Data publikacji:

Szczur domowy. Ile kosztuje i jak się nim opiekować?

Szczur w domu nie budzi już takich kontrowersji jak kiedyś. To popularne zwierzątko domowe, które zyskuje coraz więcej sympatyków. Sprawdź, jak opiekować się szczurem. Dowiedz się, jaka karma dla szczura jest najlepsza, jaka klatka dla szczurów jest odpowiednia i ile kosztuje szczur domowy.

szczur domowy

Czy szczur domowy powinien mieć towarzystwo?

Tak! Szczury to zwierzęta, które potrzebują żyć w grupie. Pupil będzie nieszczęśliwy, jeśli będzie żył w pojedynkę. Dlatego jeśli myślisz o szczurze w domu, to zacznij od razu myśleć o dwóch.

Gdzie kupić szczura?

Istnieje kilka miejsc, w których możesz kupić szczura domowego. Pierwszym z nich są sklepy zoologiczne. Nie jest to jednak dobre miejsce, ponieważ zwierzęta w tych miejscach często są rozmnażane w sposób niekontrolowany, a co za tym idzie – istnieje duże ryzyko wystąpienia chowu wsobnego, czyli rozmnażanie się spokrewnionych ze sobą zwierząt. Konsekwencjami braku kontroli nad rozmnażaniem czworonogów jest prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych.

Liczne oferty sprzedaży szczurów możesz też znaleźć w serwisach z ogłoszeniami. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że takie miejsca, które niejednokrotnie podają się za hodowlę, hodowlą nie są. To tzw. pseudohodowle, które działają nielegalnie. Warunki, w których żyją zwierzęta zdolne do rozrodu, są nieznane, podobnie jak pochodzenie rodziców i ich wartość genetyczna.

Najlepszym miejscem, w którym warto kupić szczura do domu, jest hodowla szczurów, która działa w sposób legalny. W Polsce istnieje kilka takich hodowli.

Co więcej, szczury ze sklepów zoologicznych i pseudohodowli często są bardziej dzikie, w porównaniu do szczurów z certyfikowanej, legalnie działającej hodowli. Dzieje się tak, ponieważ te dwa pierwsze miejsca są nastawione tylko na zysk. Nie socjalizują maluchów z człowiekiem w sposób wystarczający lub robią to w sposób nieprawidłowy.

Kupując szczura z legalnej hodowli, masz gwarancję, że osoba, która się nim opiekowała, ma wiedzę i doświadczenie w postępowaniu z gryzoniami. Szczury z hodowli żyją też dłużej, ponieważ nie są obciążone schorzeniami genetycznymi. Rzadziej chorują oraz mają lepszy kontakt z człowiekiem i innymi zwierzętami.

Czy wiesz, że możesz też adoptować szczura? Najczęstszą sytuacją, w której opiekun szuka nowego domu dla swojego pupila, jest śmierć towarzysza gryzonia. Szczury nie mogą żyć w pojedynkę, dlatego po śmierci swojego życiowego kompana, powinny mieć zapewnione nowe towarzystwo. Należy wówczas kupić lub zaadoptować nowego szczura lub poszukać swojego maluchowi nowego domu.

Klatka dla szczura

60 × 70 × 40 cm to minimalne wymiary klatki dla dwóch szczurów. Klatka dla szczura musi być oczywiście odpowiednio większa, jeśli masz trzy lub więcej gryzoni. Zaleca się oczywiście, by była możliwie jak największa, ponieważ szczury to zwierzęta bardzo żywiołowe, które potrzebują dużo ruchu każdego dnia. Z tego powodu gryzonie powinny mieć możliwość aktywności poza klatką codziennie, przynajmniej przez godzinę.

Klatka dla szczurów musi być przede wszystkim bezpieczna. Nie powinna zawierać żadnych ostrych czy wystających elementów. Warto zainwestować w dobrą klatkę, która nie zawiera plastikowych elementów, które gryzonie z łatwością mogłyby przegryźć.

Wyposażenie klatki dla szczury

Jakie akcesoria dla szczura powinny się znaleźć w klatce?

Poidło i miski dla szczura

Poidło dla szczura powinno znajdować się na takiej wysokości, do której twój pupil na pewno dosięgnie. Zaleca się, by poideł było więcej, np. 2-3 w klatce. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że czworonogi nie będą miały co pić, jeśli poidło spadnie w nocy, czy w czasie twojej pracy. Pamiętaj, by zmieniać wodę codziennie.

