną. Krzesełko i dostęp do lustra sprawią, że bobas będzie bardziej zainteresowany myciem zębów, a wkrótce chętnie zacznie robić to sam.
Pamiętaj, że o zęby dziecka warto dbać, jeszcze zanim się pojawią, poprzez oczyszczanie oraz masowanie dziąseł. Gdy buzię malucha wypełnią mleczaki, to najlepszy moment na rozpoczęcie nauki nawyku dbania o zęby. Odpowiednio dobrana pierwsza szczoteczka, pasta i cierpliwość to przepis na sukces.