Data publikacji:

TBW. Co to znaczy w kontekście dysków SSD?

Wybierając nowy dysk SSD, bez względu na to, czy jest to model 2,5 cala, czy też urządzenie M.2, przeglądając specyfikację techniczną urządzenia spotkasz się z pewnością z terminem TBW. Z artykułu dowiesz się, co to jest TBW i czy rzeczywiście warto zwracać uwagę na ten parametr podczas zakupów.
tbw co to

Dyski SSD – podstawowe informacje

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na dręczące cię pytanie, warto jednak przedstawić kilka podstawowych faktów na temat dysków SSD, które pozwolą lepiej zrozumieć, jakie znaczenie dla ich działania ma wskaźnik TBW. Czym się różni dysk SSD a HDD? Napędy SSD, w przeciwieństwie do odchodzących do lamusa modeli magnetycznych (HDD), zapisują informacje na kościach pamięci NAND, zasadą działania oraz konstrukcją zbliżonych do tych, które spotykamy w zwykłych pendrive’ach.
Rozwiązanie to nie tylko zmniejsza zużycie energii, ale także znacząco zwiększa szybkość zapisu oraz odczytu danych, co z kolei przekłada się na wzrost wydajności systemu operacyjnego oraz wielu programów i gier. Dyski SSD odznaczają się też niezwykle dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Nie straszne są im uderzenia oraz mocne wstrząsy, o które nietrudno, zwłaszcza w przypadku laptopów. W dużej części wynika to z tego, że są pozbawione delikatnych elementów mechanicznych, które montowane są w HDD.
Teoretycznie może więc wydawać się, że dysk SSD może z powodzeniem działać w nieskończoność i zachowywać swoje właściwości przez wiele lata. Rzeczywistość jest jednak nieco inna i choć urządzenia tego typu są rzeczywiście niezwykle odporne, nie są one jednak nieśmiertelne i z czasem mogą odmówić nam posłuszeństwa, bez jakiekolwiek możliwości naprawy, a często i odzyskania danych. O potencjalnej wytrzymałości na zużycie napędu informuje nas wskaźnik TBW, który określany jest na podstawie testów przez producentów sprzętu.

Wskaźnik TBW – co to?

TBW to parametr określających maksymalny limit zapisu danych w trakcie życia urządzenia, który wyrażony jest w terabajtach (ang. terabytes written). Dla przykładu, dysk SSD o pojemności 250 GB może mieć wskaźnik TBW wynoszący 150 TB. Oznacza to, że użytkownik może zapisać na dysku w sumie 150 TB, po przekroczeniu tego limitu niewspółmiernie wzrośnie ryzyko wystąpienia błędów podczas pracy napędu lub jego całkowitego uszkodzenia, wynika to z wielokrotnego zapisu oraz odczytu danych, które powoli doprowadzają do degradacji całego układu.
Nie warto jednak popadać tutaj w panikę, bowiem limit ten, przy nawet dość intensywnym użytkowaniu, przekroczymy dopiero po co najmniej kilku latach codziennego korzystania z SSD. Zazwyczaj w tym czasie i tak zdecydujemy się na kupno nowego komputera / wymianę podzespołów.
Zaznaczmy też, że wartość TBW jest tylko szacunkowa i przybliżona. Po przekroczeniu limitu nasz napęd automatycznie nie odmówi posłuszeństwa, ale producent umywa w tym wypadku ręce i nie będzie skory do wymiany lub naprawy gwarancyjnej.
Przeciętnemu konsumentowi wartość TBW daje wyobrażenie o jakości wykonania dysku SSD. Dlatego też starajmy się wybierać modele o jak najlepszym parametrze tego typu. TBW ma większe znacznie dla właścicieli serwerowni oraz sprzętu komputerowego przeznaczonego do stricte profesjonalnych zastosowań.
Zdjęcie: Envato Elements