Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfona. Sprzęt pozwala nam kontaktować się ze znajomymi i rodziną, załatwić różne sprawy, skorzystać z sieci społecznościowych posłuchać ulubionej muzyki, obejrzeć film lub zwyczajnie wypełnić wolny czas, np. podczas jazdy autobusem lub podczas czekania w kolejce. W codziennym zgiełku i zamieszaniu nietrudno przez przypadek uszkodzić ekran, np. po upuszczeniu urządzenia na ziemię. Wielu z nas chodzi więc z ekranami „ozdobionymi” pęknięciami, rysami lub drobnymi ubytkami. Chociaż zagrożenia może w części wyeliminować kupno etui lub wytrzymałego pokrowca, wiele osób decyduje się na inne rozwiązania. Z artykułu dowiesz się, co będzie lepsze, szkło czy folia na smartfona.
Folia ochronna to najtańszy sposób na bezpośrednie zabezpieczenie ekranu smartfona przed uszkodzeniami. Jest to cienka i samoprzylepna warstwa elastycznego materiału wykonanego z tworzywa sztucznego, który naklejamy bezpośrednio na wyświetlacz. Jej głównym zadaniem jest jego ochrona przed zarysowaniami, począwszy od drobnych mikrorysek wynikających z codziennego użytku, a skończywszy na głębokich i widocznych gołym okiem rysach, zrobionych np. w kieszeni kluczami. Niestety nie zapobiegną one jednak pęknięciom szkła przy upadkach, choć mogą zminimalizować jego skutki.
Folie są względnie tanie, wydamy na nie od kilku do kilkudziesięciu złotych. Musisz jednak oczywiście wybrać egzemplarz dopasowany do twojego modelu smartfona. Pułapką jest jednak kupowanie najtańszych produktów od niesprawdzonych producentów, zdarza się bowiem często, że otrzymamy niepasującą i źle przyciętą folię, która w dodatku szybko zacznie się odklejać. Nierzadko też może pogarszać jakość obrazu, zmniejszając kąty widzenia lub jasność wyświetlacza. Najlepiej sięgać więc po modele ze sprawdzonych sklepów, w przypadku najpopularniejszych telefonów trafimy też na oficjalnie licencjonowane folie.
Proces zakładania folii ochronnej na smartfona odstrasza wiele osób. Niestety łatwo w tym przypadku bowiem popełnić nieodwracalny błąd. Stosując się jednak do kilku wskazówek i zachowując cierpliwość, nie powinieneś mieć z tym problemów.
Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie ekranu telefonu z wszelkich zanieczyszczeń i tłustych śladów. Nawet drobna cząstka kurzu może bowiem sprawić, że na powierzchni folii pojawią się bąbelki powietrza, które będą irytować podczas korzystania z telefonu. Następnie odklejamy warstwę zabezpieczającą i powoli przykładamy folię do ekranu. Do niektórych folii dołączane są akcesoria, takie jak ściereczki oraz łopatka do usuwania bąbelków powietrza.
Szkło ochronne dla smartfona to produkt z wyższej półki cenowej, za który zapłacimy co najmniej kilkadziesiąt złotych. Koszt zależy tu w dużej mierze od posiadanego modelu smartfona. Ten gadżet ochronny zapewnia znacznie lepszą ochronę ekranu przed uszkodzeniami. Niestraszne są mu nie tylko przypadkowe zarysowania, ale także upadki z wysokości.
Jego nazwa nie jest też przypadkowa, bowiem składa się z niezwykle wytrzymałego i elastycznego szkła hartowanego. Jest ono połączone z kilkoma warstwami tworzyw sztucznych nadających mu unikalnych właściwości. Powierzchnia większości szkieł pokryta jest dodatkowo tzw. powłoką oleofobową, zapobiegającą powstawaniu na niej smug i tłustych śladów zostawianych przez palce.
Jakie szkło na telefon wybrać? W przypadku szkieł równie ważne jest wybranie dobrze dopasowanego modelu od zaufanego producenta lub sklepu. Źle wykonane egzemplarze mogą bowiem wpływać na jakość obrazu, a także niespodziewanie się odklejać na brzegach.
Proces instalacji szkła przebiega praktycznie identycznie jak w przypadku folii ochronnej. Wpierw dokładnie oczyszczamy powierzchnię ekranu, a następnie powoli i ostrożnie przyklejamy szkło. Ze względu na materiał nie musimy przejmować się bąbelkami powietrza, operacja jest więc nieco mniej stresująca.
To, czy wybieramy szkło, czy folię na smartfona, zależy od kilku czynników. Jeżeli nasz telefon posiada ekran już fabrycznie zabezpieczony wstrząso- i rysoodpornym materiałem typu gorilla glass, dokupienie dodatkowego naklejanego szkła mija się kompletnie z celem i jest zbędnym wydatkiem. W takim przypadku dla bezpieczeństwa można zaopatrzyć się w dobrą folię. W pozostałych przypadkach szkło jest bardziej solidnym i estetycznym rozwiązaniem.
Po folię sięgamy jednak, gdy chcemy ochronić ekrany z zaokrąglonymi brzegami, ze względu na elastyczność tylko ona jest bowiem w stanie je dobrze w całości zabezpieczyć, chyba że postawimy na szkło ze specjalną ramką z tworzywa. Produkt jest też dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy akurat pieniędzy na zakup droższej alternatywy lub nie możemy znaleźć w ofercie sklepów szkła przeznaczonego dla naszego modelu smartfona.