Data modyfikacji:

Jaki tablet do pracy wybrać?

Jeśli chodzi o przenośność i wszechstronność, nic nie może się równać z najlepszymi tabletami na rynku. Zaspokajają one jedną z najważniejszych potrzeb pracownika: produktywność. W pracy tablety muszą mieć wystarczającą moc obliczeniową, aby sprostać wymagającym zadaniom, długi czas pracy baterii, aby zapewnić zasilanie podczas długich sesji roboczych, oraz wysoką wytrzymałość w przypadku tabletu do pracy w terenie.

tablet

Tablet do pracy biurowej

Dzięki nowoczesnym postępom w technologii mobilnej tablety do pracy biurowej oferują teraz poziom wydajności, który może konkurować z laptopami. Mogą obsługiwać szeroką gamę aplikacji, a ich smukła i lekka konstrukcja oznacza, że można je łatwo nosić ze sobą, co czyni je idealnymi dla osób pracujących w podróży.

Tablety z systemem Android i Apple mają ogromną kolekcję aplikacji, które mogą pomóc w pracy biznesowej, chociaż wśród najlepszych tabletów biznesowych znajdują się również tablety z systemem Windows 10.

Wyposażenie, takie jak klawiatury Bluetooth, rysiki, słuchawki z redukcją szumów, sprawia, że tablety biznesowe stają się wszechstronnymi urządzeniami do pracy. Podpowiadamy, jaki tablet do pracy będzie najlepszym wyborem.

Tablet do pracy w terenie

Wypełnianie formularzy, przeglądanie informacji o kliencie lub pracy, a nawet pobieranie płatności⁠ — te zadania można teraz wykonywać cyfrowo (zamiast papieru i długopisu).

Podczas pracy w terenie, potrzebny jest nam wytrzymały tablet. Rozważając modele, należy szukać czegoś wodoodpornego, pyłoszczelnego lub odpornego na wstrząsy.

Tablet do pracy na budowie lub w innych miejscach, które narażają tablet na uszkodzenia, cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością. Rozważając modele, należy szukać urządzenia wodoodpornego, pyłoszczelnego lub odpornego na wstrząsy. Te funkcje może zapewnić nam również dobrej jakości etui dostępne na rynku.

Sprawdź, jaki tablet do 1000 warto wybrać

Pojemność tabletu do pracy

Pamięć urządzenia jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych punktów, które należy wziąć pod uwagę przed kupnem tabletu. Chociaż przechowywanie w chmurze pomaga w zwolnieniu cennego miejsca na urządzeniu, to naprawdę pomaga tylko w przypadku dokumentów.

Czas pracy baterii

Wielu producentów tabletów podaje szacowany czas pracy baterii na arkuszu specyfikacji, jednak warto zerknąć na jej rozmiar dla porównania. Pojemność baterii może się różnić w zależności od rozmiaru urządzenia, ale zazwyczaj jest to od 6000 mAh do 8000 mAh, czasami w zakresie 3000 mAh w przypadku mniejszych urządzeń. Pojemność baterii nie powie jednak całej historii, dlatego warto połączyć tę wiedzę z szacowaną żywotnością baterii, aby podjąć właściwą decyzję.

Wydajność

Aby zyskać pojęcie o tym, jak będzie działać wybrany tablet, należy sprawdzić dwie główne specyfikacje: procesor i pamięć RAM. Prawdopodobnie wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do patrzenia na te specyfikacje na naszych komputerach.

Należy zwrócić uwagę na prędkość (mierzoną w GHz) i liczbę rdzeni. Szybkość jest dość łatwa do zrozumienia, a wyższa prędkość dyktuje, jak szybki jest procesor w porównaniu z innymi.

Każdy rdzeń jest osobnym procesorem, który może wykonać własne zadanie. Im większa liczba rdzeni, tym bardziej tablet będzie w stanie rozłożyć pracę, dzieląc różne zadania na poszczególne rdzenie.

Im więcej dostępnej pamięci RAM, tym lepsza wielozadaniowość tabletu. Są od tego pewne wyjątki, ale generalna zasada jest taka, że im więcej pamięci RAM, tym lepiej.

Ogólnie rzecz biorąc, należy dążyć do 2-3 GB standardowej pamięci RAM dla tabletów z Androidem i 4-8 GB dla tabletu z systemem Windows. Wyjątkiem jest tutaj linia iPadów firmy Apple, w której tak naprawdę nie ma dużego wyboru ani procesora, ani ilości pamięci RAM.

System operacyjny

Ostatecznie sprowadza się do preferencji. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka różnic. Historycznie rzecz biorąc, system iOS firmy Apple zawierał większą liczbę aplikacji zoptymalizowanych pod kątem przeglądania na tablecie. Android miał trochę trudny start w tej dziedzinie, a niektórzy mogą twierdzić, że nigdy tak naprawdę nie nadrobił zaległości. Jednak tablety z Androidem mogą oferować kilka interesujących dodatków i opcji.

Tablety z systemem Windows korzystają z tego, co Microsoft nazywa „aplikacjami uniwersalnymi”. Są to aplikacje stworzone do działania na wszystkich urządzeniach z systemem Windows, które można łatwo skalować i dostosowywać do różnych typów i rozmiarów urządzeń.

W przypadku Androida mamy nieco więcej różnorodności i kilka interesujących dodatków. Samsung na przykład dodał obsługę wielu okien do swoich tabletów. Dodatkowo firma korzystająca z platformy Google Android for Work, może używać jednego urządzenia zarówno do zadań służbowych, jak i osobistych, zachowując jednocześnie wszystko osobno, zapewniając bezpieczne środowisko pracy.

Warto wspomnieć, że system Windows zawiera imponujące funkcje bezpieczeństwa. Pomiędzy podstawowym szyfrowaniem, modułem Trusted Platform Module (TPM) i nadchodzącymi wysiłkami firmy Microsoft dotyczącymi biometrii z funkcją „Windows Hello” w systemie Windows 10, mamy wiele opcji zabezpieczania danych na tablecie z systemem Windows.

Podsumowanie

Wybierając tablet do pracy biurowej czy tablet do pracy w terenie, należy zdecydować, czego wymagamy od urządzenia. Ułatwiając sobie decyzję, warto najpierw zacząć od pytania — jakie funkcje i właściwości są nam potrzebne? Następnie określić budżet i kupić tablet z najlepszą specyfikacją sprzętową.

Autor: Konrad Pabian