Data modyfikacji:

Taras z kostki: jak zrobić taras z kostki brukowej?

To trwałe i praktyczne rozwiązanie, które świetnie się prezentuje. A jakby tego było mało, taras z kostki brukowej możesz wykonać nawet samodzielnie. Jak to zrobić?

Wszystko na temat tarasu z kostki brukowej

taras z kostki

Taras z kostki – dlaczego warto?

Taras z kostki brukowej to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Nie bez przyczyny – kostka brukowa jest bardzo wytrzymała i odporna na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Tak wykończony taras będzie ci służyć w dobrym stanie przez długi czas. Co więcej, materiał nie wymaga konserwacji jak np. drewno.

W sprzedaży znajdziesz wiele różnych typów kostki brukowej, różniących się kolorami, kształtami i rozmiarami. Dzięki temu możliwe jest układanie ciekawych kompozycji na posadzce tarasowej, co dodatkowo sprawi, że taras będzie prezentować się jeszcze ciekawiej.

Nowoczesny taras z kostki brukowej to także dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zaaranżować ogród w spójny sposób – kostka sprawdzi się świetnie także na ścieżkach ogrodowych.

Świetnie będą też wyglądały schody z kostki brukowej - jeżeli twój taras znajduje się na podwyższeniu.

Dodatkowo jest to stosunkowo tanie rozwiązanie i ponadto koszty wykonania tarasu tego typu można ograniczyć poprzez samodzielne ułożenie posadzki z kostki na tarasie. Jak wykonać to zadanie?

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

  • Płukana
  • Postarzana
  • Strukturalna
  • Przemysłowa

Istnieje również specjalna kostka tarasowa (podobna do kostki ogrodowej), którą szczególnie polecamy, jeśli planujecie właśnie remont tarasu i zastanawiacie się, jaki materiał wykończeniowy ułożyć na podłodze.

Taras z kostki brukowej: przygotowanie podłoża

Pierwszym etapem prac nad tarasem z kostki jest przygotowanie podłoża. Na szczęście, w przypadku nowoczesnych konstrukcji z bruku, nie ma potrzeby przygotowania fundamentów, jak np. podczas montażu tarasu drewnianego. To znacznie usprawnia prace.

Na początek należy wytyczyć miejsce pod taras oraz jego granice i zniwelować podłoże. Trzeba usunąć warstwę ziemi o grubości mniej więcej 20 - 30 cm.

  • Obrzeża – na początek należy wkopać krawężniki, które wytyczą granice tarasu i ustabilizują spodnie warstwy podłoża. Obrzeża należy osadzić w gruncie oraz zabezpieczyć zaprawą.
  • Drenaż – pierwsza warstwa, jaka tworzyć będzie podłoże dla tarasu z kostki brukowej, to tłuczeń. Kruszywo będzie pełnić funkcję drenażu, dzięki czemu woda opadowa nie będzie zalegać na powierzchni tarasu.
  • Podsypka – kolejna warstwa to drobne kruszywo lub piasek. Podsypkę wysypuje się bezpośrednio na warstwie drenującej. Na tym etapie należy uformować podłoże tak, aby zachowany był spadek w kierunku od drzwi balkonowych i ściany do ogrodu.
Na tym etapie podsypkę należy utwardzić za pomocą zagęszczarki, aby grunt był stabilny. Urządzenie tego typu można wypożyczyć w lokalnych sklepach ogrodniczych i innych placówkach tego typu.

Układanie kostki brukowej

Osadzanie kostek brukowych w docelowym miejscu nie jest trudnym zadaniem. Ten etap prac należy wykonywać partiami o szerokości około metra, co pozwala na precyzyjne układanie materiału oraz ewentualne korygowanie niedociągnięć.

Po ułożeniu każdej kolejnej kostki na taras, należy dobić ją za pomocą młotka gumowego, dzięki czemu całość będzie stabilna, a bruk będzie się trzymać wcześniej przygotowanego podłoża.

Ostatnim etapem prac jest wypełnienie szczelin pomiędzy kostkami brukowymi. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że spomiędzy bruku wyrastać będą chwasty, a całość podłoża będzie stabilniejsza.

Szczeliny można wypełnić przy użyciu tego samego materiału, z jakiego wykonana została podsypka, czyli np. z piasku. Należy rozprowadzić jego sporą ilość na całej powierzchni tarasu, a następnie wmieść go między szczeliny.

Do dość czasochłonne i wymagające precyzji zajęcie, ponieważ trzeba wypełnić wszystkie szczeliny, jednak jest to niezbędny etap prac. Po jego zakończeniu nadmiar piasku wystarczy zmieść.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny