Data modyfikacji:

Jakie parametry pamięci RAM wpływają na wydajność komputera?

Pamięć RAM jest jednym z podstawowych komponentów budowy komputera, a także wielu urządzeń mobilnych. Jej uszkodzenie prowadzi nieodmiennie do kompletnego zatrzymania pracy peceta. Przeglądając oferty sklepów z częściami PC, zauważymy, że poza pojemnością kości RAM są opisywane także kilkoma innymi technicznymi terminami. W artykule przedstawiamy pokrótce znaczenie, jakie mają poszczególne parametry pamięci RAM.
Jakie parametry pamięci RAM wpływają na wydajność komputera?

Czym jest pamięć RAM?

Do podstawowego zadania pamięci operacyjnej RAM (ang. Random Access Memory) należy przechowywanie tymczasowych danych używanych przez podzespoły PC i wszystkie aplikacje oraz programy uruchomione na komputerze. Bez niej nie uruchomimy systemu operacyjnego i nie rozpoczniemy w pełni pracy komputera. Informacje przechowywane w półprzewodnikowych kościach RAM są nieustannie nadpisywane i ulegają kompletnemu wymazaniu po wyłączeniu sprzętu.

Najważniejsze parametry pamięci RAM

Jaki RAM do laptopa czy komputera wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się zapoznać z najważniejszymi parametrami. Skupmy się zatem teraz na przedstawieniu opisu kilku kluczowych parametrów pamięci RAM.

Format pamięci RAM

Moduły pamięci operacyjnej montuje się zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. RAM przeznaczony dla obu typów sprzętu jest jednak ze sobą kompletnie niekompatybilny. Przenośne pecety używają kości z oznaczeniem SO-DIMM, natomiast standardowe „blaszaki” operują, korzystając z modeli DIMM. Zaznaczmy, że różnica ta wynika tylko z wielkości obu klas sprzętu – kości DIMM i SO-DIMM mogą mieć praktycznie identyczną wydajność i szybkość.

Typ pamięci RAM

Parametr ten określa technologię, w jakiej zbudowana została pamięć, co wpływa wprost na jej szybkość oraz wydajność. Obecnie spotkamy się prawie wyłącznie z kośćmi DDR3 oraz DDR4. Modele należące do tej drugiej kategorii oferują znacznie wyższe minimalne i maksymalne transfery danych (szybkość, z jaką pamięć zapisuje i odczytuje informacje, a tym samym też wydajność we wszystkich wykonywanych zadaniach). Zaznaczmy, że kolejne generacje technologiczne RAM-u nie są ze sobą kompatybilne. Kupując kość DDR3, nie zainstalujemy jej na płycie głównej z gniazdem DDR4, i odwrotnie.
Przeczytaj, jaki komputer do grafiki będzie dobrym wyborem

Pojemność pamięci RAM

Dla przeciętnego użytkownika to najważniejszy parametr opisujący RAM. Określa on ilość miejsca przeznaczonego na zapisywanie otrzymywanych danych, w które wyposażona została pamięć. Obecnie najpopularniejsze pojemności pojedynczych kości RAM to 8 lub 16 GB. Zauważmy, że wiele zestawów pamięci składa się z dwóch kości pracujących w tzw. trycie Dual Channel, którego obecność będzie zaznaczona w opisie produktu. Zapewnia on parze kości bardziej wydajne działanie niż pojedynczemu układowi o takiej samej wielkości, ponieważ dwa moduły są ze sobą zsynchronizowane i dzielą się zadaniami.
Jeżeli w naszym komputerze zainstalowana jest zbyt mała ilość pamięci, system operacyjny będzie spowalniał podczas wykonywania nawet najprostszych obowiązków, podobnie jak wiele programów. Możemy też spotkać się z problemem całkowitego zawieszania się OS-a. Dobrym testem wydajności może być tu jednoczesne uruchomienie kilkunastu/kilkudziesięciu zakładek w przeglądarce internetowej, która zazwyczaj dość mocno obciąża RAM.
Do pracy z laptopami i komputerami stacjonarnymi z Windows 10 zaleca się obecnie 16 GB pamięci RAM. Bardziej zaawansowane zadania (edycja filmów, aplikacje graficzne i projektowe) wymagają często nawet 32 GB.

Częstotliwość pamięci RAM w laptopie

Częstotliwość RAM-u określa szybkość pracy jego zegara. Wartość ta jest podawana w megahercach (MHz). Przyjęło się, że im taktowanie jest wyższe, tym pamięć lepiej radzi sobie podczas pracy i największego obciążenia. Uwaga! Parametr porównujemy jedynie w obrębie tej samej generacji pamięci, a więc np. DDR3 lub DDR4. Choć starsze kości mogą pracować z większą częstotliwością, nie oznacza to jednak, że są w jakikolwiek sposób realnie lepsze w wykonywaniu swoich obowiązków od nowszych modeli wykonanych w nowej technologii.
Zdjęcie: westend61 / Envato Elements