Ucząc się do egzaminów na studiach i sprawdzianów w szkole, coraz częściej korzystamy z urządzeń multimedialnych. Stają się dla nas niezbędnymi pomocami w nauce. Przechowujemy w nich własne notatki, filmy instruktażowe, zadania. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu nie jest już taki prosty. Podpowiadamy, czym się kierować, decydując się na konkretny tablet do nauki.
Jeśli szukamy odpowiedniego narzędzia, które pomoże nam samym lub naszym dzieciom w nauce, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tablet. Jaki tablet kupić i dlaczego warto na niego postawić?
Podstawową zaletą takiego sprzętu jest fakt, że wszystkie swoje notatki możemy przechowywać w jednym miejscu. To wyjątkowo pomocne w sytuacji, gdy regularnie musimy coś notować i w każdej chwili może pojawić się konieczność skorzystania ze swoich zapisków. Dodatkowo ważna jest dostępność programów, które ułatwiają przechowywanie danych lub przygotowywanie zadań. Ponadto tablety zazwyczaj mają bardzo intuicyjne wyświetlacze, co pomaga podczas słuchania wykładu.
Tablet do nauki to również dostępność w każdym miejscu. Uczniowie bardzo często spędzają czas poza domem. Niestety obowiązki ich nie omijają, a przygotowanie do sprawdzianów to absolutna konieczność. Przechowywanie notatek w swoim tablecie okazuje się wtedy błogosławieństwem. Urządzenie jest stosunkowo małe, więc zmieści się do torby lub plecaka. Uczeń może go zabrać ze sobą do szkoły, na trening, spotkanie z przyjaciółmi czy popołudnie u babci. Nieważne, gdzie będzie, zawsze może z niego korzystać.
Jeśli mierzymy się z zakupem tabletu dla dziecka, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania jego obudowy. Niestety maluchy nie zawsze są ostrożne, co skutkuje zniszczeniami czy zarysowaniami. Możliwe, że tablet do nauki będzie zabierany do szkoły, przenoszony z miejsca na miejsce w domu, wynoszony na ogród. Niestety musimy liczyć się z tym, że niejednokrotnie może spaść lub zostać przyciśnięty przez książki lub zabawki.
Kupując tablet dla ucznia, warto wybrać model z odporną obudową. Odpowiednim rozwiązaniem będzie urządzenie wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub aluminium. Taki materiał jest stosunkowo odporny na zarysowania i upadki. Możemy również poszukać wodoszczelnych egzemplarzy, ale ta cecha dotyczy tylko nielicznych urządzeń. Aby zatroszczyć się o większe bezpieczeństwo nowego sprzętu zawsze możemy poszukać odpowiedniego etui, które dodatkowo ochroni nasz tablet.
Drugą, równie istotną cechą jest ekran. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na rozdzielczość, która będzie dostosowana do potrzeb naszego dziecka. Skoro szukamy urządzenia, na którym będzie mogło się ono uczyć, to absolutnym minimum staje się rozdzielczość HD. Natomiast większą precyzję i szczegółowość obrazu zapewnia rozdzielczość Full HD.
Pamiętajmy, że nasza pociecha będzie na tym tablecie czytać lektury, oglądać krótkie filmy, dzięki którym lepiej zrozumie materiał, zapisywać notatki i wykonywać zadania. Musimy zadbać o to, by ekran nie psuł wzroku dziecka poprzez zamazany wyświetlacz.
Oprócz rozdzielczości powinniśmy również zwrócić uwagę na rozmiar ekranu, który będzie najbardziej optymalny do codziennego wykorzystywania w szkole i podczas nauki w domu. Największą popularnością cieszą się modele, które mają 8 i 10.1 calowe wyświetlacze.
Odpowiednie nasycenie kolorów i dostosowanie jasności odgrywają istotną rolę. Gdy korzystamy z urządzenia co najmniej kilka godzin dziennie, nasz wzrok szybko się męczy. By zadbać o niego, warto wybierać tablety z wysoką technologią obrazu.
Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na ekrany z technologią AMOLED. Zapewnia ona wysokie nasycenie kolorów. Możemy również wybrać technologię IPS, która jest trochę tańsza od AMOLED. Ona także gwarantuje odpowiedni kąt widzenia, nasycenie i komfort przy pracy.
Zdjęcia, notatki, filmy, materiały edukacyjne czy gry bardzo szybko mogą zajmować pamięć naszego urządzenia. Szkoda by było, gdyby dziecko musiało wybierać, które notatki są ważniejsze od pozostałych. Warto zadbać o to, by pamięć tabletu sprostała potrzebom edukacyjnym naszego malucha.
Podczas zakupów warto wybierać modele, które mają minimum 4 GB RAM. Nie powinniśmy schodzić poniżej tej pojemności, ponieważ szybko może się okazać, że tablet nie daje rady... Dobrze by było, by urządzenie miało również opcję rozbudowania pamięci dzięki karcie microSD. To zapewni nam bezpieczeństwo na wypadek, gdyby cała pamięć została już zapełniona.
Poszukując urządzenia, z którego będziemy mogli się uczyć, musimy również zwrócić uwagę na wytrzymałość jego baterii. Szkoda by było, by podczas wykładu nagle się nam rozładowała, a my byśmy zostali bez podstawowego narzędzia do pracy. Nie zawsze znajdziemy miejsce, w którym moglibyśmy podłączyć tablet do ładowania.
Dlatego absolutnym minimum staje się opcja gotowości do działania przez przynajmniej 5-6 godzin. Mowa tu o korzystaniu bez przerwy, przy wciąż włączonym ekranie. Jeśli oczekujmy czegoś trwalszego, powinniśmy poszukać modeli wytrzymujących nawet 10 godzin. To oczywiście opcja dostępna przy droższych urządzeniach. Jeśli jednak jest dla nas ważna, nie powinniśmy oszczędzać.
Oprócz podstawowych, wymienionych wyżej cech warto również zwrócić uwagę na kompatybilność z akcesoriami. Czasami będą to ołówki, innym razem klawiatura, umożliwiająca sprawną pracę w edytorach tekstu. Wszystko zależy od tego, ile lat ma uczeń, na jakich przedmiotach lub kursach będzie korzystał z tabletu i jakie cechy są dla niego najistotniejsze. W końcu co innego będzie się liczyć dla dzieci, które pracują nad pisaniem pięknych tekstów, a co innego dla zapalonych grafików.
Już w wypadku tabletu do 1000 złotych możemy liczyć na przyzwoite parametry. Naprawdę wymagający użytkownicy powinni sięgnąć po urządzenia za około 25000 złotych. W tej cenie znajdziemy tablety, które z powodzeniem zastąpią komputer.
Autorka: Aleksandra Bartosik