Szczur w domu nie budzi już takich kontrowersji jak kiedyś. To popularne zwierzątko domowe, które zyskuje coraz więcej sympatyków. Sprawdź, jak opiekować się szczurem. Dowiedz się, jaka karma dla szczura jest najlepsza, jaka klatka dla szczurów jest odpowiednia i ile kosztuje szczur domowy.
Tak! Szczury to zwierzęta, które potrzebują żyć w grupie. Pupil będzie nieszczęśliwy, jeśli będzie żył w pojedynkę. Dlatego jeśli myślisz o szczurze w domu, to zacznij od razu myśleć o dwóch.
Istnieje kilka miejsc, w których możesz kupić szczura domowego. Pierwszym z nich są sklepy zoologiczne. Nie jest to jednak dobre miejsce, ponieważ zwierzęta w tych miejscach często są rozmnażane w sposób niekontrolowany, a co za tym idzie – istnieje duże ryzyko wystąpienia chowu wsobnego, czyli rozmnażanie się spokrewnionych ze sobą zwierząt. Konsekwencjami braku kontroli nad rozmnażaniem czworonogów jest prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych.
Liczne oferty sprzedaży szczurów możesz też znaleźć w serwisach z ogłoszeniami. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że takie miejsca, które niejednokrotnie podają się za hodowlę, hodowlą nie są. To tzw. pseudohodowle, które działają nielegalnie. Warunki, w których żyją zwierzęta zdolne do rozrodu, są nieznane, podobnie jak pochodzenie rodziców i ich wartość genetyczna.
Najlepszym miejscem, w którym warto kupić szczura do domu, jest hodowla szczurów, która działa w sposób legalny. W Polsce istnieje kilka takich hodowli.
Co więcej, szczury ze sklepów zoologicznych i pseudohodowli często są bardziej dzikie, w porównaniu do szczurów z certyfikowanej, legalnie działającej hodowli. Dzieje się tak, ponieważ te dwa pierwsze miejsca są nastawione tylko na zysk. Nie socjalizują maluchów z człowiekiem w sposób wystarczający lub robią to w sposób nieprawidłowy.
Kupując szczura z legalnej hodowli, masz gwarancję, że osoba, która się nim opiekowała, ma wiedzę i doświadczenie w postępowaniu z gryzoniami. Szczury z hodowli żyją też dłużej, ponieważ nie są obciążone schorzeniami genetycznymi. Rzadziej chorują oraz mają lepszy kontakt z człowiekiem i innymi zwierzętami.
Czy wiesz, że możesz też adoptować szczura? Najczęstszą sytuacją, w której opiekun szuka nowego domu dla swojego pupila, jest śmierć towarzysza gryzonia. Szczury nie mogą żyć w pojedynkę, dlatego po śmierci swojego życiowego kompana, powinny mieć zapewnione nowe towarzystwo. Należy wówczas kupić lub zaadoptować nowego szczura lub poszukać swojego maluchowi nowego domu.
60 × 70 × 40 cm to minimalne wymiary klatki dla dwóch szczurów. Klatka dla szczura musi być oczywiście odpowiednio większa, jeśli masz trzy lub więcej gryzoni. Zaleca się oczywiście, by była możliwie jak największa, ponieważ szczury to zwierzęta bardzo żywiołowe, które potrzebują dużo ruchu każdego dnia. Z tego powodu gryzonie powinny mieć możliwość aktywności poza klatką codziennie, przynajmniej przez godzinę.
Klatka dla szczurów musi być przede wszystkim bezpieczna. Nie powinna zawierać żadnych ostrych czy wystających elementów. Warto zainwestować w dobrą klatkę, która nie zawiera plastikowych elementów, które gryzonie z łatwością mogłyby przegryźć.
Jakie akcesoria dla szczura powinny się znaleźć w klatce?
Poidło dla szczura powinno znajdować się na takiej wysokości, do której twój pupil na pewno dosięgnie. Zaleca się, by poideł było więcej, np. 2-3 w klatce. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że czworonogi nie będą miały co pić, jeśli poidło spadnie w nocy, czy w czasie twojej pracy. Pamiętaj, by zmieniać wodę codziennie.
Miska dla szczura może być metalowa, szklana lub ceramiczna. Nie zaleca się stosowania plastikowych miseczek, ponieważ gryzonie mogą je łatwo przegryźć.
