Data publikacji:

Jaki monitor z wbudowanym komputerem jest najlepszy?

Producenci sprzętów elektronicznych prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz bardziej innowacyjnych, wygodnych i kreatywnych rozwiązań. Monitory z wbudowanymi komputerami to jedno z nich. Kompaktowe urządzenia określane jako komputery All-in-One mieszczą w sobie wszelkie potrzebne podzespoły – jak płyta główna, procesor, nierzadko również napęd optyczny. Tego rodzaju monitory są rozwiązaniem praktycznym i estetycznym. Nie ma w ich otoczeniu zbędnych, plączących się kabli, dzięki czemu łatwiej o porządek wokół nich. U kogo sprawdzi się takie urządzenie, jak wybrać najlepsze i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

monitor

Komputer wbudowany w monitor – dla kogo będzie to dobra opcja?

Zastanawia się, jaki monitor do pracy będzie dobrym wyborem? Co powiesz na monitor z komputerem? Komputer z wbudowanym monitorem sprawdzi się przede wszystkim w biurach, recepcjach, bankach, rejestracjach i innych tego rodzaju placówkach, gdzie ma miejsce bezpośredni kontakt z klientem czy pacjentem. Urządzenie All-in-One pozwoli zachować porządek i zaoszczędzić cenne miejsce na często niewielkim biurku.

Tego rodzaju monitor z wbudowanym komputerem może okazać się dobrym wyjściem dla tych, którzy szukają opcji budżetowej. Zakup jednego urządzenia zamiast dwóch w mniejszym stopniu nadwyręży stan konta. Opcja oszczędniejsza nie oznacza jednak gorszych parametrów. Monitory All-in-One cechują się nierzadko bogatym i dobrej jakości wnętrzem.

Komputer wbudowany w monitor będzie świetną opcją dla osób ceniących sobie estetykę i porządek. Pozbycie się z bezpośredniego otoczenia kabli i „skrzynki” pozwala stworzyć przestrzeń, która będzie funkcjonalna, komfortowa i przyjemna dla oka. Sprawdzi się dobrze jako komputer domowy dla całej rodziny

Czym należy się kierować, wybierając monitor z wbudowanym komputerem?

Skoro to monitor – pierwszym kryterium wyboru powinien być ekran. Ma on kluczowy wpływ na wygodę i komfort użytkowania urządzenia. Za najbardziej optymalne przyjmuje się przekątne od 22 do 24 cali, jednak wybór w głównej mierze zależy od tego, jak monitor będzie wykorzystywany. Istotna jest także rozdzielczość. Obecnie inwestując w nowy sprzęt, nie warto skupiać się na niższej niż Full HD. 

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także funkcja dotyku. Monitor dotykowy z wbudowanym komputerem wprowadza nowy wymiar użyteczności. Od przeznaczenia monitora zależeć będzie także rodzaj karty graficznej. Do pracy biurowej wystarczy karta zintegrowana, jednak do gier i prac związanych z grafiką warto wybrać kartę dedykowaną.

Jedną z najistotniejszych kwestii jest także dysk. Zazwyczaj w opcjach tańszych montowane są dyski HDD. To opcja o dość dużej pojemności, jednak niepozbawiona wad. Lepszym wyborem będzie dysk SSD, który gwarantuje płynne i szybkie działanie urządzenia. Wiąże się on jednak ze znacznie wyższą ceną, dlatego warto zastanowić się, do jakich celów przeznaczony będzie monitor z wbudowanym komputerem. Ważnym parametrem jest także pamięć RAM. Obecnie minimum, pozwalającym na jakikolwiek komfort pracy, są 4 GB. Warto jednak, aby pamięci było jak najwięcej.

Dla wielu użytkowników elektroniki ważna jest także marka sprzętu. Najpopularniejszymi producentami komputerów All-in-One są Apple, Lenovo, HP, Asus czy Dell. Renomowana, sprawdzona marka często daje pewność, że zakupiony sprzęt będzie dobrej jakości, idealnie działającym urządzeniem. A jeśli coś pójdzie nie tak – pozostają gwarancja i reklamacje.

Przeczytaj, jak wybrać monitor dla programisty

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przydatna może okazać się obecność napędu optycznego. Choć obecnie większość plików dostępna jest do pobrania z dysków lub chmur, stacja DVD także czasem okazuje się potrzebna. Warto przy tym pamiętać, że obecność napędu wymaga dodatkowego miejsca, przez co monitor nie będzie już aż tak cienki i smukły.

Obecność złączy różnego rodzaju ma znaczenie. W tego rodzaju sprzętach jest ich mniej niż w klasycznych komputerach, jednak zwykle są wystarczające. Przydatne mogą okazać się nowoczesne złącza USB 3.0, USB-C czy Display Port. Dla wielu osób istotną kwestią jest także cena. Ta waha się od około 1500 zł do kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od oczekiwań względem wydajności, prędkości i sposobu wykorzystania urządzenia. Z tego względu przed inwestycją w monitor z wbudowanym komputerem warto przemyśleć tę kwestię.

Osoby, które będą zaniepokojone perspektywą ewentualnej kradzieży urządzenia, zapewne ukoi nieco fakt, że większość monitorów All-in-One wyposażone jest w specjalne gniazdka, umożliwiające przytwierdzenie komputera do powierzchni. Stalowa linka najczęściej zabezpieczona jest niewielką kłódką lub szyfrem.

Monitor z wbudowanym komputerem – czy ma jakieś wady?

Do mankamentów tego rodzaju urządzeń z pewnością można zaliczyć mniejszą wydajność względem standardowych komputerów PC. Monitory zespolone z komputerami mogą nie dawać rady z rozbudowanymi grami i aplikacjami. Ze względu na budowę monitorów z wbudowanymi komputerami i smukłą, ograniczoną konstrukcję wymiana podzespołów na takie o lepszych parametrach jest niemal niewykonalna. Nie ma więc możliwości personalizacji sprzętu. Decydując się na taki sprzęt, warto przede wszystkim przemyśleć jego zastosowanie i miejsce przeznaczenia. Od tego w głównej mierze zależy satysfakcja z użytkowania nabytego urządzenia.

Zdjęcie:Pressmaster/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!