Data modyfikacji:

Jaki tablet do samochodu wybrać?

Urządzenia mobilne stały się nieodłączną częścią naszego życia, z którą bardzo trudno się rozstać, oferują one bowiem do niezliczone liczby funkcji, przydatnych w najróżniejszych sytuacjach. Wiele osób wykorzystuje ich potencjał także podczas podróży autem. Z tego też powodu, jeżeli nasz pojazd nie został wyposażony w wielofunkcyjny komputer pokładowy i stacje multimedialne, decydujemy się na dedykowany tablet do samochodu. W artykule staramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie urządzenia najlepiej sprawdzą się w tej roli?
tablet do samochodu

Na co zwracamy uwagę przy wyborze tabletu do auta?

Jaki tablet wybrać? Przy kupnem tabletu w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego przeznaczenie. Z urządzeń korzystamy zazwyczaj na trzy podstawowe sposoby.

Tablet wielofunkcyjny do samochodu

W pierwszym urządzenie pełni rolę wielofunkcyjnego centrum multimedialnego, pozwalającego połączyć się z internetem, posłuchać muzyki lub obejrzeć film. Ze sprzętu korzystają nasi pasażerowie. Trzymają go najczęściej w ręku lub na kolanach. W roli tych urządzeń sprawdzi się doskonale większość modeli dostępnych na rynku, z ekranami o przekątnej od 7 do 10 cali. Do korzystania z sieci nie potrzebne jest gniazdu Wi-Fi ponieważ możemy równie dobrze korzystać z hotspotu smartfona.

Tablet do samochodu dla dziecka

Podobną rolę pełni również tablet do samochodu dla dzieci. Sprzęt jest prawdziwym wybawieniem dla rodziców wybierających się z dziećmi w wielogodzinną podróż, która błyskawicznie nuży ich pociechy. Jaki tablet dla dziecka wybrać? Powinien być on jednak przystosowany do potrzeb młodego użytkownika. Najlepiej więc, by posiadał mniejszy i wygodniejszy w trzymaniu ekran, a także niższą wagę. Jeżeli z urządzenia korzystać będzie dwójka dzieci warto postawić jednak na model 10-calowy.
Z drugiej strony powinien być trwały i solidnie zbudowany. Najmłodsi mają bowiem tendencję do upuszczania urządzenia np. gdy coś ich rozproszy na za szybą auta. Wielu producentów oferuje nawet specjalne odporne na wstrząsy dziecięce obudowy do tabletów. Czasem warto też zadbać o solidne przymocowanie sprzętu na stałe za pomocą specjalnego uchwytu lub ramki (o których nieco dalej), tablet stanowi bowiem niemałe zagrożenie dla zdrowia pasażerów podczas wypadku.
Pamiętajmy, że oprogramowanie tabletów z Androidem i iOS jest wyposażone w opcje ochrony rodzicielskiej, które pomagają ograniczyć dziecku dostęp do wybranych stron internetowych oraz niektórych aplikacji i gier. Popularne serwisy wideo, takie jak Netflix mają również wersje posiadające wyłącznie treści przeznaczone dla najmłodszych. Pozwala to spokojnie skupić się rodzicom na drodze lub innych zajęciach.

Tablet nawigacyjny do samochodu

Z tabletu w aucie korzysta się również w roli komputera nawigacyjnego. Większe rozmiary urządzenia sprawiają, że wyświetlana przez niego mapa jest czytelniejsza niż na telefonie. Mamy też łatwiejszy dostęp do dodatkowych funkcji, taki jak licznik przejechany kilometrów etc. Do tego celu kupujemy więc tablet z wbudowanym modułem GPS i wejściem na kartę SIM. Należy pamiętać, że darmowe aplikacje, takie jak mapy Google, nie będą zawsze sprawdzać się w drodze, zwłaszcza podczas dłuższych wyjazdów poza miasto. Dlatego też zalecane jest korzystanie z komercyjnego oprogramowania, opartego o płatne subskrypcje, które oferuje dokładne i ciągle aktualizowane mapy drogowe, z przydatnymi oznaczeniami znaków drogowych, aktualnych remontów etc.
Tablet nawigacyjny do auta powinien odznaczać się pojemną baterią (włączony GPS bardzo mocno ją obciąża), a także mocnymi głośnikami, dzięki którym wskazówki nawigacji będą dobrze słyszalne podczas jazdy. Sprzęt powinien charakteryzować się też jasnym i mało refleksyjnym ekranem. Zazwyczaj do nawigacji używamy mniejszych modeli o przekątnej 7 lub 8 cali.

Mocowanie tabletu w samochodzie

Jak już zaznaczyliśmy, tablety możemy zamontować w wielu miejscach samochodu wykorzystując do tego specjalne uchwyty. Dla pasażerów na tylnych siedzeniach sprzęt montuje się zazwyczaj do zagłówków przednich foteli. Są one zamknięte w ramkach pozwalających na pewien stopień nachylenia ekranu. Decydując się na zakup takie gadżetu sprawdzamy jakość jego wykonania, tańsze modele mogą (zwłaszcza w przypadku, gdy korzystają z nich dzieci), ulec dość szybko uszkodzeniu.
Z przodu tablety umieszcza się bardzo często na wysięgniku przymocowanym do szyby za pomocą przyssawki. Innym rozwiązaniem są też mocowania umieszczane na desce rozdzielczej. Pamiętajmy jednak, by ekran nie znajdował się zbyt blisko kierownicy, bo będzie rozpraszał nas podczas jazy i utrudniał manewrowanie pojazdem. Zdecydowana większość uchwytów w sprzedaży to modele uniwersalne pasujące do urządzeń w standardowych rozmiarach od 7 do 10 cali, czasami umieścimy w nich też mniejszego smartfona.

Zasilanie tabletu w samochodzie

Tablety powinny być wyposażone w duże akumulatory, pozwalające na nieprzerwane działanie sprzętu przez wiele godzin. Oczywiście powinniśmy również zaopatrzyć się w samochodową ładowarkę USB, która pozwala podładować sprzęt. Pamiętajmy jednak, żeby dokupić też odpowiednio długi kabel, pozwalający na uzupełnianie baterii na dowolnym siedzeniu auta.
Zdjęcie: Envato Elements