Data publikacji:

Dysk SSD a HDD. Czym się różnią i który wybrać?

Dysk SSD czy HDD? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników, którzy chcą kupić nowy dysk do swojego komputera. Analizujemy, czym dokładnie różnią się oba rozwiązania, a także który z modeli jest dobrym wyborem.

Dysk SSD i HDD – charakterystyka  

Dysk HDD inaczej jest nazywany dyskiem talerzowym, ponieważ składa się z dwóch talerzy, które wprawione w odpowiednie obroty powodują odczytywanie informacji z komputera. Do działania dysku HDD niezbędny jest nośnik magnetyczny oraz głowice elektromagnetyczne, które są zamontowane na specjalnych ramionach. To głowice odpowiadają za zapis i odczyt danych. Odpowiednie natężenie pola magnetycznego powoduje wykonanie konkretnej czynności, w tym przypadku odczytu bądź zapisu.  
Dyski HDD mają prędkość obrotową wynoszącą od 5400 obr./min do nawet 15 000 obr./min. Zdecydowanie częściej możemy znaleźć dyski twarde, które maksymalnie mają prędkość 7200 obr./min. Dysk HDD, zbudowany z mechanicznych elementów, jest podatny na uszkodzenia. Wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, aby głowice zaczęły pracować w sposób nieprawidłowy. Szansa na utratę danych jest duża. Zdarza się, że dyski HDD ulegają awarii, co również może stanowić zagrożenie dla utraty ważnych plików.  
Dyski SSD, nazywane również dyskami półprzewodnikami, nie mają żadnych mechanicznych elementów. Budowa opiera się na obecności pamięci flash, pamięci podręcznej oraz kontrolera. To sprawia, że rozmiary dysku SSD w porównaniu do HDD są kilkukrotnie mniejsze. To nie jedyna zaleta, ponieważ transfery danych w konstrukcjach SSD są nieporównywalnie wyższe i mogą sięgać nawet 4000 Mb/s w trybie odczytu, jak i zapisu. To daje ogromną przewagę nad dyskami HDD nie tylko pod względem przesyłania plików. Komputer z dyskiem SSD będzie w stanie dużo szybciej uruchomić system operacyjny lub skrócić czas wczytywania ulubionej gry.  

Dysk SSD a HDD – pojemność  

Dyski HDD nadal cieszą się zainteresowaniem dzięki dobremu stosunkowi pojemności do ceny. Dysk o pojemności 1 TB można kupić już za mniej więcej 200 złotych. Nieco gorzej na tym polu wypadają dyski SSD. Dla porównania taka sama pojemność, jednak w wersji SSD, kosztuje około 400–500 złotych. Z tego powodu dyski SSD są dobre do przechowywania najważniejszych plików, a także systemu operacyjnego. Jeśli szukasz dysku do magazynowania dużej ilości danych, to tańszym rozwiązaniem będzie zakup dysku HDD.  

Który dysk jest lepszy – SSD czy HDD?  

Dyski SSD mają przewagę nad dyskami HDD praktycznie na każdym polu. Rewelacyjne transfery danych, mała awaryjność czy kompaktowe rozmiary sprawiają, że do codziennego użytkowania to doskonały wybór. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dyski SSD są drogie. Dla użytkowników, którzy mają ogromne ilości zdjęć i filmów będzie to nieopłacalny zakup. Dobrym kompromisem jest posiadanie dwóch dysków. Jednego SSD na system i aplikacje oraz HDD na pozostałe dane.  
W bezpośrednim porównaniu trzeba jednak ocenić, że dyski SSD nie mają sobie równych. Nie bez powodu montuje je się w zdecydowanej większości komputerów. W dobie sprzętów nagrywających w rozdzielczości 4K, a nawet 8K, przesłanie filmu zajmie zdecydowanie mniej czasu. Dysk SSD to przede wszystkim komfort użytkowania, za który warto zapłacić każdą złotówkę.  
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.