Kuweta dla szczura także powinna znajdować się w klatce. Może to być kuweta z rusztem dla szczura lub taka, do której będziesz wsypywać drewniany żwirek. Pamiętaj! Nigdy nie stosuj silikonowego czy bentonitowego żwirku przeznaczonego dla kotów do klatki z gryzoniami, ponieważ skutki zjedzenia takiego żwirku przez czworonoga mogą być fatalne dla zdrowia i życia szczura.
Im więcej pochylni, półek czy hamaków – tym lepiej! Warto, by były w różnych rozmiarach i miejscach.
Może to być zarówno domek materiałowy, jak i drewniany czy kartonowy. Warto także kupić tunel lub kilka tuneli, w których pupile będą mogły się schować.
Szczur żyje 2-3 lata. Jest to bardzo krótki czas w porównaniu z tym, ile żyje szynszyla czy królik miniaturowy. Musisz zdawać sobie sprawę, że nawet szczury z hodowli mogą chorować. Nie da się tego uniknąć, dlatego decydując się na kupno lub adopcję szczura, zastanów się, czy będziesz w stanie pokryć koszty jego ewentualnego leczenia w przyszłości.
Można, jeśli zaleci to lekarz weterynarii. Skóra i uszy gryzoni są bardzo wrażliwe na zmianę temperatury, dlatego nawet zwykła kąpiel może sprawić, że pupil będzie predysponowany do wystąpienia infekcji ucha czy układu oddechowego.
Warto jednak przemywać ogon szczura za pomocą przegotowanej wody lub soli fizjologicznej. Staraj się to jednak robić w sposób bardzo delikatny, nie pocieraj skóry zbyt mocno.
Bazą diety dla szczurów powinna być karma podstawowa będąca gotową mieszanką wszystkich składników odżywczych, które gryzoń potrzebuje. Jest to kompozycja suszonych owoców i warzyw, ziół, nasion i nie tylko. Znajdują się w niej także suszone mączniki i całe owady lub ich fragmenty.
Taka karma wygląda bardzo atrakcyjnie, ale istnieje prawdopodobieństwo, że gryzonie nie będą jej zjadać w całości – będą wybierać sobie najsmaczniejsze elementy i resztą nie będą zainteresowane. Konsekwencją takich zachowań jest nieprawidłowa masa ciała zwierząt i tendencja do chorób metabolicznych, bo szczury nie będą wówczas przyjmować wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po karmę granulowaną dla szczurów, która jest skomponowana w taki sposób, że zawiera taką samą ilość składników odżywczych w każdej granulce.
Dzienna dawka karmy dla szczura zależy oczywiście od jego masy ciała, wieku i kaloryczności danej karmy. Przyjmuje się, że czworonóg powinien otrzymywać około 5 g karmy na każde 100 g swojej masy ciała. Są to około 1-2 łyżki karmy. Dodatkowo czworonogi powinny dostawać też świeże warzywa i owoce, które urozmaicą ich dietę.
Surowe warzywa dla szczura:
Gotowane warzywa dla szczura:
Owoce dla szczura w domu:
W hodowli szczurów rasy nie są podzielone w taki sposób, jak ma to miejsce np. w przypadku psów czy kotów, dlatego mówimy bardziej o odmianach szczurów niż o typowych rasach. To, co wiadomo, to szczury można podzielić ze względu na pochodzenie, barwę okrywy włosowej, kolor oczu i kształt uszu.
Ile żyją szczury domowe? Szczury domowe nie żyją zazwyczaj bardzo długo, dlatego warto zadbać o zdrowie ukochanych gryzoni. Dobrym pomysłem są na pewno wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, który specjalizuje się w chorobach gryzoni. Ze względu na krótki czas życia czworonogów, takie wizyty warto powtarzać co pół roku. Lekarz weterynarii oceni, czy szczur ma odpowiednią masę ciała, sprawdzi jego uzębienie, omaca struktury jamy brzusznej, osłucha i zbada krew, jeśli będą ku temu jakieś wskazania.
To, co sam możesz zrobić w domu, to dbać o jakość jedzenia i wody, które podajesz swojemu pupilowi. Upewnij się, że zawsze są one świeże. Możesz też skorzystać z gotowych suplementów diety dla szczurów i innych preparatów poprawiających kondycję tych przesłodkich gryzoni. Pamiętaj jednak, by wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie doboru najlepszego produktu.
Autorka: Natalia Ciszewska