Miska dla szczura może być metalowa, szklana lub ceramiczna. Nie zaleca się stosowania plastikowych miseczek, ponieważ gryzonie mogą je łatwo przegryźć.

Kuweta dla szczura w domu

Kuweta dla szczura także powinna znajdować się w klatce. Może to być kuweta z rusztem dla szczura lub taka, do której będziesz wsypywać drewniany żwirek. Pamiętaj! Nigdy nie stosuj silikonowego czy bentonitowego żwirku przeznaczonego dla kotów do klatki z gryzoniami, ponieważ skutki zjedzenia takiego żwirku przez czworonoga mogą być fatalne dla zdrowia i życia szczura.

Półki i hamak dla szczura domowego

Im więcej pochylni, półek czy hamaków – tym lepiej! Warto, by były w różnych rozmiarach i miejscach.

Domek dla szczura

Może to być zarówno domek materiałowy, jak i drewniany czy kartonowy. Warto także kupić tunel lub kilka tuneli, w których pupile będą mogły się schować.

Ile żyje szczur domowy?

Szczur żyje 2-3 lata. Jest to bardzo krótki czas w porównaniu z tym, ile żyje szynszyla czy królik miniaturowy. Musisz zdawać sobie sprawę, że nawet szczury z hodowli mogą chorować. Nie da się tego uniknąć, dlatego decydując się na kupno lub adopcję szczura, zastanów się, czy będziesz w stanie pokryć koszty jego ewentualnego leczenia w przyszłości.

Czy można kąpać szczura?

Można, jeśli zaleci to lekarz weterynarii. Skóra i uszy gryzoni są bardzo wrażliwe na zmianę temperatury, dlatego nawet zwykła kąpiel może sprawić, że pupil będzie predysponowany do wystąpienia infekcji ucha czy układu oddechowego.

Warto jednak przemywać ogon szczura za pomocą przegotowanej wody lub soli fizjologicznej. Staraj się to jednak robić w sposób bardzo delikatny, nie pocieraj skóry zbyt mocno.

Czym karmić szczura? Co jedzą szczury domowe?

Bazą diety dla szczurów powinna być karma podstawowa będąca gotową mieszanką wszystkich składników odżywczych, które gryzoń potrzebuje. Jest to kompozycja suszonych owoców i warzyw, ziół, nasion i nie tylko. Znajdują się w niej także suszone mączniki i całe owady lub ich fragmenty.

Taka karma wygląda bardzo atrakcyjnie, ale istnieje prawdopodobieństwo, że gryzonie nie będą jej zjadać w całości – będą wybierać sobie najsmaczniejsze elementy i resztą nie będą zainteresowane. Konsekwencją takich zachowań jest nieprawidłowa masa ciała zwierząt i tendencja do chorób metabolicznych, bo szczury nie będą wówczas przyjmować wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po karmę granulowaną dla szczurów, która jest skomponowana w taki sposób, że zawiera taką samą ilość składników odżywczych w każdej granulce.

Dzienna dawka karmy dla szczura zależy oczywiście od jego masy ciała, wieku i kaloryczności danej karmy. Przyjmuje się, że czworonóg powinien otrzymywać około 5 g karmy na każde 100 g swojej masy ciała. Są to około 1-2 łyżki karmy. Dodatkowo czworonogi powinny dostawać też świeże warzywa i owoce, które urozmaicą ich dietę.

Jakie warzywa dla szczura?

Surowe warzywa dla szczura:

 • jarmuż,
 • kiełki,
 • kalafior,
 • brokuł,
 • seler,
 • szpinak,
 • papryka słodka,
 • ogórek,
 • marchew,
 • brukiew,
 • cyrokia,
 • burak,
 • botwinka,
 • rukola.

Gotowane warzywa dla szczura:

 • ziemniak,
 • batat,
 • fasolka szparagowa,
 • groszek zielony.

Owoce dla szczura w domu:

 • jabłko bez pestek,
 • banan,
 • truskawka,
 • jagody,
 • czereśnie bez pestek,
 • borówka,
 • żurawina,
 • awokado bez pestki i skórki,
 • melon.